Справа 2 а –739/2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2010 року Євпаторійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Макарчук В.О.
при секретарі Кахарової В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Євпаторії цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 д о Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія про визнання дій протиправними, спонукання здійснити нарахування та виплату недоплаченої соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,
В С Т А Н О В И В
Позивачка звернулася до Євпаторійського міського суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії про визнання дій протиправними, спонукання здійснити нарахування та виплату недоплаченої соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» . Позовні вимоги мотивує тим, що вона є дитиною війни та на підставі ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, але за період 2007 - 2010 років на підставі Законів України «Про Державний бюджет України» допомога їй не виплачувалася. Оскільки рішенням Конституційного суду України положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 роки» були визнані неконституційними, просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії протиправними та зобов’язати нарахувати і виплатити недоплачену їй щомісячну соціальну допомогу за період з 1 жовтня 2009 року по 1 листопада 2010 року, а також зобов’язати здійснювати нарахування щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та забезпечити її виплату у 2010 року.
Ухвалою Євпаторійського міського суду від 26 жовтня 2010 року позовні вимоги позивачки за період з 1 жовтня 2009 року по 24 квітня 2010 року на підставі ст. ст. 99, 100, 102 Кодексу адміністративного судочинства України були залишені без розгляду.
У судове засідання сторони не з’явилися. Про день, час та місце розгляду справи сповіщалися належним чином. Позивачка просить розглянути справу у її відсутності.
Представник відповідача причин неявки суду не повідомила, у наданих суду запереченнях зазначає, що позивачка ОСОБА_1 на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії не перебуває.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності не з’явившихся учасників процесу на підставі наданих доказів та заперечень.
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню в силу наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно з довідкою від 6 грудня 2010 року № 4271 позивачка ОСОБА_1 з 3 серпня 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Євпаторії, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та є дитиною війни, у зв’язку з чим на неї в силу ст.ст. 1,6 поширюється дія Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якими передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Мінімальна пенсія за віком виходячи з положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
В силу ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Однак на думку суду зазначені положення не є перешкодою для застосування мінімальної пенсії за віком для розрахунку інших пов’язаних із нею пенсій чи доплат,
оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсій за віком, крім передбаченого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Згідно зі ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» прожитковий мінімум на осіб, які втратили працездатність, у 2010 році встановлено у розмірі: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня - 734 гривень.
Рішення про призначення та перерахунок пенсій на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» приймаються районними управліннями Пенсійного Фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Згідно із Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженою постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, основною функцією управління є призначення та виплата пенсії відповідно до чинного законодавства.
Ст. 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
В силу ст.ст. 22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Законом України «Про соціальний захист дітей війни» реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус «дитини війни», на охорону їх життя і здоров’я.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему пов’язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній
життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, до яких зокрема належать громадяни, які мають статус «дитини війни».
Так, при розгляді справи «Кечко проти України», Європейський Суд з прав людини зауважив, що «…органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань» (пункт 26 зазначеного рішення).
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», громадянам, які мають статус «дитини війни» застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідній рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Таким чином, позивачці як «дитини війни», підвищення до пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, повинно нараховуватися у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
В силу ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. На підставі ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб’єкту владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездітності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги встановлені факти та оцінюючи надані докази, вимоги позивачки щодо визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим
по нарахуванню їй підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії , суд находить обґрунтованими і вважає, що її порушене право може бути поновлено шляхом зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим провести нарахування та виплату недоплаченого підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» з дня перебування на обліку, то б то з 3 серпня 2010 року, по 1 листопада 2010 року (з урахуванням виплачених позивачці сум ).
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з Державного бюджету на користь позивачки належить стягнути судовий збір у розмірі 3 гривень 40 копійок.
На підставі ст. ст. 3, 8, 22, 46, 48, 55, 64 Конституції України, ст. ст. 1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись ст. ст. 2, 7- 12, 70, 71, 94, 158, 159, 160 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В
Позовні вимоги ОСОБА_1 д о Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія про визнання дій протиправними, спонукання здійснити нарахування та виплату недоплаченої соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» задовольнити частково .
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія в частині невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії або щомісячного довічногогрошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія провести ОСОБА_1 нарахування та виплату недоплаченого підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» за період з 3 серпня 2010 року по 1 листопада 2010 року (з урахуванням виплачених позивачці сум).
У задоволенні решта позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3 гривень 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим через Євпаторійський міський суд АР Крим протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - протягом десяти днів з дня отримання її копії.
СУДДЯ В.О. МАКАРЧУК