КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МАКІЇВКИ
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа 2-а-544/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2010 року м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївка Донецької області у складі
головуюча суддя Шуляк Л.В.
при секретарі Ходацькій М.В.
за участю представника
відповідача Логінової С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в місті Макіївка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Макіївської міської ради, третя особа – комунальне підприємство «Макіївтепломережа», про визнання протиправною відмову міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води, у наданні дозволу на відключення квартири від централізованого теплопостачання та покладання зобов’язання про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води, влаштування в квартирі індивідуальної системи теплопостачання,
В С Т А Н О В И В:
15 вересня 2010 року ОСОБА_2, в особі представника ОСОБА_3, звернулась до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Макіївської міської ради про визнання протиправною відмову міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води, у наданні дозволу на відключення її квартири від централізованого теплопостачання та покладання зобов’язання про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води, влаштування в квартирі індивідуальної системи теплопостачання, мотивуючи свої вимоги тим, що її не влаштовує якість послуг з централізованого теплопостачання, оскільки температурний режим опалення не забезпечує санітарні норми.
Ухвалою суду від 27 вересня 2010 року до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, залучено комунальне підприємство «Макіївтепломережа».
Із позовної заяви убачається, що ОСОБА_2 проживає в спірній квартирі разом з членами своєї родини, яка на праві спільної часткової власності належить позивачці та ОСОБА_4, ОСОБА_5 і ОСОБА_6 На протязі тривалого строку теплопостачальна організація не виконує своїх обов’язків з якісного надання послуг з опалення будинку. У зимові періоди температура в приміщеннях квартири не відповідає встановленим нормам, що вкрай негативно впливає на життєдіяльність і здоров’я позивачки. Міжвідомчою комісією виконавчого комітету Макіївської міської ради ОСОБА_2 за її заявою безпідставно відмовлено у наданні дозволу на відключення квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води з посиланням на положення пункту 2.2.3 Порядку, у якому передбачено право Комісії не розглядати заяву наймача окремого приміщення до прийняття рішення про відключення від централізованого теплопостачання всього будинку. Таке рішення комісії органу виконавчої влади місцевого самоврядування прийняте всупереч норм п. 1 ст. 321 ЦК України, оскільки обмежує право власника розпоряджатися своїм майном, пункту 39 Правил користування тепловою енергією, та пункту 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року, якими визначено право споживача при неналежному виконанні відмовитись від користування послугою з централізованого опалення.
Виходячи з наведеного, позивачка та її представник ОСОБА_3 вважають, що при такій відмові Комісія повинна була розглянути це питання у повному обсязі. Протиправними діями службових осіб, що входять до складу міжвідомчої комісії виконавчого комітету, порушені права позивачки щодо вибору способу опалення квартири, який забезпечує їй належні умови проживання, тому просять суд визнати протиправною відмову міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води, у наданні дозволу на відключення квартири від централізованого теплопостачання та зобов’язати відповідача надати ОСОБА_2 дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і влаштування в квартирі індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.
Представник позивача ОСОБА_3, який діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності, надав суду заяву про підтримку заявлених позовних вимог та розгляд справи за його відсутності.
Виконавчий комітет Макіївської міської ради адміністративний позов ОСОБА_2 не визнав, пославшись на його безпідставність і невідповідність вимогам чинного законодавства. У судовому засіданні представник відповідача – юрисконсульт управління міського житлово-комунального господарства Логінова С.В., яка має відповідні повноваження за дорученням юридичної особи, заперечуючи позовні вимоги, стверджувала, що позивачка має право відмовитись від централізованого теплопостачання, однак таке відключення здійснюється у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства - положеннями Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 зі змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року № 169.
Згідно даного Порядку питання про відключення від мереж централізованого опалення та влаштування альтернативного опалення вирішується за заявою власника (власників) і тільки в цілому житлового будинку, а не окремої квартири в ньому. Така заява повинна бути письмово підтримана всіма власниками приміщень житлового будинку, оскільки будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від’єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців. Нормативно-правовими актами таку процедуру погодження запроваджено з метою запобігання виникнення надзвичайних ситуацій у житловому фонді. Прийнявши 10 серпня 2010 року рішення про відмову у наданні ОСОБА_2 дозволу на відключення від мереж ЦО та установку газового індивідуального опалення на підставі пункту 2.2.3 Порядку, міжвідомча Комісія діяла в межах своїх повноважень та не допустила порушень вимог чинного законодавства. У даному випадку – звернення з цього питання співвласника окремого приміщення в багатоквартирному житловому будинку і невиконання позивачкою передбачених нормативно-правовим актом умов не потребувало його розгляду у повному технічному обсязі.
Вважає, що посадові особи міжвідомчої Комісії виконавчого комітету Макіївської міської ради діяли у відповідності з чинним законодавством, законні права та інтереси позивачки при цьому порушені не були, тому просить суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовити.
Третя особа – комунальне підприємство «Макіївтепломережа», яка належним чином повідомлена про день, час і місце судового розгляду справи, не використала наданого законом права на участь свого представника у судовому засіданні, тому суд вважає можливим розглянути справу за його відсутності.
Вислухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази в межах заявлених позовних вимог (стаття 11 КАС України), суд установив наступне.
Позивачка зареєстрована та фактично проживає в квартирі АДРЕСА_1, яка належить на праві спільної часткової власності – по ј кожному належить: ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 Квартира розташована на 5 поверсі п*ятиповерхового житлового будинку, підключена до мереж центрального опалення.
У квітні 2010 року ОСОБА_2 звернулася до міжвідомчої комісії виконавчого комітету Макіївської міської ради із заявою про надання дозволу на відключення спірної квартири від мереж ЦО та влаштування індивідуального (автономного) опалення, яка 10.08.2010 року (протокол № 14) була розглянута і прийнято рішення про відмову у наданні такого дозволу на підставі пункту 2.2.3 Порядку .
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями, споживачами, а також їхні права та обов’язки, врегульовані Законом України від 24 червня 2004 року № 1875-ІV «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон), приписами статті 1 якого визначено, що житлово-комунальні послуги – це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Комунальні послуги – це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодної та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезенням побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Право споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами, встановлено статтею 4 Закону України від 02 червня 2005 року № 2633-ІV «Про теплопостачання». Можливість відмови від користування послугою виконавця або виробника, у тому числі від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, передбачена пунктом 6 статті 26 зазначеного Закону та пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31010.2007 року № 1268).
Згідно частині 2 статті 8 Закону «Про житлово-комунальні послуги» стандарти, нормативи, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері стандартизації, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої та холодної води і водовідведення (далі – Правила). Згідно пункту 26 зазначених Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування, реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Пунктом 25 Правил відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
На виконання нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 зі змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за № 1478/11758), затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі – Порядок), яким регламентовано процедуру реалізації прав споживачів на відмову від отримання таких послуг.
Визначено, що для вирішення цих питань створюються постійно діючи комісії з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.
Така комісія відповідно до встановленого порядку створена рішенням виконавчого комітету Макіївської міської ради № 23 від 18 січня 2006 року, останні зміни в склад міжвідомчої комісії внесені рішенням виконавчого комітету № 739 від 08.07.2009 року.
Виходячи з викладеного, суд визнає, що норми законодавства, якими встановлені права споживачів на відключення від централізованого теплопостачання і встановлення автономної системи опалення, повинні застосовуватися в контексті з положеннями прийнятих Кабінетом Міністрів України на виконання вимог законів Правил та затвердженого Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
Так, у пункті 2.1 зазначеного Порядку встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
За приписами пункту 2.2.3 цього Порядку якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.
Комісія може розглянути надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому законом порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Матеріалами справи встановлено, що із заявою до комісії про відключення квартири від централізованого опалення та постачання гарячої води звернулася ОСОБА_2 яка є власником ј спірної квартири. Позивачкою та її представником ОСОБА_3 не надано суду доказів додержання позивачкою вимог зазначених нормативно-правових актів щодо суб’єкту та порядку звернення з даним питанням до міжвідомчої Комісії.
Доводи представника позивачки про те, що відмова Комісії порушує законні права позивачки на вільний і незалежний вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, суд не приймає до уваги, оскільки відповідно до «СНиП 2.04.05-91* Отопление, вентиляция и кондиционирование» при проектуванні будинку закладається і засіб теплопостачання – централізоване теплопостачання. Всі стояки та внутрішні розподільчі мережі, інженерні комунікації і технічні пристрої, як складові системи теплопостачання, гідравлічно і теплотехнічно ув’язані для забезпечення стабільної і безпечної експлуатації системи опалення будинку та об’єднує всі квартири.
Відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки. Втручання в систему опалення шляхом будь-якої зміни гідравлічного тиску може призвести до непередбачуваних наслідків.
Приписами частини другої статті 383 ЦК України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не приведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
За таких обставин здійснення права споживача окремої квартири на від’єднання від централізованого теплопостачання будинку, тобто втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору, обмежується, крім санітарно-технічних вимог і правил експлуатації, правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, враховуючи приписи наведених нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що суб’єкт владних повноважень, приймаючи рішення про відмову у наданні дозволу ОСОБА_2 на відключення окремого приміщення – квартири АДРЕСА_1, від централізованого опалення з улаштуванням індивідуального (автономного) опалення діяв в межах своїх повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства, тому його дії визнаються правомірними. Законних підстав для задоволення адміністративному позову немає.
Суб’єктом владних повноважень – виконавчим комітетом Макіївської міської ради, на користь якого ухвалене судове рішення, при розгляді справи не понесені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 9, 11, 71, 88, 158-160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, нормами Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про теплопостачання», статтею 383 Цивільного кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до виконавчого комітету Макіївської міської ради, третя особа – комунальне підприємство «Макіївтепломережа, про визнання протиправною відмову міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води, у наданні дозволу на відключення її квартири від централізованого теплопостачання та покладання зобов’язання про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води, влаштування в квартирі індивідуальної системи теплопостачання, відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: підпис Примітка: з ориганлом згідно.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя: Л.В. Шуляк
- Номер: 2-а-544/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-544/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Шуляк Людмила Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.09.2015
- Дата етапу: 30.09.2015
- Номер: 2-а-544/10
- Опис: про ст. допомоги
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-544/10
- Суд: Глухівський міськрайонний суд Сумської області
- Суддя: Шуляк Людмила Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.11.2017
- Дата етапу: 08.11.2017
- Номер: 6-а/604/2/20
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-544/10
- Суд: Підволочиський районний суд Тернопільської області
- Суддя: Шуляк Людмила Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.02.2020
- Дата етапу: 05.02.2020
- Номер:
- Опис: стягнення допомоги "Дітям війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-544/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Шуляк Людмила Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.08.2010
- Дата етапу: 03.08.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії за віком
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-544/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Шуляк Людмила Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.11.2010
- Дата етапу: 22.11.2010