Справа №2а- 2546/2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2010 року Євпаторійській міський суд Автономної Республіки Крим
в складі:
головуючого – судді Ружицької Т.В.
при секретарі – Авдєєнко К.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Євпаторії адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим про спонуку до перерахунку пенсії,
В С Т А Н О В И В :
До Євпаторійського міського суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим про спонуку до перерахунку пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що у 2006 році він вийшов на пенсію за віком, з урахуванням пільгового стажу праці на СПО «Стеклопластик» і СПО «Азот», а саме, на десять років раніше строку призначення пенсії за віком за списком № 1. Після виходу на пенсію, він продовжував працювати у КРП «Виробиче підприємство водопроводно-каналізаційного господарства м. Євпаторії». Підприємство сплачувало за нього внески у Пенсійний фонд, тобто всі 365 днів 2009 року повинні бути зараховані у його трудовий стаж. У 2010 році він звернувся в Управління Пенсійного фонду України в м.Євпаторії АР Крим із заявою про перерахунок пенсії за трудовим стажем і розміром заробітної плати, оскільки після призначення пенсії він продовжував працювати та останній перерахунок йому було здійснено у 2008 році. На підставі заяви йому було проведено перерахунок, але він з ним не погодився, оскільки він проведений на підставі даних про середній зарабіток в Україні станом на 2007 рік. Але, згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» для вичислення розміру пенсії застосовується показник середньої заробітної плати за рік, попередній року звернення за перерахунком пенсії. Просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим про відмову у перерахунку пенсії з урахуванням показника середнього заробітку по Україні за 2009 рік неправомірними та зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії за стажем і розміром заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати за період з 15 липня 2008 року.
В судове засідання позивач не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, до суду надав заперечення на позов, згідно яких просив розглянути справу у його відсутність та позовні вимоги не визнає, мотивуючи тим, що згідно ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі, якщо особа після призначення пенсії продовжує працювати, то за його бажанням, може здійснюватися перерахунок пенсії з врахуванням стажу праці після призначення пенсії. Кожний послідуючий перерахунок пенсії здійснюється не раніше як через два роки після попереднього перерахунку. Протягом 2004-2008 років пенсії перераховувалися коли при перерахунку пенсії враховувалися не лише стаж праці після призначення пенсії, а й заробітна плата, для визначення розміру пенсії застосовувався показник середньої зарплати за рік, попередній року звернення за перерахунком пенсії. Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року були визнані неконституційними окремі положення Закону України № 107-У1, у тому разі, зміни, що були внесені в ст.ст. 40,42 Закону, у частині визначення показника середньої заробітної плати і порядку проведення перерахунку пенсії. Рішення про відновлення дій зазначених норм у попередній редакції Закону, Верховною Радою України не приймалися, тому порядок перерахунку пенсій у 2009 році залишився неврегульованим. Згідно постанови КМУ № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати за період страхового стажу,що зазначено в ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати робітників на одну застраховану особу в цілому по України, із якої оплачені страхові внески і яка, згідно законодавства, враховується для розрахунку пенсії за календарний рік, попередній року перерахунку пенсії. Проте, згідно спільного листа Міністерства праці і соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року за № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, при перерахуванні пенсії працюючим пенсіонерам у 2009 році, необхідно застосовувати показник середньої заробітної плати в Україні не за 2008 рік ( 1573 грн. 99 коп.), а за 2007 рік ( 1197 грн. 91 коп.). Таким чином, перерахунок пенсії по заробітнгій платі для працюючих пенсіонерів залишається не врегульованим. Перерахунок за 2010 рік проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік – 1197 грн. 91 коп. Позивачу було проведено перерахунок з 01 липня 2010 року, оскільки він звернувся 15 липня 2010 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік. Просить у задоволенні позову відмовити. При таких обставинах суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступними підставами.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером за віком, з урахуванням пільгового стажу праці на СПО «Стеклопластик» і СПО «Азот». Після виходу на пенсію, позивач продовжує працювати, що підтверджується довідкою КРП «Виробиче підприємство водопроводно-каналізаційного господарства м. Євпаторії» за № 1836/07 від 19 листопада 2010 року ( а.с.5).
У 2010 році позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за трудовим стажем і розміром заробітної плати, оскільки після призначення пенсії він продовжував працювати та останній перерахунок йому було здійснено у 2008 році. За його заявою йому було проведено перерахунок пенсії, але перерахунок був проведений із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007рік.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо особа після призначення пенсії продовжує працювати, то за його бажанням може здійснюватися перерахунок пенсії з врахуванням стажу праці після призначення пенсії. Кожний послідуючий перерахунок пенсії здійснюється не раніше як через два роки після попереднього перерахунку
Перерахунок пенсії можливий за двома варіантами. Так, добавляється лише стаж праці післи призначення пенсії (або після попереднього перерахунку пенсії, якщо таковий здійснюється), а заробітна плата береться та, яка враховувалася при призначенні ( попередній розрахунок) пенсії, тобто, за матеріалами пенсійної справи. У такому разі змінюється лише коефіціент страхового стажу, а коефіціент заробітку і показник середньої заробітної плати в страні для перерахунку пенсії залишаються незмінними. А якщо добавляється і стаж праці, і заробітна плата після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, то у такому разі коефіціент заробітку визначається з врахуванням заробітку за періоди страхового стажу, що визначені ч. 1 ст. 40 цього Закону ( тобто будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд, незалежно від перерви в праці, до 01 липня 2000 року, і за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року і до моменту звернення за перерахунком пенсії). Для вичислення розміру пенсії застосовується показник середньої заробітної плати за рік, попередній року звернення за перерахунком пенсії. Такий перерахунок пенсії проводився протягом 2004-2008 років.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та внесенням змін до деяких законодавчих актів України, також були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування, у тому разі, у ст. 42 цього Закона.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року були визнані неконституційними окремі положення Закону України № 107-У1, у тому разі, зміни, що були внесені в ст.ст. 40,42 Закону, у частині визначення показника середньої заробітної плати і порядку проведення перерахунку пенсії.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати за період страхового стажу,що зазначено в ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати робітників на одну застраховану особу в цілому по України, із якої оплачені страхові внески і яка, згідно законодавства, враховується для розрахунку пенсії за календарний рік, попередній року перерахунку пенсії.
Згідно спільного листа Міністерства праці і соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року за № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, при перерахуванні пенсії працюючим пенсіонерам у 2009 році, органи Пенсійного фонду зобов’язані застосовувати показник середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік, тобто, у розмірі 1197 грн. 91 коп..
Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно п.1, п. 2 ч. 1 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, зобов’язання відповідача вчинити певні дії.
Таким чином суд вважає, що порушення права позивача на проведення перерахунку пенсії за стажем і розміром заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати в народному господарстві України за календарний рік, попередній року перерахунку пенсії ( 2009 ), може бути поновлено шляхом зобов’язання відповідача виконати певні дії, а саме, провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за календарний рік, попередній року перерахунку пенсії, тобто 2009 рік.
Відповідно до ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовом, поданим відповідно до цього кодексу, і не може виходити за межі позову. Суд може вийти за межі позову тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод і інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до п.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування», перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно; і з першого числа наступного місяця – якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії 15 липня 2010 року, тому необхідно зобов’язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням показника середнього заробітку в Україні за 2009 рік, з 01 липня 2010 року.
На підставі ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України № 530 « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян, ст.ст.8, 22, 46, 64, 152 Конституції України, керуючись ст. ст. 1, 5 –11, 71, 159, 161-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим про спонуку до перерахунку пенсії, – задовольнити частково.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, за стажем і розміром заробітної плати, із застосуванням показника середньої заробітної плати в народному господарстві України за календарний рік, попередній року перерахунку пенсії (2009 рік), за період з 01 липня 2010 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ Т.В.РУЖИЦЬКА