Справа № 2а-733/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2010 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді Сороки О.В.,
секретаря Черкасової М.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Новомосковського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 Управління Пенсійного Фонду України в м.Новомосковську про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
21.01.2010 року Новомосковський міжрайонний прокурор в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Новомосковського міськрайонного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Новомосковському районі, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати у повному обсязі щомісячної соціальної допомоги, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а також зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням підвищення за 2007- 2009 роки.
В обґрунтування позову Новомосковський міжрайонний прокурор зазначає, що ОСОБА_1 має статус «дитини війни» та згідно з вимогами ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 року повинна отримувати щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак відповідачем такі виплати не здійснювалися, оскільки Управління Пенсійного Фонду України керувалося Законами України «Про державний бюджет України» на відповідні роки. Отже, посилаючись на Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 та Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10пр/2008, якими визнання неконституційними положення Законів України «Про державний бюджет України» на відповідні роки, просить визнати протиправними дії відповідача щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі щомісячної соціальної допомоги, передбаченої ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», зобов’язавши УПФ України в м.Новомосковську здійснити перерахунок та виплатити зазначену щомісячну державну соціальну допомогу за 2007-2009 роки .
В судове засідання прокурор Плоха Л.І. та позивачка ОСОБА_1 не зявилися, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, свої позовні вимоги підтримали та просять задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, одночасно надала суду письмові заперечення, у яких позов не визнала, просить відмовити у задоволенні позову та застосувати строк звернення до суду. Крім того, представником відповідача зазначено, що ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначено джерело фінансування соціальних виплат, а саме за рахунок коштів державного бюджету, а не з бюджету Пенсійного Фонду. Також зазначає, що законодавцем не визначений розмір мінімальної пенсії за віком для виплати щомісячної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни», а механізм виплати щомісячної соціальної допомоги у розмірі мінімальної пенсії за віком, передбаченої Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відсутній.
Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи дійшов до наступного висновку.
Судом по справі встановлено, що ОСОБА_1, відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус «дитини війни» (а.с. 7).
У відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, що діяла протягом 2006-2007 років, передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, що передбачено ст. 7 зазначеного Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які тратили працездатність.
Частиною 1 ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» були визначені розміри прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру щомісячної соціальної допомоги, передбаченої ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», відповідач повинен керуватися Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який з огляду на пріоритетність нормативно-правових актів над підзаконними нормативно-правовими актами є пріоритетним для застосування.
Згідно ст. 111 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Відповідно до п.12 ст. 71 цього Закону з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 роки визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» в тому числі п.12 ст. 71, яким зупинена дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру щомісячної надбавки до пенсії, довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, особам, яким встановлений статус «дитина війни» за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається в порядку, встановленому ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов Новомосковського міжрайонного прокурора в частині визнання неправомірними дій УПФУ в м.Новомосковську щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 у повному обсязі щомісячної соціальної допомоги обґрунтований, однак підлягає частковому задоволенню, та виходячи з положень, закріплених у ст. 152 Конституції України, якою встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, вважає за необхідне зобов’язати УПФУ в м.Новомосковську нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну соціальну допомогу, згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2009 року з урахуванням фактично отриманої суми допомоги за цей період.
На підставі ст.ст. 8, 19, 22, 124, 152 Конституції України, ст. 1,6,7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст. ст. 2, 8-12, 69, 71, 99, 100, 158-164, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов Новомосковського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного Фонду України в м.Новомосковську по не нарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 щомісячної соціальної допомоги, у розмірі, меншому, ніж передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 09.07.2007 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Новомосковську нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну соціальну допомогу, згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2009 року з урахуванням фактично отриманої суми допомоги за цей період.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Новомосковський міськрайонний суд шляхом подачі протягом десяти апеляційної скарги.
Суддя /підпис/
Копія вірна:
Суддя Сорока О.В.