Судове рішення #12759904

Справа № 2-431/10  

2010 рік  

Р І Ш Е Н Н Я  

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ  

"13" вересня 2010 року                     м. Люботин  

Люботинський міський суд Харківської області у складі:  

головуючого судді                                   Дем’яненко І.В.,  

за участю секретаря                                Скворцової Л.А.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Люботин Харківської області цивільну справу за позовною заявою   ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на житловий будинок, господарські будівлі та споруди   в порядку спадкування за законом   :   в Ѕ частині після смерті матері ОСОБА_3 та в Ѕ частині після смерті сестри ОСОБА_4,  

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на житловий будинок, господарські будівлі та споруди   в порядку спадкування за законом   :   в Ѕ частині після смерті матері ОСОБА_3 та в Ѕ частині після смерті сестри ОСОБА_4   , посилаючись на те, що її батьки ОСОБА_5 та ОСОБА_3 знаходилися в зареєстрованому шлюбі з 1929 року. ОСОБА_5 належав житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований в Люботинському міському бюро технічної інвентаризації. ІНФОРМАЦІЯ_1 батько позивачки ОСОБА_5 помер. Спадкоємцями на залишену після смерті спадщину були – ОСОБА_3, його дружина, та діти: позивачка, ОСОБА_1, та ОСОБА_4.   Дружина померлого ОСОБА_3, мати позивачки, фактично вступила в управління спадковим майном, оскільки мешкала за адресою: АДРЕСА_1. Позивачка ОСОБА_1 та сестра позивачки, ОСОБА_4 із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не заверталися у встановлений законом шестимісячний термін,  фактично спадщину не прийняли.   ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки ОСОБА_3 Після смерті ОСОБА_3 позивачка   ОСОБА_1 та її сестра ОСОБА_4     звернулися   з   сумісною заявою   про прийняття спадщини до нотаріальної контори у встановлений законом шестимісячний строк. Свідоцтво про спадщину після смерті матері, ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, яка постійно мешкала   за адресою: АДРЕСА_1,   позивака не має можливості отримати в зв’язку з тим, що неможливо визначити обсяг спадкового майна (зазначений житловий будинок з надвірними будівлями придбаний батьками позивачки під час знаходження в зареєстрованому шлюбі, але свою частку відповідно до ст. 22 КпШС України  ОСОБА_3 не виділила). Також неможливо встановити той факт, чи прийняла ОСОБА_3 спадщину після свого чоловіка, тому що відсутнє підтвердження місця відкриття спадщини після ОСОБА_5 З цього питання позивачці рекомендовано звернутися до Люботинського міського суду. ІНФОРМАЦІЯ_5 померла сестра позивачки, ОСОБА_4, спадкоємцем першої черги  після смерті ОСОБА_4 є її чоловік ОСОБА_2, з яким вона знаходилася в зареєстрованому шлюбі з 26 грудня 2000 року. Спадкоємцем другої черги після смерті ОСОБА_4 є її сестра, ОСОБА_1 Спадщину після смерті дружини ОСОБА_2 не прийняв, не заперечує проти оформлення на ім`я ОСОБА_1 права власності на весь будинок. Других спадкоємців не має.  

У зв'язку з наведеним, позивачка просила позов задовольнити та визнати за нею - ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, господарські будівлі та споруди, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за   законом   :   в Ѕ частині після смерті матері ОСОБА_3 та в Ѕ частині після смерті сестри ОСОБА_4   .  

Сторони   про час і місце розгляду справи   були   повідомлен   і належ   ним чином та своєчасно, в судове засідання не з’яви   ли   ся   . Позивач – ОСОБА_1 направила   до суду заяву, в якій   зазначила, що позовні вимоги підтримує,   просить   позов задовольнити   та розглядати  справу без   її   участі.   Відповідач –   ОСОБА_2   .     направив   до суду нотаріально посвідчену заяву, в якій   зазначив, що не заперечує проти задоволення позову та   просить розглядати  справу без його участі.  

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити у відсутності сторін по справі, які були належним чином та своєчасно повідомлені про час і місце розгляду справи та висловили свою думку щодо вирішення спору.  

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази по справі, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню повністю виходячи з наступного.  

Судом встановлені такі факти, що не оспорюються сторонами по справі, та підтверджуються наявними у справі доказами, та відповідні їм правовідносини.  

ОСОБА_5 та ОСОБА_3     знаходилися в зареєстрованому шлюбі з 1929 року   , що підтверджується поновленим свідоцтвом про укладення шлюбу, виданим Харківським районним бюро РАГСу на підставі актового запису № 118, зробленого в книзі актів громадського стану про одруження 20 листопада 1970 року (а.с.7).  

В період шлюбу народилося двоє дітей: ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_1)   – позивачка, що підтверджується  свідоцтвом про народження НОМЕР_1, виданим Люботинським міським бюро РАГСу на підставі актового запису про народження  № 254-369 від 7 жовтня 1948 року (а.с.13) та ІНФОРМАЦІЯ_4   ОСОБА_4 (дівоче прізвище ОСОБА_4),   що підтверджується  свідоцтвом про народження НОМЕР_2, виданим Харківським районним бюро РАГСу на підставі актового запису про народження № 23 від 13 січня 1958 року (а.с.15).  

Житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, в цілому зареєстровано за ОСОБА_5 що вбачається зі свідоцтва про право власності, виданого 14 вересня 2000 року виконкомом Люботинської міської ради (а.с.6).  

Відповідно до довідки  Люботинського бюро технічної інвентаризації № 251 від 26 квітня 2010 року зазначений житловий будинок зареєстровано в цілому за ОСОБА_5, про що зроблено запис в реєстрову книгу під  № 45, реєстр № 6074 (а.с.5).  

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 - батько позивачки, помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_3, виданим Люботинським міським бюро РАГСу на підставі актового запису про смерть № 225 від 04 вересня 1970 року (а.с.33).  

Спадщина після смерті ОСОБА_5 складається Ѕ частини житлового будинку, господарських будівель та споруд, друга половина належить дружині померлого, ОСОБА_3, як частина в спільному майні подружжя.     Спадкоємцями на залишену після смерті спадщину були – ОСОБА_3, його дружина, та діти: позивачка, ОСОБА_1 та ОСОБА_4   Дружина померлого ОСОБА_3, мати позивачки, фактично вступила в управління спадковим майном, оскільки мешкала за адресою: АДРЕСА_1.  

Як вбачається з повідомлення Харківського обласного державного нотаріального архіву № 2653/01-21 від 07 вересня 2010 року позивачка ОСОБА_1 та її сестра ОСОБА_4 із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не заверталися у встановлений законом шестимісячний термін,  фактично спадщину не приймали (а.с.49)  

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки, ОСОБА_3,   що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_4, виданим Люботинським міським відділом РАГСу на підставі актового запису про смерть № 133 від 10 липня 1995 року (а.с.31).  

Спадщина після смерті ОСОБА_3 складається  з  житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташовані в АДРЕСА_1. Спадкоємцями  є  її діти: позивачка, ОСОБА_1 та ОСОБА_4, які звернулися до нотконтори у встановлений законом шестимісячний термін із сумісною заявою про прийняття спадщини.  

Як вбачається з повідомлення Харківського обласного Державного нотаріального архіву № 2653/01-21 від 07 вересня 2010 року,  29 грудня 1995 року до Другої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області з сумісною заявою звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_4 Їх заява зареєстрована в книзі обліку та реєстрації спадкових справ та заведено спадкову справу № 651/1995 року. Від померлих, ОСОБА_5 та ОСОБА_3, заповіти не посвідчувалися. (а.с.49).  

ІНФОРМАЦІЯ_5 померла сестра позивачки, ОСОБА_4,   що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_5, виданим Люботинським міським відділолм РАГСу на підставі актового запису про смерть № 7169 від ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.32).  

Спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_4 є її чоловік ОСОБА_2, з яким вона знаходилася в зареєстрованому шлюбі з 26 грудня 2000 року. Зазначене вбачається зі   свідоцтва про укладення шлюбу, виданим Ленінським відділом РАГСу м. Харків на підставі актового запису № 453, зробленого в книзі актів громадського стану про одруження 26 грудня 2000 року (а.с.20). Спадщину після смерті дружини не прийняв.  

Спадкоємцем другої черги після смерті ОСОБА_4 є її сестра, ОСОБА_1 Позивачка ОСОБА_1 фактично вступила в управління спадковим майном. Відповідач ОСОБА_2 не заперечує проти оформлення спадщини пісна смерті його дружини ОСОБА_4 на ім`я позивачки ОСОБА_1  

Як вбачається з повідомленням Другої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області 1330/01-14 від 17 липня 2010 року до нотаріальної  контори в шестимісячний строк із заявами про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 ніхто не звертався, спадкова справа не заводилася, заповіти від імені ОСОБА_4 не посвідчувалися (а.с.43)  

Враховуючи, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_5, тобто в період дії Цивільного кодексу України 1963 року, суд вважає за доцільне керуватися нормами ЦК України в редакції 1963 року, так як відповідно до п.4 Перехідних положень ЦК України в редакції 2003 року, Цивільний кодекс України 2003 року застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Відносно цивільних правовідносин, які виникли до вступу в силу Цивільного кодексу України в редакції 2003 року, його положення застосовуються до тих прав і обов’язків, які виникли та продовжують існувати після вступу його в силу. В зв’язку з тим, що вказані правовідносини виникли та продовжували існувати до 01.01.2004 року, тобто до вступу в силу Цивільного кодексу України в редакції 2003 року, суд вважає за необхідне застосувати до правовідносин між сторонами по справі правові норми, передбачені Цивільним кодексом України в редакції 1963 року.  

Відповідно до ст. 529 ЦК України (в редакції 1963 року) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є діти, дружина, батьки померлого.  

На підставі  ст. 530 ЦК України (в редакції 1963 року) при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері.  

Згідно з ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року) спадкоємець, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він на протязі шести місяців з дня відкриття спадщини фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.  

На підставі аналізу зібраних по справі доказів, суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом: в Ѕ частині після смерті матері ОСОБА_3 та в Ѕ частині після смерті сестри ОСОБА_4,  

Судові витрати відсутні, так як позивачка ОСОБА_1 при поданні позову до суду державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи сплатила у повному обсязі.  

На підставі викладеного, керуючись  ст. ст. 10, 11, 60, 208 , 209, 212, 213-215, 218 ЦПК України, ст. ст.70 ч.1 и 71 ч.1 Сімейного  кодексу України, ст.ст. 525, 526, 529, 530, 549, ЦК України (в редакції 1963 року), ст.1 п. а Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року № 7-93, суд  

ВИРІШИВ:  

Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити повністю.  

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом: в Ѕ частині після смерті матері ОСОБА_3 та в Ѕ частині після смерті сестри ОСОБА_4  

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Люботинський міський суд Харківської області в десятиденний строк з дня проголошення рішення. Особи, яки брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.  

Рішення  суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.  

  Суддя                       І.В. Дем’яненко  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація