Справа № 2-а-3028/2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2010 року м. Макіївка
Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:
головуючого - судді Кульбакова І.В.
при секретарі - Тураєвої Г.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Макіївці цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі міста Макіївки Донецької області про визнання відповіді протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про визнання відповіді протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
В судовому засіданні позивач підтримав позов та пояснив суду, що він є працюючим пенсіонером, та отримує пенсію на пільгових умовах, яка призначена з 23.07.2002 року, та продовжує працювати. 21.09.2010 року він звернувся до УПФУ з заявою про здійснення перерахунку пенсії по стажу за заробітку згідно ст.. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем йому було проведено перерахунок пенсії, однак при цьому відповідач застосував показник заробітної плати в середньому на одну особу у 2007 році. Та листом УПФУ у Гірницькому районі м. Макіївки від 24.09.2010 року в виконанні перерахунку пенсії по заробітку з застосуванням показника заробітної плати 2009 року йому було відмовлено. Вважає цю відмову незаконною та просить визнати бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області щодо не нарахування йому пенсії у відповідності до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а саме із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії неправомірною. Крім того, просив зобов’язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік, а саме з застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за календарний рік, який передує року звернення за перерахунком, тобто 1650,43 грн..
Представник відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області, у судове засідання не з’явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Згідно поданого заперечення і заяви, просили справу розглянути у відсутності представника УПФУ, позов не визнали, обґрунтовуючи тим, що ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 цього Закону. Але Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймались. Спільнім листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01) передбачено, що перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 провадяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн. Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено відповідно до діючого пенсійного законодавства. Враховуючи викладене, Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області просило в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, та заперечення відповідача, суд вважає, що позов заснований на законі та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області, отримує пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та продовжує працювати.
21.09.2010 року позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області із заявою про перерахунок його пенсії з застосуванням середнього заробітку на одну особу за 2009 рік – 1650,43 грн.. Проте, листом від 24 вересня 2010 року, в перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідачем було відмовлено, з посиланням на те, що розрахунок пенсії позивача зроблений згідно діючого законодавства, а саме із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік .
Відповідно до п.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно із ч. 4 ст.42 даного Закону, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про державний бюджет України на 2008 року» внесені зміни до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними.
Відповідно до Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 01 лютого 2008 року № 4-4, показники середньої заробітної плати ( доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії дорівнюють: за 2007 рік – 1197,91 грн, за 2008 рік – 1573,99 грн., за 2009 рік – 1650,43 грн.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Конституція України не дає Закону Україні «Про державний бюджет» вищої юридичної сили стосовно інших Законів.
Крім того, суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що виплата пенсії ОСОБА_1 на законних підставах провадилась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є вказана постанова Кабінету Міністрів України, що істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.
Таким чином, враховуючи положення ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 засновані на законі та підлягають задоволенню.
З урахуванням наведеного, суд прийшов до висновку, що відмова відповідача позивачу в перерахунку пенсії у відповідності до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а саме із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, є неправомірною, тому є підстави для зобов’язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням фактично здійснених виплат.
На підставі викладеного, ст.ст.3, 8, 19, 22, 75, 83, 92 Конституції України, Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та, керуючись ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 158-163 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі міста Макіївки Донецької області про визнання відповіді протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області щодо не нарахування ОСОБА_1 пенсії у відповідності до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» неправомірною.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, 1650,43 грн. з урахуванням фактично здійснених виплат.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.
Суддя