Судове рішення #12747355

       

                                справа № 2-а- 1629  /10р

УХВАЛА

 06грудня2010року                         Ямпільський райсуд

                                Сумської області

В складі-судді Оснач С.В.

при секретарі – Кубрак В.Г.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел..Ямпіль позовну заяву ОСОБА_2  про поновлення пропущеного строку звернення до суду , суд ,-

                ВСТАНОВИВ :

    Позивач  ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі сумської області , в якому просить суд визнати протиправною його  бездіяльність ,  яка виразилася  у не проведенні нарахування і виплат , як дитині війни , державної соціальної допомоги  за  2009-2010роки , та зобов’язати  здійснити нарахування та виплату , як дитині війни . щомісячної державної соціальної допомоги  відповідно до ст..6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , виходячи з розміру мінімальної пенсії   за віком , встановленого ст..28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

    Також просить поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду , зазначивши , що строк звернення до суду за захистом своїх прав пропущений через похилий вік , поганий стан здоров”я , а також через постійні зміни у діючому законодавстві .Просить вважати вказані причини поважними та поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду.

    В судове засідання сторони не з”явилися. Позивач надав  заяву про розгляд  питання про поновлення пропущеного строку  звернення до суду  без його участі. Відповідач належним чином був повідомлений  про час та місце розгляду справи , про що в матеріалах справи є розписка.

    Суд , ознайомившись з матеріалами , долученими до адміністративного позову , вважає , що заява в частині поновлення строку  звернення до суду підлягає задоволенню .

    Відповідно до ч.2 ст.99 КАСУкраїни для звернення до суду за захистом прав , свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк , який . якщо не встановлено інше , обчислюється з дня . коли особа дізналася  або повинна була дізнатися  про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.

    В той же час ,ч.1 ст.102 КАС України  передбачено , що пропущений з поважних причин процесуальний строк , встановлений законом , може бути поновлений.

    З долучених до адміністративного позову матеріалів вбачається , що позивач є особою похилого віку.

    Крім того , Законом України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ , пов”язаних із соціальними виплатами» від18.02.2010року №1691-УІ розгляд спорів з приводу призначення ,обчислення , перерахунку ,здійснення виплат , соціальних виплат недієздатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат , соціальних послуг , допомоги , захисту , пільг , речового майна ,пайків або грошової компенсації замість них мав здійснюватися в порядку цивільного судочинства.

    Згідно ст..257 ЦК України строк звернення до суду в порядку цивільного судочинства встановлений у три роки.

    Законом України «Про соціальний захист дітей війни», а також іншими законами , які регулюють порядок проведення нарахування та виплати щомісячної державної соціальної допомоги  дітям війни спеціальні строки звернення за захистом свої порушених прав до суду встановлені не були.

   

    Законом  України «Про судоустрій і статус суддів»  від 07.07.2010року  №2453 УІ розгляд справ з приводу обчислення пенсійних виплат  був віднесений до компетенції адміністративних судів .Вказаним законом були внесені зміни до ч.2 ст.99 КАС України та встановлено шестимісячний строк для звернення до суду за захистом порушених прав до адміністративного суду.

    В той же час , відповідно до розділу  ХІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» положення щодо передачі до юрисдикції адміністративних судів та вилучення із цивільної юрисдикції спорів з приводу призначення , обчислення. Перерахунку ,здійснення надання , одержання пенсійних виплат , соціальних виплат непрацездатним громадянам , виплат за загальнообов”язковим  державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат , соціальних послуг, допомоги , захисту , пільг , речового майна , пайків або грошової компенсації замість них , мали вводитися в дію з 1 січня 2011 року.

    Тобто , до 1 січня 2011 року розгляд справ за позовами «дітей війни» щодо зобов’язання здійснювати нарахування та виплату недоплаченої щомісячної соціальної допомоги відповідно до ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» мав здійснюватися в порядку цивільного судочинства  з дотриманням строків позовної давності , встановлених ЦК України.

    Проте , рішенням Конституційного Суду України від 9 вересня 2010 року                               №1 рп/2010рік визнано неконституційним положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ , пов’язаних із соціальними виплатами « від 18 лютого 2010року №1691-VІ , а саме п.2ч.1 ст.15 ЦПК України ,згідно якого спори з приводу призначення, обчислення, перерахунку , здійснення, надання ,одержання  пенсійних виплат , соціальних виплат непрацездатним громадянам , виплат за  загальнообов”язковим  державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат , соціальних послуг, допомоги , захисту , пільг , речового майна , пайків або грошової компенсації замість них, повинні розглядатись в порядку цивільного судочинства. Визнано також неконституційним і положення про виключення п.3 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства , який виключав вищевказані спори із компетенції адміністративного судочинства.

    Відповідно до ст..73 закону України «Про Конституційний Суд України» у разі визнання неконституційними норм законів , вони втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України  рішення про їх неконституційність .

    Таким чином , 9 вересня 2010року відбулася зміна підвідомчості справ , пов’язаних із соціальними виплатами дітям війни.

    При розгляді заяви про поновлення строку звернення до суду , суд також враховує , що відповідно до ч.1 ст.24 громадяни мають рівні конституційні права та є рівними перед законом , тому , на думку суду , зміни в діючому законодавстві щодо підвідомчості справ , пов”язаних із соціальними виплатами та щодо строків звернення до суду не можуть обмежувати права осіб , які звернулися до суду за захистом своїх порушених прав  після     9 вересня 2010року в порядку адміністративного судочинства.

    Частина 2 ст.87 закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає , що суми пенсії , не одержані своєчасно з вини органу , що призначає або виплачує пенсію , виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

    За таких обставин , суд вважає , що позивач пропустив строк  звернення  з позовом до адміністративного суду з поважних причин , а тому вказаний строк з метою захисту прав , має бути поновлений.

    На підставі викладеного та керуючись ст..ст. 6,9, 11, 70,71.86,99,102, ,159,160,165 КАС України, суд , -

                УХВАЛИВ:

    Визнати , що     ОСОБА_2 , пропустила строк звернення до суду з поважної причини.

Поновити  пропущений строк звернення до адміністративного суду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя : підпис

Копія вірна

Суддя                             С.В.Оснач

 

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація