Справа № 2а- 15/2007р. ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2007 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області у складі:
головуючого судді - Реутової В.І.
при секретарі - Кобець О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Горлівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області про стягнення грошової компенсації за формений одяг,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із заявою, в якій зазначає, що з 06.08.2003 року до 30.12.2003 року проходив службу в Горлівському МУ УМВС України в Донецькій області та був звільнений з ОВС у запас за п. "а" згідно ст. 64 Положення "Про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ". При звільненні йому не було відомо про те, що йому повинна була бути виплачена грошова компенсація замість речового майна, а відповідач про цю виплату замовчував і після звільнення з ОВС лише 27 травня 2004 року видав довідку № 546, якою підтвердив свою заборгованість перед позивачем. Саме з цієї довідки позивач дізнався про порушення його права. Вважає, що державою були виділені кошти на забезпечення його форменим обмундируванням, про свідчить видана відділом ресурсного забезпечення УМВС області довідка № 546 на 82 предмета. В період виконання обов'язків оперативного чергового Микитівського РВ Горлівського МУ УМВС області позивач не міг звернутися до суду через те, що не знав, що йому повинна бути випчачена грошова компенсація. Після звернення до вищестоящого органу для вирішення спору, який наділений функцією контролю і має право відміняти прийняті рішення. Відповідач в листі від 29.09.2005 року за № 14/С-858 визнав суму заборгованості перед позивачем та сплатив йому лише частину грошової компенсації і вказав, що погашення залишку заборгованості буде здійснено по мірі надходження коштів на ці цілі, однак грошові кошти не сплатив. Вважає, що при таких обставинах, його порушене право підлягає захисту шляхом стягнення з відповідача залишку заборгованості, яку позивач не отримав під час проходження служби, при звільненні і після видачі йому довідки № 546. Заборгованість на теперішній час становить 3895 гривень. Тому, просить суд постановити рішення, яким стягнути з відповідача на його користь грошову компенсацію за формений одяг в розмірі 3895 гривень.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав та просив суд постановити рішення, яким стягнути з Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на його користь грошову компенсацію замість належних предметів форменого обмундирування в розмірі 3895 гривень.
Представник відповідача у судовому засіданні позов визнав частково та пояснив, що на користь позивача має бути виплачена компенсація замість належних предметів форменого обмундирування лише за один рік, що передував його звільненню.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та надавши їм оцінку в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, згідно наказу МВС України від 29.12.1997 року "Про затвердження Положення про забезпечення речовим майном у системі МВС України" і наказу МВС України від 05.12.2003 року № 1489 "Про затвердження положення про забезпечення речовим майном осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх військ МВС України", особам, які звільняються в запас чи відставку без права носіння форменого одягу, виплачується тільки
2
грошова компенсація і з особами рядового і начальницького складу при звільненні з органів внутрішніх справ здійснюються розрахунки за речове майно на день звільнення, що не 6j то здійснено відповідачем.
В рішенні Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року у справі № 1-15 за 2002 рік зазначено, що надання компенсацій, гарантій та пільг окремим категоріям громадян, зокрема особам рядового і начальницького складу ОВС є певною соціальною допомогою, підтримкою, додатком до основних джерел існування, які спрямовані на реалізацію права кожного громадянина на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло. Крім того, в рішенні Конституційного Суду України зазначено, що вказані додатки до основних джерел існування, зокрема щодо служби в ОВС України є гарантіями забезпечення професійної діяльності цих категорій громадян, а також ефективного функціонування відповідних державних органів влади. Таким чином, невиконання відповідачем зазначених положень, якими позивачу надано право на отримання грошової компенсації замість речового майна, є порушенням не тільки цих прав, а і прав, встановлених статтями 43, 48 Конституції України.
Так, в судовому засіданні було встановлено, що відповідно до наказу № 300ч о/с від 18.12.2003 року ОСОБА_1 дійсно був звільнений за вислугою років. Вислуга років на 30.12.2003 року склала: календарна - 25 років 11 місяців 27 днів, пільгова -26 років 6 місяців 18 днів, для виплати грошової допомоги - 25 років 11 місяців 27 днів. Згідно зі ст. 16 Закону України "Про міліцію" працівники міліції забезпечуються форменим обмундируванням, яке позивачеві не видавалось, у зв'язку з чим йому мали виплати грошову компенсацію замість належних предметів форменого обмундирування, розмір якої згідно з довідкою ОРО УМВС України в Донецькій області № 546 від 27.05.2004 року складає 4895 гривень 70 копійок. При цьому, позивачу була виплачена лише частина компенсації в рахунок належних предметів форменого обмундирування в розмірі 1000 гривень, тобто заборгованість на теперішній час складає 3895 гривень. Крім того, стаття 22 Закону України "Про міліцію" вказує на те, що держава гарантує працівникам міліції соціальний захист і за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги, передбачені цим законом.
Доводи представника відповідача щодо порушення позивачем строку звернення до суду не можуть бути прийняті судом, оскільки в даному випадку позивачем не оспорюється будь-яка управлінська функція, а звернення спрямоване на захист порушених прав у вигляді належних, але не отриманих грошових коштів. Звернення з такими вимогами не обмежене будь-яким строком.
На підставі викладеного позовні вимоги позивача підлягають повному задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-163 КАС України та на підставі ст.ст. 16, 22 Закону України "Про міліцію" суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 про стягнення грошової компенсації за формений одяг - задовольнити.
Стягнути з Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за формений одяг в розмірі 3895 (три тисячі вісімсот дев'яносто п'ять) гривень.
Стягнути з Горлівського міського управління УМВС України в Донецькій області судовий збір на користь держави у розмірі 38 гривень 95 копійок.
На постанову суду може бути заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складання в
з
повному обсязі постанови через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: