Судове рішення #12746358

УКРАЇНА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ЖИТОМИРСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем   України

28  жовтня 2010 року  

Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Житомирської області в складі:

                головуючого           Широкової Л.В.,

              суддів             Франовської К.С.,

                                                                       Худякова А.М.,

при секретарі судового

              засідання             Ганько Ю.І.,

              з участю    

         

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Житомирі апеляційну скаргу   ПАК КБ „Приватбанк” в особі філії „Житомирське регіональне управління ПАТ КБ „Приватбанк”   на   рішення Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області  від 07 липня 2010 року   по цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4  до ОСОБА_5   про розірвання договору купівлі-продажу та визнання його недійсним, –

 

в с т а н о в и л а :

У червні 2008 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_4. Зазначав, що 04.12.2006 року продав відповідачу квартиру №АДРЕСА_1 з умовою оплати протягом 3 банківських днів з отриманням позики у банку. Оскільки розрахунку відповідач до цього часу не провів, використовує права власника квартири, а він продовжує проживати у ній, позивач вважає договір купівлі-продажу фіктивним і недійсним, у зв’язку з чим просив визнати договір купівлі-продажу з відстроченням платежу від  04 грудня 2006 року по переходу права власності на квартиру №АДРЕСА_1 недійсним, припинити його зобов’язання по ньому та відновити становище, яке існувало до його укладення. Застосувати пов’язані з визнанням недійсним договору передбачені наслідки: визнати його право власності на вказану квартиру, встановити незаконність набуття права власності на квартиру ОСОБА_4  

Рішенням Бердичівського міськрайонного суду  Житомирської області від 07 липня 2010 року позов задоволено. Договір купівлі-продажу квартири № АДРЕСА_1 між ОСОБА_3 та ОСОБА_4  від  04.14.2006 року, посвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_6, розірваний. Визнано право власності на вказану квартиру за ОСОБА_3 Встановлено незаконним набуття права власності на  спірну квартиру ОСОБА_4.

Ухвалою  цього ж суду від 11 грудня 2008 року виправлена описка відносно номера будинку спірної квартири, а саме будинку №АДРЕСА_1.

 Додатковим рішенням Бердичівського міськрайонного суду  Житомирської області від 05.02.2009 року визнано вказаний договір купівлі-продажу  недійсним, припинено по ньому зобов’язання та   відновлено становище сторін до його укладення.

           Не погоджуючись з даним рішенням, ПАК КБ „Приватбанк” в особі філії „Житомирське регіональне управління ПАТ КБ „Приватбанк подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду  скасувати, посилаючись на те, що справу було розглянуто у їх відсутність, а квартира, яка була предметом договору купівлі-продажу, перебуває у них у  іпотеці.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню рішення суду та додаткове рішення  суду скасуванню з ухваленням нового з  таких  підстав.

            Задовольняючи позов ОСОБА_3, суд першої інстанції виходив з положень ст.651 ЦК України при розірванні договору та положень ст.ст.203,215 ЦК України, визнаючи договір недійсним.

            Такі висновки суду є помилковими, приймаючи до уваги таке.

             Відповідно до положень ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає  цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів осіб, що беруть участь у справі.

              Вирішуючи спір, суд вийшов за межі позову ОСОБА_3 і постановив рішення про розірвання договору.

              Ухвалюючи додаткове рішення, суд по суті не доповнив основне відповідно до вимог ст.220 ЦПК України, а по суті ухвалив нове рішення, за вимогами позивача, хоча мотивувальна частина рішення висновків суду з цього питання не містить.

               Крім того, вирішуючи спір, суд неправильно витлумачив матеріальний закон і не врахував, що розірвання договору і визнання договору недійсним є різними за  правовою природою та наслідками.

               Наведене дає підстави суду вищої інстанції в порядку ст.309 ЦПК України скасувати ухвалене рішення і ухвалити нове.

              Суд встановив, що 04.12.2006 року ОСОБА_3  на підставі договору купівлі-продажу  передав у власність квартиру №АДРЕСА_1  відповідачу  ОСОБА_4, а останній взяв на себе обов’язок сплатити йому кошти в сумі 90900 грн. на протязі трьох банківських днів у зв’язку з отриманням позики в банку.

               Вимагаючи визнання договору недійсним з застосуванням елементів реституції, позивач вказував на те, що правочин не був спрямований на реальне настання правових наслідків (фіктивний правочин).

                Статтею 234  ЦК України визначено, що фіктивним є правочин, який вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цим правочином.

               Законодавець визначив, що фіктивний правочин є нікчемним, оскільки особи, що вчиняють його, не мають на увазі і не бажають настання правових наслідків, які могли б виникнути внаслідок здійснення правочину такого типу.

                Разом з тим, фіктивність правочину передбачає, що сторони ніяких дій щодо здійснення правочину  не вчиняють. Між тим, як встановив суд, набувач майна за умовами договору  прийняв у власність і реалізував своє право власності, передавши квартиру у іпотеку банку з метою одержання позики (а.с.40-43).

                За таких обставин відсутні правові підстави для визнання укладеного договору недійсним за   ознакою фіктивності.

           Керуючись  ст.  ст.  303, 307, 309, 313,314,316  ЦПК України,   колегія суддів,  -

ВИРІШИЛА:

 

        Апеляційну скаргу ПАК КБ „Приватбанк” в особі філії „Житомирське регіональне управління ПАТ КБ „Приватбанк”   задовольнити частково.

Рішення Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області  від 07 липня 2008 року   та додаткове рішення  цього ж суду від  05 березня 2009 року скасувати та постановити нове рішення, яким  ОСОБА_3 в позові  до ОСОБА_4 про визнання договору  купівлі-продажу квартири №АДРЕСА_1, Житомирської області недійсним та його розірвання відмовити за необгрунтованістю .

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

Головуючий                                                          Судді

Справа №22 ц –4932/10                  Головуючий у 1 інст: Замега О.В.

Категорія 20                  Суддя – доповідач:   Широкова Л.В.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація