Судове рішення #12751574

                                                                          Справа № 2 «а»- 3137

                                                                                                     2010р.

                                        П О С Т А Н О В А

                                     Іменем              України

         26 жовтня 2010р.

         Кіровський міський суд  Луганської області у складі:

          головуючого  судді Максюта І.О.

          при секретарі Нікітіній М.В.,

 розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровську Луганської області  про визнання дій протиправними та зобов»язання здійснити перерахунок розміру пенсії,

                                               В С Т А Н О В И В:

 22.09.2010р. позивач звернувся з даним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровську Луганської області, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, отримав інвалідність третьої групи внаслідок захворювання, пов’язаного  із роботами з ліквідації наслідків вказаної аварії та отримує пенсію на підставі Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  розмір якої становить 1347.10 гривень. 01.09.2010р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням положення ст.. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки  призначена йому пенсія не може бути нижчою восьми мінімальних пенсій за віком. Виходячи з цього, основний розмір пенсії повинен бути значно вищим. Крім того, йому повинна призначатися і додаткова пенсія за шкоду. заподіяну здоров’ю , у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії, що спонукало дане звернення до суду. У своїй позовній заяві позивач просив визнати дії відповідача протиправними та зобов’язати  зробити перерахунок призначеної йому пенсії, встановивши її у розмірі шести мінімальних пенсій за віком  та додатково щомісячно 50% мінімальної пенсії за віком.  Зобов’язати  Управління Пенсійного Фонду України у м. Кіровську Луганської області робити перерахунок пенсії  у разі зміни групи інвалідності і підвищення мінімальної пенсії за віком у відповідності із законодавством, тобто із застосуванням відповідного прожиткового мінімуму.

          У судовому засіданні позивач підтримав  вимоги, викладені у позовній заяві,  надав аналогічні пояснення тим, що містяться у позовній заяві.

           Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування», відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, а для розрахунку пенсії позивачеві використовуються положення Постанов Кабінету Міністрів України, на підставі яких і проводилися відповідні перерахунки.

          Суд, вислухавши  пояснення позивача та його представників, представника відповідача, дослідивши  матеріали справи , оглянувши  пенсійну справу позивача,  вважає позов обґрунтованим з наступних підстав, встановлених у судовому засіданні:

-   -     із пояснень позивача виходить, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інвалідом третьої групи внаслідок захворювання, пов’язаного  з роботами з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв’язку з чим йому призначена пенсія у розмірі 1347.10 гривень, до складу якої входить основний розмір пенсії – 760.00 гривень, 106.35 гривень – додаткова пенсія як інваліду третьої групи ЧАЕС, 212.70 гривень – підвищення пенсії для інваліда війни третьої групи, 50.00 гривень – щомісячна цільова грошова допомога. Він не погоджується із основним розміром пенсії та розміром додаткової пенсії як інваліду другої групи ЧАЕС, які, на його думку, повинні розраховуватися, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законодавством України, а саме ст.. 28 Закону України  «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування» та  Закону   «Про державний бюджет на 2010р.» І відповідний перерахунок відповідач повинен провести з дня подання ним (позивачем) заяви про перерахунок.

-   -     із матеріалів справи вбачається, що позивач дійсно є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, інвалідом третьої групи безтерміново та встановлення інвалідності пов’язане  із Чорнобильською катастрофою, що підтверджується  довідкою МСЕК та посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 4-6) ;

-   -     заява позивача на ім”я начальника Управління Пенсійного Фонду України у м.Кіровську Луганської області про перерахунок пенсії подавалася  01.09.2010р. ; позивачеві дійсно відмовлено відповідачем у проведенні перерахунку пенсії з вказаних у позові підстав (а.с.2);

-   -     із матеріалів пенсійної справи вбачається, що основний розмір пенсії позивача складає 760.00 гривень, додаткова пенсія інваліда  другої групи внаслідок Чорнобильської катастрофи – 106.35 гривень;

-   -      Ч.4 Статті 45 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п’ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: (Абзац перший частини четвертої статті 45 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2291-IV (2291-15) від 23.12.2004)

у разі виникнення права на підвищення пенсії — з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, — з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

5. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Таким чином, право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01 вересня 2010р., оскільки він звенрнувся до відповідача з відповідною заявою 01.09.2010р., а право на перерахунок пенсії у зв”язку із збільшенням прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність і, відповідно, мінімальної пенсії за віком, з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, тобто з 1 жовтня 2010р.

         Відповідно до ч.ч. 1, 4, 5 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

                В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з  Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності — 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності — 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності — 6 мінімальних пенсій за віком;

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

(Стаття 54 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2532-12 від 01.07.92; Декретом N 29-93 від 26.03.93, Законом N 3285-12 від 17.06.93, в редакції Закону N 230/96-ВР від 06.06.96) (Дію Декрету N 29-93 зупинено згідно із Законом N 3285-12 від 17.06.93)

        В силу ст.50 вказаного Закону України   особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах:

-   -     інвалідам I групи — 100 процентів мінімальної пенсії за віком; - інвалідам II групи — 75 процентів мінімальної пенсії за віком; - інвалідам III групи. (Абзац четвертий статті 50 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2532-12 від 01.07.92, в редакції Закону N 230/96-ВР від 06.06.96)

       Постанова Кабінету Міністрів Ураїни   від 30 травня 1997 р. N 523  « Про затвердження нового Порядку обчислення   пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва   чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N  666 (  666-2002-п ) від 17.05.2002, N  268 (  268-2004-п ) від 04.03.2004,  N 1240 ( 1240-2004-п ) від 22.09.2004 ) регламентує, що  п. 1. Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (796-12) можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 — 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

П. 4. В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 1 групі інвалідності — 10 мінімальних пенсій за віком; по 2 групі інвалідності — 8 мінімальних пенсій за віком; по 3 групі інвалідності — 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”  Максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (1058-15). (Статтю 67 доповнено частиною третьою згідно із Законом N 231-V (231-16) від 05.10.2006; в редакції Закону N 107-VI (107-17) від 28.12.2007 — зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 (v010p710-08) від 22.05.2008) (Стаття 67 в редакції Закону N 230/96 від 06.06.96)

 Ч.1 ст. 28 Закону України  « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

 Розміри прожиткового мінімуму на 2010 р. встановлено ст. 52 Закону “Про Державний бюджет України на 2010 рік” від 27.04.2010 р. N 2154-VI (ті ж самі розміри попередньо було затверджено Законом "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати" N 1646-VI від 20.10.2009 р.). Розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,  у 2010р. складають з  01 липня 2010р. – 709 гривень, з 01 жовтня 2010р. – 723 гривні.

  В силу ст. 113 Конституції України    Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується  Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.(Стаття 113 в редакції Закону N 2222-IV (2222-15) від 08.12.2004)

Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Представник відповідача посилалася у своїх поясненнях на Постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530  « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».  

     Оскільки Постанова Кабінету Міністрів України є підзаконними нормативно-правовими актами, приймаються цим вищим органом у системі виконавчої влади на підставі та на виконання Конституції та законів України. Тому, виходячи із засад приорітетності нормативно-правових актів держави, суд дійшов висновку про обгрунтованість вимог позивача. Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України  від 01.11.1996р. «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону або іншого  нормативно-правового акта з точки зору відповідності Конституції України і у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Крім того, ч.5 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

