Справа № 2-14168/10
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2010 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:
головуючої – судді Шенцевої О. П.
при секретарі – Соболевій О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього - ОСОБА_3, третя особа Приморський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, про визнання осіб такими, що втратили право користування жилим приміщенням, усунення перешкод в користуванні власністю, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання осіб такими, що втратили право користування жилим приміщенням, усунення перешкод в користуванні власністю шляхом зняття з реєстрації місця проживання відповідачів, посилаючись на те, що відповідачі за адресою реєстрації декілька років не проживають. Оскільки позивач сплачує всі видатки по квартирі та комунальним платежам, в яких відповідачі участі не беруть, факт реєстрації відповідачів в його квартирі створює позивачу перешкоди, тому позивач вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
Відповідачі та третя особа в судове засідання не з’явилися, про дату, час і місце судового засідання повідомлялися належним чином, поважних причин неявки в судове засідання суду не представили. Суд у зв’язку з їх неявкою та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання в порядку статті 169 ЦПК України, враховуючи відсутність відповідних заперечень від позивача, ухвалив слухати справу за відсутності відповідачів та третьої особи, що не з’явилися, у порядку заочного розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, показання свідка, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних причин.
У судовому засіданні встановлено, що згідно рішення Приморського районного суду м. Одеси від 04.05.2005 року у справі № 2-18/2005 право власності на квартиру АДРЕСА_1 при розділі майна, набутого під час шлюбу, визнано за позивачем. Право власності позивача на вказану квартиру зареєстровано КП «ОМБТІ та РОН» 07.08.2006 року.
Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серія 1-ЖД № 042510 від 19.07.2005 року, шлюб між позивачем і відповідачкою розірвано, актовий запис № 139 від 08.06.2005 року.
Відповідно до наданої суду довідки (виписці із будинкової книги про склад сім’ї та прописці) від 04.11.2010 року, за адресою квартири під АДРЕСА_1, зареєстровані ОСОБА_1 (власник), ОСОБА_2 (колишня дружина), ОСОБА_3 (син).
На підставі матеріалів справи судом встановлено, що відповідачі не мешкають за адресою реєстрації з 2005 року, що підтверджується показаннями свідка, актом про не проживання від 03.11.2010 року.
Оскільки розрахунок експлуатаційних платежів і платежів за комунальні послуги здійснюється, за загальним правилом, виходячи із кількості зареєстрованих за адресою квартири осіб, факт реєстрації осіб, що не проживають у квартирі, створює позивачу перешкоди в здійсненні його права власності відносно спірної квартири. Також реєстрація відповідачів за адресою спірної квартири створює позивачу перешкоди в здійсненні розпорядження цією квартирою. Відповідачі, враховуючи відсутність відомостей про місце їхнього нинішнього перебування, у вказаній квартирі не проживають, їхніх особистих речей в квартирі немає, з реєстрації за вказаною адресою не знялися, чим порушують законні права й інтереси позивача.
Таким чином, суд вважає, що не проживаючи на спірній жилій площі більше року, та не несучі витрати на її утримання без поважних причин, відповідачі, як колишні члени сім’ї на підставі положень ст. 405 ч. 2 ЦК України, яка регулює дані правовідносини між сторонами, втратили право користування спірною жилою площею.
При оцінці у своїй сукупності обставин по справі судом також враховано той факт, що таке переселення відбулося у добровільному порядку.
Також, враховуючи, що відповідно до положень ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод в здійсненні ним прав користування, розпорядження своїм майном, а також згідно з Законом України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання” - громадянин України, а також іноземець чи особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов’язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання, суд вважає, що у ВГІРФО Приморського РВ ОМУ УМВС України в Одеській області є підстави для зняття відповідачів з реєстраційного обліку зі спірної житлової площі.
Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільну справу в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказів.
Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися в суд за захистом свого цивільного права у випадку його порушення з вимогою про примусове виконання зобов’язання в натурі.
Відповідно до ст. 217 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Керуючись ст. ст. 16, 386, 391, 405 ЦК України, ст. 3 Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, ст. ст. 10, 11, 88, 209, 212, 214-215, 217, 224-226 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 такою, що втратила право на користування жилим приміщенням – квартирою АДРЕСА_1.
Визнати ОСОБА_3 таким, що втратив право на користування жилим приміщенням – квартирою АДРЕСА_1.
Зобов’язати ОСОБА_2 усунути ОСОБА_1 перешкоди в користуванні квартирою шляхом зняття її з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов’язати ОСОБА_3 усунути ОСОБА_1 перешкоди в користуванні квартирою шляхом зняття його з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1.
Встановити порядок виконання рішення, згідно з яким, після набрання ним законної сили це рішення є підставою для Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО для зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
Встановити порядок виконання рішення, згідно з яким, після набрання ним законної сили це рішення є підставою для Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області в особі ВГІРФО для зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, шляхом звернення з заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси, шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя