справа № 2-723/10/1605
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2010 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Радзівона О.І., при секретарі Кузуб В.В., з участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Лазоренко Т.Ф., розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Гребінці цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до міської ради м. Гребінка Полтавської області про визнання права власності на спадщину в порядку спадкування за заповітом, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що у зв’язку із відсутністю правовстановлюючих, що засвідчують факт родинних відносин його із спадкодавцем - двоюрідним братом ОСОБА_4, котрий помер у 2003 році в РФ м. Москва, він позбавлений можливості отримати свідоцтво про право власності на спадщину за заповітом у нотаріальній конторі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, просить суд визнати за ОСОБА_3 в порядку спадкування за заповітом право власності на житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами, що знаходиться в АДРЕСА_1.
Представник відповідача в судовому засідання проти задоволення позовних вимог не заперечувала, позовні вимоги визнала в повному обсязі.
За таких обставин суд вважає, що рішення у справі можливо постановити у попередньому судовому засіданні. Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК, при визнанні позову ухвалюється рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього Кодексу. Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Гребінка Полтавської області померла ОСОБА_5, актовий запис № 128, від 07.09. 1998 року. На час смерті вона мала у власності житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами, що знаходиться в АДРЕСА_1, що підтверджується витягом із реєстру прав власності на нерухоме майно № 535 в книзі №4.
За час свого життя ОСОБА_5 склала заповіт, згідно якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що вона за законом матиме право і що буде належати їй на день смерті, заповіла повністю своєму сину ОСОБА_4, жителю м. Москва РФ.
Після її смерті спадщину прийняв лише її син, шляхом подачі заяви до державної нотаріальної контори у встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини про прийняття спадщини, однак не зумів отримати свідоцтво на право власності так як внаслідок тривалої хвороби помер 23.06.2003 року, (свідоцтво про смерть №НОМЕР_1, виданий Замоскворецким відділом ЗАГС(у) м. Москви), залишивши заповіт (НОМЕР_2 від 05.08.2002р. посвідчений нотаріусом Топольцевой Н.В. м. Москви, реєстр №2-530) на ім’я свого двоюрідного брата ОСОБА_3 , жителя м. Санкт - Петербург, РФ, згідно котрого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що йому буде належати на день смерті і на що він за законом матиме право і що буде належати йому на день смерті, заповів повністю своєму двоюрідному брату ОСОБА_3, жителю м. Санки – Петербург, РФ. . Про наявність заповіту на його ім’я, позивач дізнався лише у червні 2010 рокувід сусідів та після звернення до нотаріуса в м. Москву за місцем проживання і смерті брата.
Відсутність архівних даних про родинні стосунки із спадкодавцем позбавляє його можливості звернутися до нотаріуса для оформлення спадкового майна і отримання свідоцтва права власності. Факт родинних стосунків позивач доводить наявністю листів з його тіткою та братом, фотографіями, показаннями сусідів котрі проживають по АДРЕСА_2 і добре знають родину ОСОБА_3.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Упродовж строку, встановленого для прийняття спадщини, позивач з поважних причин не звернувся до держнотконтори із заявою про прийняття спадщини, так як не знав про її існування. Лише на початку червня 2010 року він випадково дізнався, що після смерті його двоюрідного брата залишилося спадкове майно яке він вправі успадкувати по заповіту.
У відповідності до ч. 3 ст. 1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Однак, в даному випадку, суд вправі визнати право власності на спадкове майно, оскільки в силу відсутності письмових офіційних доказів про родинні стосунки спадкоємця і спадкодавця, він позбавлений можливості вирішити питання у нотаріуса.
Приймаючи до уваги те, що позивач дійсно перебуває у родинних стосунках із спадкодавцем ОСОБА_4 – двоюрідний брат і являється єдиним спадкоємцем по заповіту та прийняв спадщину, суд вважає, що фат відсутності офіційних доказів родинних стосунків із спадкодавцем, є законною підставою вважати, що він набув право власності в порядку спадкування за заповітом на спадкове майно, котре належало померлій ОСОБА_5 матері спадкодавця ОСОБА_4.
На підставі викладеного, відповідно до ст. 392, ч. 5 ст. 1268 ЦК; керуючись ст. ст. 8; 10; 60; ч. 4 ст. 130; ч. 4 ст. 174; 212-215, ч. 1 ст. 223 ЦПК, суд, –
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_3 в порядку спадкування за заповітом право власності на житловий будинок «А-1» та господарчі будівлі: сарай «Б», вбиральню «В», гараж «Г», огорожі № 1, № 2, що розташовані на земельній ділянці по АДРЕСА_1.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано впродовж 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається впродовж 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.І.Радзівон
Рішення чинне і підлягає виконанню з 23 грудня 2010 року.
Секретар райсуду Н.С. Симоненко