        Такий  Порядок визначений Постановою Кабінету Міністрів України  від 30 травня 1997 р. N 523  « Про затвердження нового Порядку обчислення   пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва   чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N  666 (  666-2002-п ) від 17.05.2002, N  268 (  268-2004-п ) від 04.03.2004,  N 1240 ( 1240-2004-п ) від 22.09.2004 ). Ця Постанова   є чинною і містить  норму, яка дублює  ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.” Всі інші Постанови Кабінету Міністрів України, на які посилається у своїх запереченнях на позов представник відповідача, не встановлюють Порядок обчислення пенсії, а лише мають суть підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат для різних категорій пенсіонерів, у тому числі і пенсіонерів, із числа осіб, які постараждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Що стосується посилання відповідача на те, що розмір мінімальної пенсії, який відповідає розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, застосовується лише для розрахунку пенсій, призначених на підставі Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а не спеціальних законів, що передбачено ст. 28 вказаного закону, то суд вбачає помилковість такого тлумачення, оскільки відповідно до ст.ст. 1 та 5 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мінімальна пенсія – це державна гарантія, розмір якої визначається законом і цей закон регулює відносини, що виникають мід суб»єктами загальнообов»язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, перердбачених вказаним законом або в частині, що не суперечить вказаному закону. Виключно вказаним законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Сторони є суб»єктами загальнообов»язкового державного пенсійного страхування відповідно до ст.ст. 3,5 та 11 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»,  тому при вирішенні питання щодо застосування  розміру мінімальної пенсії для непрацездатних осіб при розрахунку пенсії позивачеві, а також щодо строків проведення перерахунку пенсії слід застосовувати норми Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», оскільки Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ці питання не передбачені.  

           Таким чином, суд дійшов висновку про неправомірність дій  відповідача  в частині відмови  позивачеві у перерахунку основного розміру пенсії відповідно до  ч.4 ст.  54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та розміру додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком.

          Отже, розмір державної пенсії позивачеві за станом на 01.09.2010р. повинен  дорівнювати 709 гривень х 6 = 4 254 гривень, а за станом на момент розгляду  справи - 723 гривень х6= 4 338 гривень, розмір додаткової пенсії за станом на 01.09.2010р.  повинен дорівнювати 709 гривень х 50 % = 354.50 гривень, за станом на момент розгляду справи  723  гривень х 50 %=  361.50 гривень і ці розміри пенсії є більшими від спірних розмірів пенсії, які фактично отримує позивач.

Що ж стосується позовної вимоги щодо зобов”язання відповідача проводити перерахунок пенсії у разі підвищення мінімальної пенсії за віком та у разі зміни групи інвалідності, то суд дійшов висновку про необгрунтованість такої вимоги, оскільки дана постанова суду визначає які саме нормативно-правові акти слід застосовувати при розрахунку державної та додаткової пенсії позивачеві на момент виникнення права у позивача на перерахунок, на  той момент, коли  він дізнався про порушення свого права, на момент звернення та розгляду справи у суді і права його поновлені цією постановою. Щодо вирішення питання про порушення права, яке  виходитиме із правовідносин у майбутньому, суд не має на даний момент можливості зробити будь-який висновок, оскільки і сам позивач не знає достеменно чи його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин  будуть порушені у майбутньому, чи ні, так і відповідачем ще не порушене це право позивача, оскільки воно не виникло на даний момент.  

            На підставі викладеного, ст..ст. 21, 22, 24, 113 Конституції України, ст.. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст..ст. 28, 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»,       Постанови Пленуму Верховного Суду України  від 01.11.1996р. «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя»,  керуючись  ст..ст. 7-11, 86, 159-163  Кодексу адміністративного судочинства України, суд

                                                         П О С Т А Н О В И В:

 Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у м.Кіровську Луганської області  задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України у м.Кіровську Луганської області, що полягають у відмові щодо перерахунку  розміру призначеної пенсії ОСОБА_1.

Зобов»язати Управління Пенсійного Фоду України у м.Кіровську Луганської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 державної  пенсії, встановивши її у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, починаючи з 01 вересня 2010р.,  та виходячи із  розміру мінімальної пенсії за віком за станом на 01 вересня 2010р., починаючи з 01 жовтня 2010р.,   виходячи із  розміру мінімальної пенсії за віком за станом на 01 жовтня 2010р .

Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України у м.Кіровську Луганської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1  додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, особам, віднесеним до категорії першої осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановивши її щомісячно у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 вересня 2010р. та виходячи  із розміру мінімальної пенсії за віком за станом на  01 вересня 2010р.,   починаючи з 01 жовтня 2010р.,   виходячи із  розміру мінімальної пенсії за віком за станом на 01 жовтня 2010р .

          В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.

     Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до адміністративного апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції /Кіровський міський суд Луганської області/ шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення  апеляційної скарги.

             Суддя                                                                Максюта І.О.

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація