Справа № 2-2585/10р.
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
15 листопада 2010 року м. Феодосія
Феодосійський міський суд АРК у складі: головуючого судді - Микитюк О.А., при секретарі - Маричевій С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Феодосія цивільну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» до ОСОБА_1 про стягнення суми, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що внаслідок порушення відповідачем Правил користування електричною енергією (затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. N 1357) шляхом самовільного підключення електроустановок і струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника, про що 19.06.2008 р., 22.04.2009 р. та 24.06.2009 р. складалися акти, позивачу заподіяні збитки на загальну суму 3959,81 грн., розраховані згідно п. 2.7 Методики визначення об’єму і вартості електричної енергії не врахованої в результаті порушення споживачами Правил користування електричною енергією (затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562), які відповідач у добровільному порядку не відшкодовує. Відповідно до п. 53 Правил користування електричною енергією позивач просить стягнути з відповідача у рахунок відшкодування збитків 3959,81 грн. та судові витрати.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, надіслав суду заяву у котрій просив розглянути справу у його відсутність, підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав згоду на заочний розгляд справи.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про день слухання справи повідомлений належним чином у відповідності до вимог ч. 5 ст. 74 ЦПК України, причини відсутності не повідомив, заяв про відкладення слухання справи чи про слухання в його відсутність не наддав. Суд в порядку ст. 224 ЦПК України вважає можливим, враховуючи згоду позивача, заочно розглянути справу на підставі наявних доказів.
Матеріалами справи та дослідженими у судовому засіданні доказами встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідач є споживачем електричної енергії, що відпускається Феодосійським РЕМ ВАТ «Крименерго», але договір про користування електричною енергією укладено не було. За адресою: АДРЕСА_1, з 22.05.2006 року споживачем електроенергії зареєстрований відповідач, що підтверджується карткою абонента (а.с. 6).
29 серпня 2006 року при перевірці дотримання Правил користування електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 співробітниками Феодосійського РЕМ було виявлене: абонент раніше відключений від постачання електроенергії, відповідач самовільно підключив електроустановки і струмоприймачі (одну електролампу, телевізор, електроплиту потужністю 1 кВт, холодильник, вентилятор, три штепсельні розетки) до електричної мережі енергопостачальника шляхом накиду дротів у поверховому щиті з подальшим підключенням до квартирної проводки, електролічильник відсутній, електроенергія споживається, не враховується і не оплачується, що підтверджується Актом № 115831 від 29.08.2006 р., який був складений в присутності відповідача (а.с. 12).
За вказаним актом 21.09.2006 р. Комісією про розгляд Актів про порушення ПКЕЕ Феодосійського РЕМ було прийняте рішення про розрахунок збитків заподіяних позивачу діями відповідача, яки були перераховані 13.08.2009 р. відповідно до п. 2.7. Методики визначення об’єму і вартості електричної енергії не врахованої в результаті порушення споживачами Правил користування електричною енергією, що складають за період з 22.05.2006 р. по 29.08.2006 р. 645,56 грн. (а.с. 11).
19 червня 2008 року при перевірці дотримання Правил користування електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1, співробітниками Феодосійського РЕМ було виявлене: абонент раніше відключений від постачання електроенергії, відповідач самовільно підключив електроустановки і струмоприймачі до електричної мережі енергопостачальника шляхом накиду дротів у поверховому щиті з подальшим підключенням до квартирної проводки, електролічильник відсутній, електроенергія споживається, не враховується і не оплачується, що підтверджується Актом № 146509 від 19.06.2008 р. (а.с. 8).
За вказаним актом 26.06.2008 р. Комісією про розгляд Актів про порушення ПКЕЕ Феодосійського РЕМ було прийняте рішення про розрахунок збитків заподіяних позивачу діями відповідача відповідно до п. 2.7. Методики визначення об’єму і вартості електричної енергії не врахованої в результаті порушення споживачами Правил користування електричною енергією, що складають за період з 19.12.2007 р. по 19.06.2008 р. 1333,80 грн. (а.с. 7).
24 червня 2009 року при перевірці дотримання Правил користування електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1, співробітниками Феодосійського РЕМ було виявлене: абонент раніше відключений від постачання електроенергії, відповідач самовільно підключив електроустановки і струмоприймачі до електричної мережі енергопостачальника шляхом накиду дротів у поверховому щиті з подальшим підключенням до квартирної проводки, електролічильник відсутній, електроенергія споживається, не враховується і не оплачується, що підтверджується Актом № 170518 від 24.06.2009 р., який був складений в присутності ОСОБА_1 (а.с. 10).
За вказаним актом 25.06.2009 р. Комісією про розгляд Актів про порушення ПКЕЕ Феодосійського РЕМ було прийняте рішення про розрахунок збитків заподіяних позивачу діями відповідача відповідно до п. 2.7. Методики визначення об’єму і вартості електричної енергії не врахованої в результаті порушення споживачами Правил користування електричною енергією, що складають 675,26 грн. (а.с. 9).
Правовідносини сторін регулюються статтями 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», статтею 22 Цивільного кодексу України, Правилами користування електроенергією для населення (затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. N 1357), Методикою визначення об’єму і вартості електричної енергії не врахованої в результаті порушення споживачами Правил користування електричною енергією (затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562).
Згідно ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці зокрема є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Згідно п. 48 Правил користування електроенергією для населення за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку споживач несе відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п. 53. Правил користування електроенергією для населення, у редакції на час виникнення спірних правовідносин, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання, а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.
Відповідно до п. 2.7 Методики визначення об’єму і вартості електричної енергії не врахованої в результаті порушення споживачами Правил користування електричною енергією, чинної на час виникнення спірних правовідносин, розрахунок завданих енергопостачальнику збитків (обсяг електричної енергії, спожитої самовільно) здійснюється за кількістю днів у періоді від дня припинення електропостачання (але не більше трьох років) до дня усунення самовільного підключення.
Згідно ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками зокрема є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
На підставі наведеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про відшкодування збитків на суму 3959,81 грн. підлягають частковому задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з того, що відповідач своїми діями порушив вимоги Правил користування електричною енергією та повинен відшкодувати завдані своїми діями збитки. Але суд не погоджується з розрахунком завданих позивачу збитків. Як вбачається з матеріалів справи відповідач підтвердив доказами збитки заподіяні діями відповідача у розмірі 3930,11 грн.
Таким чином стягненню з відповідача у якості відшкодування збитків підлягає 3930,11 грн.
Відповідно до статті 88 Цивільного процесуального кодексу України, суд стягує з відповідача на користь позивача державне мито в розмірі 51 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ у розмірі 120 грн., а всього 171 грн.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 10, 60, 88, 212 - 214, 224, 225 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» у якості відшкодування збитків 3959,81 грн. та судові витрати в розмірі 171 грн., а всього 4130,81 грн.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Феодосійський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирав законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути, подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Головуючий О.А. Микитюк