П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(в порядку письмового провадження)
24 грудня 2010 року справа № 2-а-5091\10
Пролетарський районний суд м. Донецька у складі головуючого судді Лебеденко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про перерахунок пенсії –
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з даним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що вона знаходиться на обліку у відповідача, як отримувач пенсії за віком. Після оформлення пенсії продовжує працювати, тому через 24 місяці звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. На її звернення відповідач відмовив у перерахунку пенсії. Вважає, що відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії по заробітній платі з врахуванням розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки за 2009 рік. Просила суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.11.2010 року у відповідності із положеннями ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
До судового засідання позивач не з’явилася, надала до суду письмову заяву, відповідно до якої позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити, а також просила справу розглянути за її відсутністю, на стягненні судового збору позивач не наполягає. (а.с.12)
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час, дату, місце судового розгляду повідомлявся належним чином у встановленому законом порядку. (а.с.19) Згідно заперечень просили відмовити в задоволенні позовних вимог. (а.с.15-16).
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
У судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком, але після призначення пенсії продовжувала працювати до 31.08.2010 року, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с.8,9), копією трудової книжки. (а.с.5-7).
Позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька із заявою про перерахунок пенсії за віком, як працюючий пенсіонер, 19.10.2010 року. Як вбачається з листа УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька №609/Т-01-01-03 від 28.10.2010 року про відмову в перерахунку пенсії із заробітної плати, ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні її звернення щодо перерахунку пенсії по заробітній платі. (а.с.10).
Відповідно до абзацу 1 пп. 3, 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08. № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року). Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" аналогічні перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам визначені ч. 4 ст. 42 цього Закону. Зокрема, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Верховна Рада України Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (підпунктом 10 пункту 35) внесла зміни до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», врегулювавши порядок перерахунку пенсій. Зазначеними змінами передбачалося, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. У разі якщо коефіцієнт заробітної плати (доходу) із урахуванням заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) не зменшується, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 були визнанні неконституційними положення, зокрема пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку. У пункті 6 Рішення Конституційного Суду України зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,визнаних неконституційними.
Із змісту частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення з перерахунком пенсії. Отже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Суд вважає, що дії відповідача при нарахуванні пенсії позивачу за 2010 рік на підставі постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», зміст якого не підтверджує доводи відповідача стосовно того, що при проведенні перерахунку пенсії у 2010 році необхідно застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2007 рік, є незаконними.
На підставі ст. 94 КАС України суд вважає можливим віднести судові витрати за рахунок держави, оскільки УПФУ є бюджетною організацією.
На підставі викладеного, ст. ст. 8, 19, 22, 152 Конституції України, ст. ст. 40. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м. Донецька «про визнання дій неправомірними щодо перерахунку та виплати пенсії та зобов’язання здійснення перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року» - задовольнити повністю.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до норм діючого законодавства абзацу 4 частини 2 статті 40 та статті 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.11.2010 року .
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд м.Донецька. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається у письмовій формі протягом десяти днів з дня її проголошення.У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .
Суддя (підпис) С.В. Лебеденко
З оригіналом згідно.
Суддя: Секретар: