Судове рішення #12764576

У Х В А Л А  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

    08 грудня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:


Головуючого, судді Дралла І.Г.

Суддів Пономаренко А.В.,

Білоусової В.В.

При секретарі Бугайовій В.Є.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу  за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про визначення розміру частки у праві спільній сумісній власності , зобов’язання вчинити певні дії, встановлення земельного сервітуту ,

за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на  рішення Центрального районного суду м.Сімферополя Автономної Республіки Крим від  16 вересня  2010 року,

В С Т А Н О В И Л А :

   

            У березні 2010 року   ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_6, який згодом уточнила і в остаточному варіанті просила визначити розмір часток співвласників  земельної ділянки АДРЕСА_1 , встановивши , що позивачці та відповідачеві належить на праві власності по 1\2 частки даної земельної ділянки, а також встановити безстроковий сервітут на земельній ділянці площею 29 кв.м. за вказаною адресою , відведеної у користування ОСОБА_6, для проїзду на транспортному  засобі до виділеної у користування позивачці земельної ділянки , а також зобов’язати ОСОБА_6  перенести навіс літерою « К» , розташований  на цієї ділянці .

            Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6  згідно державного акту на право власності на земельну ділянку від 02 жовтня 2007 року  у рівних частинах належить на праві власності земельна ділянка, розташована за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,0861 га.

Рішенням Центрального районного суду м.Сімферополя від 13 лютого 2001 року між сторонами визначений порядок користування зазначеною земельною ділянкою, зокрема , позивачці виділена ділянка  площею 280,1 кв.м. і 1\2 частка земельної ділянки  загального користування  площею 164, 6 кв.м., а відповідачеві  – земельна ділянка площею 415,9 кв.м. і 1\2 частка  земельної ділянки  загального користування площею 164, 6 кв.м., на яку рішенням вказаного суду від 22 вересня 2005 року за ОСОБА_6 визнано право власності .

На зазначеній земельній ділянці відповідач збудував двоповерховий житловий будинок і господарські споруди, а також  незаконно , без відома та згоди позивачки, на земельній  ділянці  загального користування побудував гараж літерою « К» , який почти повністю закрив вхід на земельну ділянку ОСОБА_5 , залишивши прохід шириною менш 1 метра .

             Рішенням Центрального районного суду АР Крим від  16 вересня  2010 року  позов ОСОБА_5 задоволено частково.  

            Встановлено безстроковий земельний сервітут на частці земельної ділянки домоволодіння АДРЕСА_1 (кадастровий номер 0110100000:03:009:0406) площею 29,0 кв. м на частці земельної ділянки, що знаходиться у користуванні ОСОБА_6 для проїзду автомобілю  до частки земельної ділянки, що знаходиться у користуванні ОСОБА_5 згідно додатку № 5 до висновку експертів ПП «Юг – експерт» № 64 від 30 вересня 2009 року.

            Зобов’язано ОСОБА_6 перенести навіс літ. «К», який займає площу 29, 0 кв. м із частки земельної ділянки домоволодіння АДРЕСА_1 (кадастровий номер 0110100000:03:009:0406), на якій встановлюється земельний сервітут.

            В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_5 просить рішення суду в части відмови у задоволенні її позовних вимог про визначення розміру часток у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку змінити та задовольнити ці вимоги , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

           Доводами апеляційної скарги зазначено, що суд, відмовляючи у зазначених вимогах позивачки , не врахував положень земельного та цивільного законодавства та позбавив ОСОБА_5  можливості у наступному розпорядитися своєю часткою у спільній сумісній власності  .

           Заслухавши доповідача, пояснення осіб, які з’явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає  з таких підстав .  

            Згідно з вимогами частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу (далі-ЦПК) України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_5 про визначення розміру часток співвласників  земельної ділянки, місцевий  суд керувався вимогами частини 5 статті 89 Земельного кодексу України і виходив з неможливості розподілу цієї ділянки з виділенням розміру частки кожного співвласника , які є рівними.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду.

           Як встановлено судом першої інстанції і підтверджується матеріалами справи, відповідно до укладеного 08 квітня 1968 року відділом комунального господарства   виконавчого  комітету  Сімферопольської міської ради з ОСОБА_6 і ОСОБА_5 договором  № 14914 про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на праві приватної власності, позивачці та відповідачеві  відведена у рівних частках земельна ділянка загальною площею 532 кв.м. за адресою АДРЕСА_1  на праві безстрокового користування  для будівництва  житлового будинку.

Рішенням від 13 лютого 2001 року Центрального районного суду м. Сімферополя АР Крим , а також ухвалою цього суду від 26 травня 2005 року про виправлення описок у вказаному  судовому рішенні,  які набрали чинності, між сторонами визначений порядок користування земельною ділянкою за вищевказаною адресою,  зокрема,   ОСОБА_6 була виділена у користування ділянка № 3 площею 415, 9 кв. м, Ѕ частина ділянки загального користування № 1 площею 164,6 кв. м, а ОСОБА_5 - земельна ділянка № 2 площею 280, 1 кв. м та Ѕ зазначеної ділянки загального користування  № 1.

            Рішенням цього суду від 02 червня 2005 року  і додатковим рішенням від 22 вересня 2009 року , що набрали законної сили , за ОСОБА_6 визнано право власності на житловий будинок і господарські споруди , який був збудований відповідачем замість знищеного пожежею  у 1998 році житлового будинку , а також  на земельну ділянку площею 415,9 кв м. і 1\2 частину ділянки загального користування площею 164, 6 кв.м., розташованих за адресою АДРЕСА_1 .

               

Згідно  державного акту про право власності на земельну ділянку  від 02 жовтня 2007 року  сторонам на праві спільної сумісної власності  належить земельна ділянка  площею 0,0861 га , розташована за адресою АДРЕСА_1 з цільовим призначенням для  будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд  .  

      Суд також встановив, що ОСОБА_6 на відведеної йому частині  земельної ділянки замість знищеного пожежею у 1998 році житлового будинку самочинно побудував навіс літ. «К», який  розташований на відстані 1, 06 м від стіни сусіднього домоволодіння № 35 та перешкоджає у здійсненні права проїзду автомобіля до відведеної у користування ОСОБА_8 земельної ділянки , перенесення цього навісу на інше місце технічно можливо .

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що на земельній ділянці , що перебуває у користуванні позивачки, знаходяться вбиральня, сарай  і літня кухня , оскільки на спірній земельній ділянці є один житловий  будинок ОСОБА_6 , розподіл цієї ділянки  на рівні частки є неможливим ( а.с.129).  

Отже, при апеляційному перегляд справи встановлено, що між сторонами виникли правовідносини  з приводу здійснення права спільної сумісної власності на земельну ділянку .

Відповідно до статті 89 Земельного кодексу України співвласники земельної ділянки , що перебуває у спільній сумісній власності , мають право на її поділ або виділення з неї окремої частки . Поділ земельної ділянки , яка є у спільній сумісній власності , з виділенням частки співвласника , може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними , якщо інше  не передбачено законом або не  встановлено судом .    

Крім того,  правовий режим спільної сумісної  власності визначається главою 26 Цивільного кодексу (далі-ЦК) України з урахуванням інтересів усіх її учасників. Володіння, користування і розпорядження спільною власністю здійснюється за згодою всіх співвласників, а за відсутності згоди спір вирішується судом. Незалежно від розміру часток, співвласники при здійсненні зазначених правомочностей мають рівні права.

Відповідно до частини  1 статті 368 ЦК  України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.

Положення норми статті 370 цього Кодексу стосуються права співвласників на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

Таким чином ,  у розумінні наведених норм закону визначення ідеальної частки в праві спільної сумісної власності, яка  є рівною для всіх її співвласників, без виділу частки або поділу спільного сумісного майна в натурі не має самостійного правового значення і є по суті визнанням юридичного факту, на якому можуть ґрунтуватися інші позовні вимоги.

            Однак ухвалою суду від 01 червня 2010 року первісні позовні вимоги ОСОБА_5 про розділ земельної ділянки , виділ в натурі частки  земельної ділянки, припинення права спільної сумісної власності  і стягнення грошової компенсації за заявою представника позивачки залишені без розгляду ( а.с. 256).

Крім того, колегія суддів приймає  до уваги, що  вищезгаданими судовими рішеннями був визначений порядок користування позивачкою і відповідачем спірною земельною ділянкою та  розмір  ділянки , що перебуває  у користуванні кожної із сторін, а також  у власності ОСОБА_6 .    

З огляду на наведене суд першої інстанції при вирішенні справи дійшов правильного висновку про  необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_5 щодо визначення розміру  часток співвласників у спірній земельній  ділянці , а доводи апеляційної скарги не спростовують такого  висновку і не містять підстав для скасування оскарженого рішення місцевого суду.  

  За даних обставин, судова колегія вважає, що рішення ухвалене судом першої інстанції  з додержанням норм матеріального і процесуального права , що , відповідно до частини 1 статті 308 ЦПК України, є підставою для відхилення апеляційної скарги  та залишення рішення Центрального  районного  суду м.Сімферополя АР Крим від 16 вересня   2010 року без змін.

На підставі наведеного та керуючись статтею 303, пунктом 1 частини 1 статті 307, частини 1 статті 308 , статтями 313-315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А :

            Апеляційну скаргу ОСОБА_5  відхилити

            Рішення  Центрального районного суду м.Сімферополя Автономної Республіки Крим від  16 вересня  2010 року залишити без змін.

    Ухвала набирає законної сили у день проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів.

              Судді :     Дралло І.Г.                     Пономаренко А.В.                  Білоусова В.В.                        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація