Справа № 2а-6677/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАІНИ
08 грудня 2010 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя, який діє як адміністративний суд, у складі судді Гончар М.С.
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя (надалі - УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя» про визнання нечинним рішення відповідача та зобов’язання відповідача - суб’єкта владних повноважень вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
02.11.2010 року позивач звернувся до суду з позовом до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, в якому зазначив, що він отримує державну пенсію за віком, призначену УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, що підтверджується пенсійним посвідченням. Після призначення пенсії позивач продовжив працювати, та згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» отримав право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, у зв’язку з чим 15 квітня 2010 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Проте, відповідач здійснив перерахунок тільки з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, що порушує його законне право на обрання виду перерахунку пенсії, передбаченого п. 4 ст. 42 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», постановою КМУ від 28.05. 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
У зв’язку з чим позивач просив визнати нечинним розпорядження УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя щодо здійснення перерахунку позивачеві з 01.01.2010 року пенсії, з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія (тільки по стажу); зобов’язати відповідача здійснити позивачеві з 01.04.2010 року перерахунок пенсії в порядку та розмірі, встановленому ч. 4 ст. 42 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та Яка відповідно до ч. 4 ст. 42 цього Закону враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік у розмірі 1650,43 грн.; зобов’язати відповідача виплатити позивачеві недоотриману з 01.04.2010 року внаслідок незаконно здійсненого перерахунку суму пенсії, з урахуванням раніше виплачених з 01.04.2010 року на користь позивача сум. Крім того, просив поновити передбачений законом строк звернення до суду за захистом порушеного права, посилаючись на поважність причин його пропуску.
Відповідачем надані письмові заперечення на позов (а.с.17), в яких Управління просило відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись, що виплата пенсій здійснювалася відповідно до чинного законодавства та в межах відповідних асигнувань з державного бюджету, тож порушень з боку відповідача не було.
Розгляд справи здійснювався суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі ч. 4 ст. 183-2 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов позивача підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком, однак продовжував працювати після призначення пенсії (а.с.6, 12-13).
Відповідно до ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» дію ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зупинено на 2007 рік, Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», але рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 р. зміни до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визнано неконституційними.
Встановлено, що згідно з особистою заявою позивача від 15.04.2010 року про перерахунок пенсії з урахуванням додаткового стажу та заробітку і наданими документами, які підтверджують період роботи заявника після первинного призначення пенсії, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2010 року у зв’язку із збільшенням страхового стажу, при перерахунку застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (а.с.9-10, 17).
Крім того, частиною 1 підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», передбачено, що в разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 частини 1 статті 30 Закону.
Оскільки пенсія позивачу перерахована на підставі його заяви від 15.04.2010 року, то повинен застосовуватись показник середньої заробітної плати за 2009 рік.
Згідно із ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк (ч. 2 ст. 99 КАС України).
Позивач в своєму позові просив поновити передбачений ст. 99 КАС шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права. Проте, поважних причин його пропущення і підстав для його поновлення суду не наведено і доказів з цього приводу не надано.
З цих підстав за період, що передував шестимісячному терміну перед зверненням позивача до суду в задоволенні позову слід відмовити.
Встановлено, що перерахунок пенсії позивачеві з урахуванням придбаного після її призначення страхового стажу відповідачем вже проведено на підставі заяви позивача від 15.04.2010 року з 01.04.2010 року (а.с. 9-10,17).
Встановлено, що будь-якого розпорядження відповідачем відносно позивача не приймалось, позивач у своєму позові також не зазначав номер та дату такого розпорядження та не надавав його копії, тому у частині позовних вимог позивача про визнання нечинним розпорядження відповідача щодо здійснення перерахунку позивачеві з 01.04.2010 року пенсії, з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія (тільки по стажу) – слід відмовити.
При вищевикладених обставинах, суд вважає за необхідне, визнати неправомірними дії УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік; зобов‘язати УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, починаючи з 01.05.2010, з урахуванням різниці яка була виплачена, в решті позовних вимог – відмовити за необґрунтованістю та недоказаністю.
Керуючись ст.ст. 158, 160, 163, ч. 4 ст.183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік .
Зобов‘язати УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», частиною 1 підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, починаючи з 01 травня 2010 року, з урахуванням різниці, яка була виплачена.
В решті позовних вимог – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя М.С. Гончар