Справа 2о - 783/10/0408
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2010 року
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу у складі:
головуючого – судді Деркач Н.М.
при секретарі Хуторній Ж.І.
за участю заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Кривого Рогу цивільну справу за заявою
ОСОБА_1, зацікавлена особа Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу про встановлення факту, що має юридичне значення , суд -
в с т а н о в и в:
1. листопада 2010 року заявниця ОСОБА_1 звернулася з вищевказаною заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
В обґрунтування своїх вимог заявниця ОСОБА_1 зазначила, що
з 28 вересня 1974 року вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 та разом вони мешкали в будинку АДРЕСА_1 Разом з ними однією родиною мешкала її рідна сестра – ОСОБА_3, 1951 року народження, яка з дитячих років страждала захворюванням, не розуміла значення своїх дій, тому за рішенням Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу від 08.10.1982 року вона – була призначена піклувальником своєї сестри – ОСОБА_3. З урахуванням того, що її сестра була недієздатною, вона не мала можливості працевлаштуватися та працювати. У зв’язку з такими обставинами, вона знаходилася на утримані свого чоловіка – ОСОБА_2, який постійно працював та матеріально утримував їх сім’ю.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3, 1951 року народження, відносно якої заявниця була піклувальником.
ІНФОРМАЦІЯ_4 чоловік заявниці – ОСОБА_2. На момент смерті її чоловіка, їй виповнилося 53 роки, пенсійного віку вона досягла у квітні 2010 року та на загальних умовах їй була призначена пенсія. З урахуванням того, що заявниця весь час знаходилася на утриманні свого чоловіка, вона бажає, аби їй була призначена пенсія по утраті годувальника, у зв’язку з чим вона звернулася до УПФ України в Дзержинському районі, де їй рекомендували звернутись до суду для встановлення факту перебування на утриманні чоловіка.
В судовому засіданні заявниця повністю підтримала свою заяву та просила її задовольнити.
Зацікавлена особа представник Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу в судове засідання не з’явилися, просили розглядати справу за їх відсутністю та винести рішення згідно чинного законодавства, про що свідчить надана заява.
У судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які являються сусідами заявниці підтвердили той факт , що заявниця ОСОБА_1 дійсно, весь час здійснювала догляд та піклувалася про свою сестру - ОСОБА_3, яка була недієздатною та не могла контролювати свої дії. Також свідки в судовому засіданні зазначили, що заявниця ОСОБА_1 не працювала та перебувала на утриманні свого чоловіка – ОСОБА_2, який утримував всіх членів сім’ї.
Вислухавши заявницю, свідків, проаналізувавши матеріали справи, суд знаходить вимоги заявниці обґрунтованими і підлягаючими задоволенню з наступних підстав.
Як видно із матеріалів справи, з вересня 1974 року заявниця перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.22).
Відповідно до рішення Дзержинської районної ради м. Кривого Рогу від 08.10.1982 року за № 421, заявниця ОСОБА_1 була призначена піклувальником - ОСОБА_3 (а.с. 21), яка хворіла та померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.12). Весь цей час заявниця не працювала, перебувала на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 , про що свідчить також довідка виконкому Дзержинської районної у місті ради від 02 листопада 2010 року (а.с.8).
Заявниця та померлий ОСОБА_2 перебували в зареєстрованому шлюбі, який було зареєстровано Дзержинським відділом ЗАГС м. Кривого Рогу Дніпропретровської області 28.09.1974 року , а/з 2015 (а.с.13).
Після смерті свого чоловіка, заявниця звернулася до Управління Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Кривого Рогу з приводу оформлення пенсії за віком померлого годувальника, що розділяється між ними рівними частками, однак в оформлені пенсії на зазначених умовах їй було відмовлено за відсутності у заявника документу про перебування на утримання у померлого годувальника та рекомендовано звернутися до суду(а.с.20).
Згідно із ст.. 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у ст.. 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.
Так, судом установлено, що заявниця ОСОБА_2 перебувала на утриманні свого чоловіка ОСОБА_1 та втратила основне джерело для існування після його смерті.
Відповідно до ст.. 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення» члени сім’ї, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які і самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає доведеним той факт, що заявниця ОСОБА_1 перебувала на утримані свого чоловіка ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, та втратила основне джерело для існування після його смерті.
Встановлення даного факту має для заявниці юридичне значення і потрібне для оформлення пенсії, допомоги у зв’язку з втратою годувальника, тому, суд задовольняє заявлені вимоги заявниці.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 3, 10-11, 60, 130ч.4, 174, 234, 235, 256 ЦПК України, ст. 38 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суд-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні особи, яка померла та втратила основне джерело для існування після його смерті – задовольнити.
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебувала на утримані свого чоловіка ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, та втратила основне джерело для існування після його смерті.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: