Справа № 2-а-1980/1226
2010 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2010 року м. Свердловськ
Свердловській міський суд Луганської області в складі:
одноособово судді Александриної І.О.,
при секретарі с/з: Радченко Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Свердловського міського суду у місті Свердловську Луганської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання неправомірним рішення комісії з призначення та перерахунку пенсії та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в обґрунтовування позовних вимог зазначивши, що він, ОСОБА_2, звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах, так як він тривалий час працював водієм на великовагових автомобілях в Автобазі «Укршахтбуд» з 26 лютого 1981 року по 01 січня 1984 року (2 роки, 10 місяців 6 днів) та з 16 лютого 1984 року по 30 вересня 1999 року (15 років, 7 місяців 15 днів), в автобазі «Луганськшахтобуд» з 01 травня 2001 року по 28 лютого 2005 року (3 роки,
9 місяців 27 днів), тобто загально більш ніж 22 роки, про що він повідомив Управління
Пенсійного фонду України в м. Свердловську.
Рішенням комісії з призначення та перерахунку пенсій при Управлінні Пенсійного фонду України в м. Свердловську від 29 липня 2010 року в призначенні пенсії на пільгових умовах позивачу було відмовлено з причин відсутності документів, які підтверджують наявність у позивача пільгового стажу роботи саме на великовагових автомобілях (запис у трудовій книжці не підтверджує участь у технологічному процесі, подорожні листи, накази про закріплення за автомобілем, протокол на вислугу років, у якому відзначаються накопичувальний щорічно пільговий стаж за важкі умови праці, табеля обліку робочого часу про зайнятість на роботі не 80%, які дають право на пільгову пенсію, особиста картка форми Т-2 про облік особового складу - відсутні).
Позивач вказує, що зазначені документи, які підтверджують наявність в нього стажу роботи на великовагових автомобілях він отримати не має можливості з тих причин, що архів підприємства, де він працював (ДВАТ «Свердловська автобаза» ДП ДХК «Луганськшахтобуд) не збережено, а саме підприємство ліквідовано, що підтверджується ухвалою Господарського суду Луганської області від 17 серпня 2009 року №20/336.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено порядок підтвердження стажу роботи, а саме, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Пунктом 18 Постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року передбачено порядок встановлення фактів, щодо відомостей про трудовий стаж при неможливості одержання таких відомостей внаслідок ліквідації підприємства, відсутності архівних даних чи з інших причин за допомогою показань щонайменш двох свідків, які б знали позивача по спільній з ним роботі на одному підприємстві.
В порушення встановленого законодавством порядку, як вважає позивач, відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську без проведення процедури встановлення фактів наявності в нього пільгового трудового стажу за встановленим законом порядком, а саме за допомогою показань свідків рішенням комісії з призначення та перерахунку пенсій при Управлінні Пенсійного фонду України в м. Свердловську від 29 липня 2010 року йому незаконно відмовив в призначенні пенсії, що порушує його право на призначення та отримання пенсії на пільгових умовах по досягненню 55-тирічного віку.
У зв’язку з чим позивач просить суд ухвалити рішення, яким визнати неправомірним рішення комісії з призначення та перерахунку пенсій при Управлінні Пенсійного фонду України в м. Свердловськ від 29 липня 2010 року про відмову в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах; визнати за ним право на отримання пенсії на пільгових умовах за віком відповідно до ст. 13 п. «з» Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську включити стаж його роботи з 26 лютого 1981 року по 01 січня 1984 року та з 16 лютого 1984 року по 30 вересня 1999 року водієм в автобазі «Укршахтобуд», з 01 травня 2001 року по 28 лютого 2005 року водієм у ДВАТ Свердловська автобаза ДП ДХК «Луганськшахтобуд» до пільгового стажу та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 15 квітня 2010 року.
Позивач - ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, підтвердив обставини, висловлені в адміністративному позові, додатково пояснивши, що він більше 22 років пропрацював водієм на великовагових автомобілях, але надати необхідні документи для призначення пенсії на пільгових умовах, які б підтверджували його пільговий стаж він не має можливості, оскільки архів підприємства було затоплено. Просить задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримав позовні вимоги позивача, наполягав на їх задоволенні у повному обсязі.
Представник відповідача – Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області Мальнова О.В. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснивши що позивач ОСОБА_2 має загальний стаж роботи 33 роки 5 місяців 2 дні. Відповідно до ст.13 п. З Закону України " Про пенсійне забезпечення" право на пенсію на пільгових умовах мають водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих в технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців. В трудовій книжці позивача не вказано, що він працював водієм на великоваговому автомобілі. Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності відповідних записів в трудовій книжки у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути зазначено: період роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ , підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи. Згідно архівної довідки від 21 червня 2010 року № 974 позивач працював водієм в автобазі "Укшахтобуд" з 26 лютого 1981 року по 01 січня 1984 року - 2 роки 10 місяців 6 днів та з 16 лютого 1984 року по 30 вересня 1999 року - 15 років 7 місяців 15 днів, в автобазі "Луганськшахтобуд" з 01 травня 2001 року по 28 лютого 2005 року - 3 роки 9 місяців 27 днів. При проведенні зустрічної перевірки виконуваної роботи або умов праці для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення неможливо визначити на якої марці автомобіля працював ОСОБА_2 якою вантажністю, та яку роботу виконував, встановлено, що робота в нього була неритмічною, 236 днів знаходився у безкоштовних відпустках. Що стосується періоду роботи з 26 лютого 1981 року по 01 січня 1984 року, з 16 лютого 1984 року по 30 вересня 1999 року з 01 травня 2001 року по 28 лютого 2005 року в якості водія, то зарахувати його до пільгового стажу немає підстав через відсутність первинних документи підтверджуючих пільговий стаж. Просить відмовити ОСОБА_2 в задоволенні його позовних вимог.
Свідок ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснив, що позивача ОСОБА_2 знає, вони працювали разом у Свердловський автобазі «Укршахтобуд». Він працював на цьому підприємстві з 1974 року, а ОСОБА_2 - з початку 80-х років. У той час відкривали нову шахту – «Довжанска-Капітальна», будували стволи та вони перевозили на великовагових автомобілях породу, щебінь, пісок, бетон, гірничошахтне устаткування та обладнання. Стверджує, що ОСОБА_2, як і він, весь час працював на великовагових автомобілях – на КРАЗах, КАМАЗах. Також пояснив, що підприємство де вони працювали - Свердловська автобаза «Укршахтобуд» багато разів перейменовувалося. Він вже як чотири роки отримує пільгову пенсію, право на яку він теж доводив у судовому порядку.
Свідок ОСОБА_6 у судовому засіданні пояснив, що позивача ОСОБА_2 знає, вони працювали разом у Свердловський автобазі «Укршахтобуд». Він працював на цьому підприємстві з 1975 року, а ОСОБА_2 – десь з 1981-1982 року. Працювали вони великовагових автомобілях, замовниками були підприємства ШПУ-9, ШПУ-10, які відкривали нові шахти. Знає, що ОСОБА_2 почав працювати на КРАЗі, а потім працював на КАМАЗі – самосвал 5510, самосвал 5511. Перевозили вони породу, пісок, бетон, гірничошахтне устаткування та обладнання. Знає, що архів автобази затопило гарячою водою, коли прорвало труби опалення. Він працював на цьому підприємстві по 2008 рік, а ОСОБА_2 приблизно по 2005-2006 рік. Також підтвердив, що ОСОБА_2 весь час працював на великовагових автомобілях. Свердловська автобаза «Укршахтобуд» багато разів перейменовувалася, але вони весь час працювали на одному й тому ж підприємстві. Він також встановлював право на пільговий стаж у судовому порядку.
Вислухавши пояснення сторін, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що рішенням Управління пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області від 29 липня 2010 року позивачу ОСОБА_2 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність документально підтвердженого необхідного пільгового стажу роботи 12 років 06 місяців (а.с.10).
Відповідно до п.”3” ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджено постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року. Відповідно до п.1 цього Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Порядок заповнення трудових книжок регламентується Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29 липня 1993 року; до цього часу діяла Інструкція, затверджена постановою Держкомпраці № 162 від 20 червня 1974 року.
Виходячи із вищевказаних підстав суд приходить до висновку про протиправність рішення відповідача про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з огляду на наступне.
Як свідчить трудова книжка, видана 12 липня 1978 року на ім’я позивача, позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 26 лютого 1981 року по 01 січня 1984 року працював у Свердловській автобазі «Укршахтобуд» шофером другого класу, з 16 лютого 1984 року по 30 вересня 1999 року працював у Свердловській автобазі «Укршахтобуд» шофером першого класу, з 01 травня 2001 року по 01 квітня 2005 року працював у ДВАТ «Свердловська автобаза» ДП ДХК «Луганськшахтобуд» водієм першого класу (а.с.5-7). Також з вказаної трудової книжки вбачається, що Свердловська автобаза «Укршахтобуд» була реорганізована у ДХК «Луганськшахтобуд», автобазу ДВАТ тресту «Свердловськшахтобуд», автобазу ДХК «Луганськшахтобуд» та ДВАТ Свердловська автобаза ДП ДХК «Луганськшахтобуд».
Згідно ухвали господарського суду Луганської області № 20/33б від 17 серпня 2009 року Державне відкрите акціонерне товариство «Свердловська автобаза» Дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Луганськшахтобуд» ліквідоване (а.с.14-15).
Згідно екзаменаційної картки водія (а.с.9) позивач з 23 квітня 1980 рок має право на керування транспортними засобами категорії «В, С» та з 07 грудня 1990 року – категорій «А, В, С, Е», що також підтверджується посвідченням водія НОМЕР_1, виданим 25 листопада 2000 року.
Згідно трудової книжки, виданої 08 лютого 1975 року, ОСОБА_5 – свідок по справі - працював у Свердловській автобазі «Укршахтострой», яку згодом було реорганізовано у ДВАТ «Свердловська автобаза» ДП ДХК «Луганськшахтострой» з 11 липня 1974 року по 12 березня 2002 року (а.с.11).
Згідно трудової книжки, виданої 20 жовтня 1967 року, ОСОБА_6 – свідок по справі - працював у Свердловській автобазі «Укршахтострой», яку згодом було реорганізовано у ДВАТ «Свердловська автобаза» ДП ДХК «Луганськшахтострой» з 10 листопада 1975 року по 01 квітня 2005 року (а.с.11).
Рішенням Свердловського міського суду Луганської області № 2-о-313/07 від 11 липня 2007 року встановлено, що ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, (свідок по справі) у період з 12 листопада 1975 року по 31 грудня 1991 року працював у Свердловській автобазі ДП ДХК «Луганськшахтобуд» водієм великовантажних автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв.
Факт роботи позивача водієм у Свердловській автобазі «Укршахтострой» з 26 лютого 1981 року по 01 січня 1984 року, з 16 лютого 1984 року по 30 вересня 1999 року також підтверджується архівною довідкою № 974 від 21 червня 2010 року (а.с.19).
Таким чином, наведеними відомостями трудової книжки, архівної довідки, поясненнями свідків підтверджується факт роботи ОСОБА_2 на посаді водія великовагових автомобілів, зайнятих в технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, з 26 лютого 1981 року по 01 січня 1984 року та з 16 лютого 1984 року по 30 вересня 1999 року в автобазі «Укршахтобуд», та з 01 травня 2001 року по 28 лютого 2005 року в ДВАТ Свердловська автобаза ДП ДХК «Луганськшахтобуд».
При цьому суд враховує, що достовірність вказаних записів трудової книжки пенсійним органом не спростована; зазначені записи вчинені з дотриманням діючого на той час порядку заповнення і ведення трудових книжок.
Як убачається з матеріалів справи, позивач звернувся у встановленому порядку до Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області із заявою від 07 липня 2010 року про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, тобто в межах трьохмісячного строку з дня досягнення пенсійного віку, що відповідає вимогам ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На час досягнення пенсійного віку (14 квітня 2010 року) загальний трудовий стаж позивача склав 33 років 5 місяців 2 дні, з яких більше 12 років 6 місяців позивач працював водієм великовагових автомобілів, зайнятих в технологічному процесі важких і шкідливих виробництв.
Зокрема, з 26 лютого 1981 року по 01 січня 1984 року (2 роки, 10 місяців 6 днів) та з 16 лютого 1984 року по 30 вересня 1999 року (15 років, 7 місяців 15 днів) позивач працював водієм на великовагових автомобілях в Свердловській автобазі «Укршахтбуд», з 01 травня 2001 року по 28 лютого 2005 року (3 роки 9 місяців 27 днів) – працював водієм на великовагових автомобілях в Свердловській автобазі ДП ДХК «Луганськшахтобуд».
Також пенсійним органом під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах інші періоди роботи ОСОБА_2, окрім часу трудової діяльності у Свердловській автобазі «Укршахтбуд» (Свердловській автобазі ДП ДХК «Луганськшахтобуд»), не оспорювалися.
За таких обставин також підлягає задоволенню й позовна вимога про зобов’язання пенсійного органу призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з 15 квітня 2010 року.
Враховуючи наведене, суд приходить до переконливого висновку про те, що заявлений позов підлягає задоволенню; слід визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах, протиправною; зобов’язати відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період його роботи водієм великовагових автомобілів в Свердловській автобазі «Укршахтбуд» з 26 лютого 1981 року по 01 січня 1984 року та з 16 лютого 1984 року по 30 вересня 1999 року, та в Свердловській автобазі ДП ДХК «Луганськшахтобуд» з 01 травня 2001 року по 28 лютого 2005 року; а також зобов’язати призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 15 квітня 2010 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), тому суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача сплачені ним судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп.
На підставі ст. 13 п. «з» Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст. 2, 6, 17, 18, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання неправомірним рішення комісії з призначення та перерахунку пенсії та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірним рішення комісії з призначення та перерахунку пенсій при Управлінні Пенсійного фонду України в м. Свердловськ від 29 липня 2010 року про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах.
Визнати за ОСОБА_2 право на отримання пенсії на пільгових умовах за віком відповідно до ст. 13 п. «з» Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську включити стаж роботи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, з 26 лютого 1981 року по 01 січня 1984 року та з 16 лютого 1984 року по 30 вересня 1999 року водієм в автобазі «Укршахтобуд», з 01 травня 2001 року по 28 лютого 2005 року водієм у ДВАТ Свердловська автобаза ДП ДХК «Луганськшахтобуд» до пільгового стажу та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 15 квітня 2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачені судові витрати в розмірі 3 гривні 40 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Свердловський міський суд Луганської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