Справа №22-ц-30952/2010р. Головуючий в 1 інстанції Кошелєв В.І.
Доповідач Берзіньш В.С.
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеля-
ційного суду Автономної Республіки Крим в складі:
Головуючого, судді: Шестакової Н.В.
Суддів: Берзіньш В.С.
Павловської І.Г.
при секретарі Моногошевій В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» про відшкодування збитку і стягнення моральної шкоди,
за апеляційною скаргою ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» на рішення Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим від 19 липня 2010 року ,
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2009р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» про відшкодування збитку і стягнення моральної шкоди. Позовні вимоги мотивовані тим, що 04.05.2008р. з вини відповідача по справі ОСОБА_4, який керував автомобілем, належним ОСОБА_3, сталася ДТП. В результаті дорожньо-транспортної події було пошкоджено автомашину позивача, чим спричинено матеріальну шкоду у розмірі 13 174грн.24коп., та позивачу і його дружині спричинено середньої тяжкості тілесні ушкодження, в результаті чого дружина померла. У зв’язку з пошкодженням автомашини та завданням тілесних ушкоджень позивачу спричинено моральну шкоду у розмірі 20 000грн. Просив також стягнути з відповідачів 1030грн. затрат на лікування і 560грн.31коп. витрат на бензин для поїздок в лікарню, експертизи та слідчі дії. З урахуванням індексу інфляції просив стягнути з відповідачів матеріальну шкоду у розмірі 19 298,73грн.
Ухвалою Бахчисарайського районного суду АРК від 19 липня 2010 року справу в частині позову ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок ДТП, закрито за відмовою позивача від позову в цій частині.
Рішенням Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим від 19 липня 2010 року позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» про відшкодування збитку і стягнення моральної шкоди - задоволено. Стягнено з ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» на користь позивача 19 298грн.73коп. в рахунок відшкодування матеріальної шкоди. Стягнено солідарно з ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» і відповідача ОСОБА_3 на користь позивача 20 000грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди.
На рішення суду ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду в частині стягнення з ЗАТ матеріальної шкоди і в позові в цій частині відмовити та змінити рішення суду в частині стягнення моральної шкоди, встановивши її в межах ліміту, встановленого Законом України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів". Доводи скарги обґрунтовані тим, що судом необґрунтовано взято за основу розрахунку суму 13174,24грн. відновлювального ремонту, що суперечить ст.ст.22,29,30,37 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", ст.988 ЦК України
2
та суму матеріальної шкоди було сплачено позивачу повністю і в установлені строки. Висновки суду про стягнення моральної шкоди в зазначеній сумі солідарно суперечать нормам матеріального права, зокрема вимогам ст.22 вищезазначеного Закону.
В запереченнях на апеляційну скаргу ОСОБА_2 вважає рішення суду законним і обґрунтованим, просить залишити рішення суду без змін.
В засіданні апеляційного суду ОСОБА_2 проти доводів апеляційної скарги заперечував, разом з тим пояснивши, що суму, перераховану на його рахунок ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА», він отримав в липні 2010р..
Обговоривши наведені у скарзі доводи, заперечення на них, перевіривши матеріали справи, колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Відповідно до ст.ст.308,309ч.1п.4 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права; підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни його є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Постановлюючи рішення, суд першої інстанції виходив із обгрунтованності заявлених вимог майнового характеру у розмірі 19 298,73грн. у відшкодування матеріальної шкоди та того, що моральна шкода підлягає відшкодуванню відповідачами солідарно.
Такі висновки суду не в повній мірі відповідають матеріалам справи, фактичним обставинам та їх зроблено з порушенням норм матеріального права.
Так ст.ст.1167, 1187 ЦК України передбачено, що майнова та моральна шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом, використання якого створює підвищену небезпеку. Відповідно до ст.ст.979,988ч.3,1194 ЦК України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату); страхова виплата за договором страхування відповідальності не може перевищувати розміру реальних збитків; у разі недостатності страхової виплати різницю між страховою виплатою і фактичним розміром шкоди зобов'язана сплатити особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність.
По справі встановлено і сторонами не оспорюється, що ДТП, в результаті якої постраждала автомашина позивача, сталося 04.05.2008р. з вини відповідача по справі ОСОБА_4, який керував автомобілем, належним на праві власності ОСОБА_3. В результаті дорожньо-транспортної події було пошкоджено автомашину позивача, позивачу та його дружині, яка померла через кілька днів після ДТП, спричинено тілесні ушкодження середньої ступені тяжкості, чим позивачу спричинено майнову та моральну шкоду. Між ОСОБА_3 та ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» 01.05.2008р. було укладено Договір-Поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Згідно цього договору ОСОБА_3 забезпечив страхування цивільно-правової відповідальності належного йому автомобіля «ВАЗ 21093» держномер НОМЕР_1 та Договором встановлено ліміт відповідальності Страховика за шкоду, заподіяну життю і здоров'ю (на одного потерпілого) 51000грн. та за шкоду, заподіяну майну (на одного потерпілого) 25500грн., із встановленням франшизи 510грн.
