Справа №2а-1053-1/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2010 року м. Київ
Суддя Святошинського районного суду м. Києва Кирилюк Г.М., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив:
Позивач 29.11.2010 р. звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача протиправними та зобов’язати відповідача перевести його пенсію за віком на пенсію по інвалідності 3 групи згідно Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснити перерахунок його пенсії відповідно до п. 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 р. №523, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до п.3 ч.1 ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 15 вересня 2008 року.
Посилається на ті підстави, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 05 грудня 2008 р. та вкладкою до нього НОМЕР_2 від 05 грудня 2008 р.
15 вересня 2008 року він звернувся до відповідача з заявою про переведення його пенсії за віком на пенсію по інвалідності 3 групи згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно про перерахунок пенсії, додавши до заяви всі необхідні документи.
Листом відповідача від 03 листопада 2008 р. йому було відмовлено в переведенні його пенсії за віком на пенсію по інвалідності 3 групи ЧАЕС, посилаючись на недоцільність такого переведення, оскільки за їх підрахунками його нова пенсія має складати лише 1064 грн. 23 коп. , що нижче від розміру пенсії за віком.
Проте, згідно ч.4 ст. 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 3 групи повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 50 вказаного Закону інвалідам 3 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
У зав’язку протиправними діями відповідача просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача своїм правом надання заперечень проти позову не скористався.
Ухвалою суду від 06.12.2010 р. позовну заяву в частині позовних вимог за період з 17.12.2009 р. до 26.05.2010 р. залишено судом без розгляду.
Клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, що надійшло на адресу суду 23.12.2010 р. задоволенню не підлягає. Позивачем надано копії ухвали суду про залишення позову без розгляду та листа про призначення до розгляду апеляційної скарги. Зі змісту наданих документів неможливо встановити, з яким позовом позивач звертався, за який період, та про наслідки розгляду апеляційної скарги.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.12.2008 р.
Позивач з 12.05.2008 р. є інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Як вбачається з відповіді відповідача на звернення від 15.09.2008 р., позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 1584,95 грн.
19.09.2008 р. позивач звернувся з заявою про переведення пенсії за віком на пенсію по інвалідності 3 групи згідно з Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Після розрахунку пенсії позивача відповідно до вищевказаного Закону, її розмір становить 361 грн. 23 коп.
Оскільки у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів 3 групи , щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, позивачу було проведено розрахунок пенсії в мінімальному розмірі відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії склав 1064 грн. 97 коп.
За таких підстав відповідач дійшов висновку про недоцільність переводити пенсію позивача відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки дане переведення призведе до зменшення її розміру.
З вказаним висновком не можна погодитись з таких підстав.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір пенсії для інвалідів 3 гр., призначеної у відповідності з цим Законом, повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком., а згідно ст. 50 цього Закону інвалідам 3 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету міністрів України від 30 травня 1997 року №523, яка є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
У зв'язку з цим при визначенні розміру пенсій позивачу підлягають застосуванню саме ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які є чинними на даний час, а не постанови Кабінету Міністрів України, на яку посилається відповідач та які істотно звужують обсяги встановлених законом прав позивача.
Зі статей 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії (Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office), суд вважає за можливе застосувати саме частину 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розрахунку розміру державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Крім того, в даному випадку мінімальний розмір пенсій за віком використовується як розрахункова величина для визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії, передбаченої Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки цей Закон передбачає в якості критерію визначення розміру саме із розрахунку мінімальної пенсії за віком, що на думку суду не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як видно з листа Управління Пенсійного фонду України в Святошинському району м. Києва від 03.11.2008 р. загальний розмір пенсії позивача становить 1584 грн.95 коп., що не відповідає ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до яких розмір державної пенсії позивача при переводі пенсії відповідно до вищевказаного Закону з 01.10.2008 р. повинен бути не менше 498 х 6 =2988 грн., додаткової - 498 х 50% =249 грн.
За таких підстав відмова Управління Пенсійного фонду України в Святошинському району м. Києва в задоволенні заяви про переведення пенсії позивача за віком на пенсію по інвалідності 3 групи згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправною.
За таких підстав суд вважає необхідним зобов’язати відповідача перевести пенсію позивача на пенсію по інвалідності 3 групи згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням проведених виплат з підвищенням її до 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за період з 29.05.2010 р. по 24.12.2010 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64 Конституції України, ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", ст.ст. 9, 69-71, ст.183-2, 158-163 КАС України, суд,-
Постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва перевести пенсію ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності 3 групи згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням проведених виплат, з підвищенням її до 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за період з 29.05.2010 р. по 24.12.2010 р.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: