Справа № 2-а-2068/2010 року
Постанова
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2010 року м. Канів Черкаської області
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Бурлака О.В. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Канівському районі про визнання неправомірними відповідача та зобов’язання провести перерахунок пенсії, В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до Канівського міськрайонного суду з позовом в якому визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку доплати до пенсії відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зобов’язати відповідача здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за 2009-2010р.р. з врахуванням раніше отриманих виплат та проводити нараховування в подальшому. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що має статус «дитини війни» в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( далі – Закон № 2195 –ІV від 18.11.2004 року) і має право на пільги, передбачені цим Законом. Зокрема, посилаючись на статтю 6 Закону України № 2195 – ІV, та має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Позивач також вказала, що дії відповідача щодо невиплати підвищення до пенсії є протиправними та грубо порушують її законні права.
06.12.2010 року судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копію якої направлено відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав, але в установлений законодавством строк не надав суду письмові заперечення на позов.
Вважаю, що в порядку ст. 183-2 ч.4 КАС України справу слід розглянути без виклику сторін в порядку скороченого провадження.
Суддя, оцінивши повідомленні позивачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який набув чинності з 1 січня 2006 року, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином війни та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Відповідно до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Пунктом 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 рік зупинено. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, а тому на підставі ч. 2 ст. 152 Конституції України втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення зворотної дії у часі немає.
Згідно п.п. 2 п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», викладено в новій редакції, згідно якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Частиною 4 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року визначено, що учасникам війни пенсії підвищуються на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року п.п. 2 п. 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року визнано неконституційним.
Судом встановлено, що з 1 січня 2008 року позивачеві підвищено пенсію на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». А з 22 травня 2008 року, на підставі рішення Конституційного Суду України перерахунок пенсії з урахуванням ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» позивачу не проводився.
З 22 травня 2008 року позивач має право на отримання підвищення пенсії, не на 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 % мінімальної пенсії за віком, а тому відповідач має здійснити йому перерахунок пенсії, починаючи з 22 травня 2008 року.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто, посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не може бути прийняте до уваги, оскільки у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Посилання відповідача на неврегульованість питання обчислення розміру пенсії дітям війни чинним законодавством не приймається судом до уваги, так як ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. З огляду на наведене, дане питання врегульоване чинним законодавством України.
Відповідно до п. 1, 3, 15 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 року Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Зважаючи на те, що суд не вправі виконувати функції суб'єкта владних повноважень, покладені на нього законом та питання щодо здійснення перерахунку пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України, суд вважає необхідним зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Каневі здійснити перерахунок щомісячного підвищення до пенсії позивачу, починаючи з 01 січня 2009 року, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та здійснити її виплату.
Що стосується періоду, за який необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу, то суд приходить до наступного.
Статтею 99 ч. 2 КАС України встановлено шестимісячний строк звернення до суду, на застосуванні якого не наполягає відповідач.
Частиною 3 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишається без розгляду адміністративного позову за умови, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Беручи до уваги похилий вік позивача, наведені ним причини пропущення строку звернення до суду, суд вважає за можливе поновити позивачу строк звернення до суду як пропущений з поважних причин.
Ураховуючи наведене та спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносин, що носять публічно-правовий характер, суд може визнати дії відповідачів законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій - зобов'язати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.11, 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 183-2, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Канівському районі про визнання неправомірними відповідача та зобов’язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.
Поновити строк звернення до суду з позовом ОСОБА_1 за 2009р. та з 01.01.2010р..
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області щодо відмови у перерахунку та виплаті позивачу щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_1 здійснити нарахування до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період починаючи з 01.01.2009р. виплатити перераховані кошти у відповідності до здійсненого перерахунку, за виключенням отриманих раніше сум.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий О.В.Бурлака
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
вул. Леніна ,88, м. Канів Черкаської області
вих. № 2-а-2068 від 24.12.2010 р.
ОСОБА_1
с. Бобриця Канівського району
Черкаська область
Управління Пенсійного фонду України
в Канівському районі
м. Канів вул. 206 Дивізії,10А
19000
Канівський міськрайонний суд Черкаської області направляє на Вашу адресу копію постанови суду № 2-а-2068/10р. від 21.12.2010р. по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Канівському районі про стягнення щомісячної соціальної допомоги дітям війни - для відому.
Додаток: Копія постанови № 2-а-2068/10р. від 21.12.2010р. на 1-му арк..- кожному адресату.
Суддя Канівського
міськрайонного суду О.В. Бурлака
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
вул. Леніна ,88, м. Канів Черкаської області
вих. № 2-а-2068 від 24.12.2010 р.
ОСОБА_1
с. Бобриця Канівського району
Черкаська область
Управління Пенсійного фонду України
в Канівському районі
м. Канів вул. 206 Дивізії,10А
19000
Канівський міськрайонний суд Черкаської області направляє на Вашу адресу копію постанови суду № 2-а-2068/10р. від 21.12.2010р. по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Канівському районі про стягнення щомісячної соціальної допомоги дітям війни - для відому.
Додаток: Копія постанови № 2-а-2068/10р. від 21.12.2010р. на 1-му арк..- кожному адресату.
Суддя Канівського
міськрайонного суду О.В. Бурлака