Вказані факти апелянтом не оспорюються. Відповідно до ст.ст.12,22,24,28 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті ДТП життю, здоров'ю, майну третьої особи; страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи. Із ст.30 зазначеного Закону також слідує, що транспортний засіб вважається фізично знищеним, якщо його ремонт є технічно неможливим чи економічно необґрунтованим; якщо власник транспортного засобу не згоден
3
з визнанням транспортного засобу фізично знищеним, йому відшкодовується різниця між вартістю транспортного засобу до та після ДТП.
Відповідно до ст.303ч.1 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обгрунтованність рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Матеріалами справи стверджується, що автомашини позивача до ДТП становила 12 258,35грн. та після ДТП – 902,14грн., вартість відновлювального ремонту – 13 174,24грн.(а.с.44-69), тобто, транспортний засіб вважається фізично знищеним власник, а власник транспортного засобу не згоден з визнанням транспортного засобу фізично знищеним, що слідує із позовної заяви, матеріалів справи. Таким чином, розмір матеріальної шкоди, спричиненої автомашині позивача, становить 11 356,21грн.(12 258,35грн.– 902,14грн.= 11 356,21грн.); та підлягає відшкодуванню страховою компанією у розмірі 10 846,21грн.(11 356,21грн.- 510грн. франшизи=10 846,21грн.)
ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» 23.02.2009р. перерахувала на рахунок позивач страхове відшкодування матеріальної шкоди у сумі 10 846,23грн., що стверджується платіжним дорученням та заявою позивача, який в засіданні апеляційного суду підтвердив її отримання(а.с.111,145).
Виходячи з викладеного, позивачу у задоволенні вимог про стягнення шкоди, спричиненої автомашині в ДТП, із страхової компанії необхідно відмовити. З відповідача ОСОБА_5 на користь позивача підлягає стягненню сума франшизи – 510грн. Проте із ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» підлягають стягненню витрати, пов’язані із пошкодженням здоров’я потерпілих в ДТП, які, з урахуванням меж доводів апеляційної скарги та відсутності заперечень в цій частині позовних вимог, складають 1590,31грн. (1030+560,31), що підтверджено доказами по справі (а.с.3,73-84) та ця сума з урахуванням індексу інфляції станом на 01.10.2009р. становить 1876,56грн.(а.с.103, 1590,31х118,0%).
Рішення суду в частині стягнення моральної шкоди підлягає зміні, оскільки висновки суду щодо її стягнення з відповідачів по справі солідарно суперечать положенням ст.1190 ЦК України, ст.ст.9ч.3,22ч.3 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", якими встановлено, що Страховик відшкодовує не більше 5% ліміту – 5% від 51 000грн., що становить 2 550грн. Розмір моральної шкоди позивачу визначено судом з урахуванням характеру правопорушення, обставин справи, фізичних та моральних страждань, вимог розумності і справедливості, що не суперечить положенням ст.ст.23,1167 ЦК України. Розмір моральної шкоди, стягненої за рішенням суду на користь позивача, та її стягнення з ОСОБА_3 особами, які беруть участь у справі, не оспорено.
Таким чином, на користь позивача підлягає стягненню моральна шкода: з ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» у розмірі 2 550грн., із ОСОБА_3 – 17450грн.(20000-2550=17450).
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.303,307,309 Цивільного процесуального кодексу України, колегія
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» задовольнити частково.
Рішення Бахчисарайського районного суду АРК від 19 липня 2010 року в частині задоволення позову ОСОБА_2 про стягнення матеріальної шкоди та стягнення з ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» 19 298грн.73коп. – скасувати.
Позов ОСОБА_2 про стягнення матеріальної шкоди задовольнити частково.
Стягнути з ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» на користь ОСОБА_2 1876грн.56коп. матеріальної шкоди і з ОСОБА_3 стягнути на користь ОСОБА_2 510грн.
В решті позову про стягнення матеріальної шкоди ОСОБА_2 відмовити.
4
Це ж рішення Бахчисарайського районного суду АРК в частині стягнення моральної шкоди солідарно з ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» і ОСОБА_3 – змінити, зазначивши наступне: Стягнути з ЗАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» на користь ОСОБА_2 2 550грн. у відшкодування моральної шкоди. Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 17 459грн.(сімнадцять тисяч чотириста п’ятдесят дев’ять грн..) у відшкодування моральної шкоди.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене безпосередньо до суду касаційної інстанції на протязі двадцяти днів.
Судді: Берзіньш В.С.
Павловська І.Г.
Шестакова Н.В.