ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.09.2006 Справа № 8/95
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Павловського П.П.
суддів: Чус О.В- доповідач. , Логвиненка А.О.
при секретарі судового засідання: Ревковій Г.О.
За участю прокурора відділу прокуратури Дніпропетровської області: Зіма В.Б., посвідчення № 167 від 09.08.02.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 представник, довіреність НОМЕР_1;
від відповідача: Бондаренко О.А. представник, довіреність №7/11-1588 від 27.12.05;
від третьої особи: Лапшик М.П. представник, довіреність №1492-8 від 06.02.06;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.03.05р. у справі № 8/95
за позовом Суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1)
до Дніпропетровської міської ради ( пр.К.Маркса, 75, м.Дніпропетровськ, 49000)
третя особа-1 комітет земельних відносин Дніпропетровської міської ради (вул.Мечникова, 6, м.Дніпропетровськ, 49000)
третя особа -2 Дніпропетровське міське управління земельних ресурсів м.Дніпропетровськ
про зобов'язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
В березні 2006 року позивач звернувся в господарський суд Дніпропетровської області до відповідача з позовом про зобов'язання укладення договору оренди земельної ділянки загальною площею 0, 06 га під будівництво будівлі комерційного призначення, розташованого по АДРЕСА_2, без розроблення проекту відведення, терміном на три роки, забезпечити державну реєстрацію цього договору та погодити межі земельної ділянки відповідно до земельно-кадастрової документації.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 24.03.2006р. ( суддя -Дубінін І.Ю.) позов задоволено.
Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся в Дніпропетровський апеляційний господарський суд з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм діючого земельного законодавства, просить рішення скасувати та прийняти нове.
Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, прокурора дослідивши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та прийняте рішення господарського суду, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції повно та всебічно досліджено матеріали справи, правильно встановлено фактичні обставини справи, їм надана належна правова оцінка. Крім того, висновки суду відповідають приписам закону та ґрунтуються на доказах, залучених до матеріалів справи.
Відповідно до приписів ч.1 ст.122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
За змістом ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено господарським судом 31.05.2005 року позивач звернувся до Дніпропетровської міської ради із заявою про надання йому земельної ділянки площею 0,06 га під будівництво будівлі комерційного призначення, розташованої по АДРЕСА_2 ( а.с.-11), однак на дане звернення відповідач у визначений законом строк не розглянув.
Так як відповідно до приписів земельного законодавства, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог позивача.
На виконання рішення господарського суду Дніпропетровської області між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0600 га, яка розташована по АДРЕСА_2 і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером НОМЕР_2 а.с.-64-68).
Таким чином, у зв'язку з укладенням договору оренди, рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.03.2006 року було фактично виконано.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України - право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Отже, господарський суд дійшов вірного висновку про доведеність позивачем обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог.
Відмова Дніпропетровського міського управління земельних ресурсів від реєстрації договору оренди земельної ділянки, не може бути підставою для скасування рішення господарського суду, оскільки дані обставини виникли після вирішення спору, не були предметом розгляду у суді першої інстанції і на час розгляду даної справи ці обставини були відсутні.
Таким чином, висновки суду першої інстанції про задоволення позовних вимог Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 відповідають фактичним обставинам та матеріалам справи, нормам матеріального права, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
За таких обставин, апеляційну скаргу Дніпропетровської міської ради слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Кіровоградської області від 18.04.2006 р. у справі № 8/95 -без змін.
Керуючись ст. 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Дніпропетровської міської ради м.Дніпропетровськ залишити без задоволення. Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.03.2006 р. у справі № 8/95 залишити без змін.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя |
П.П.Павловський |
Суддя |
О.В.Чус |
Суддя |
А.О.Логвиненко |
- Номер:
- Опис: 377
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 8/95
- Суд: Господарський суд Сумської області
- Суддя: Чус О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.03.2004
- Дата етапу: 26.04.2004