ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАІНИ
№ 2-а-9479/10
27 грудня 2010 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя в особі судді Суркової В.П., розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
07.12.2010 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому посилається на те, що їй призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і вона продовжувала працювати.
Вона у лютому 2010 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу та заробітній платі. Проте перерахунок пенсії відповідачем було зроблено в порушення вимог зазначеного закону, а саме: перерахунок було зроблено із застосуванням показників середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, а не за календарний рік, що передує року перерахунку – 2009 рік, що порушує її права і інтереси.
Позивач просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 01.02.2010 року з застосуванням показника заробітної плати працівників по Україні за 2009 рік.
В судове засідання позивач не з’явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача також до суду не з’явився, надав письмові заперечення, у яких посилається на те, що 08.02.2010 року позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії та їй з 01.02.2010 року було зроблено такий перерахунок з застосовуванням показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховувалася для обчислення пенсії за 2007 рік, як це визначено п.п. 2 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530. Перерахунок пенсій проводився відповідно до п.п.3 п. 11 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, а тому, а тому дії управління щодо перерахунку пенсії позивачці є цілком законні. Просить відмовити у задоволенні позову та розглянути справу за його відсутності, застосувати строк позовної давності.
У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.
З’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що предметом спору по справі є право позивача на отримання передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії за віком, та захист цього права від порушень з боку органів пенсійного фонду, які проявлені у вигляді перерахунку пенсії у 2009 році із застосуванням показників середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період и страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 зазначеного закону.
Частиною 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що під час обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (доход) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Зокрема, п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України " Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Також згідно п. 7 Положення "Про Пенсійний фонд України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року, Пенсійний фонд України, у межах своїх повноважень, може видавати накази, що підлягають обов'язковій реєстрації в Міністерстві юстиції України. Листи Пенсійного фонду України такої реєстрації не підлягають, тому носять рекомендаційний характер, і не можуть використовуватися всупереч закону.
Згідно ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 22 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та при прийнятті нових нормативно-правових актів або внесенні змін у діючі не допускається зменшення змісту й обсягу існуючих прав і свобод.
Право позивача на перерахунок пенсії із застосуванням показників середньої плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії закріплено у Законі, гарантовано державою та підтверджується відповідними доказами, а обов'язок здійснення перерахунку пенсії позивачу покладено саме на Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя.
Згідно з ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Таким чином, встановлений шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України, у даному випадку не застосовується.
З таких обставин, суд вбачає всі підстави для задоволення позову.
Керуючись ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 22 Конституції України, ч.ч.1,2 ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 6, 8 11, 17-19, 69-72, 158-163, 183-2, 186 КАС України,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати У правління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показників середньої плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік з 01.02.2010 року, на підставі заяви ОСОБА_1 від 08.02.2010 року з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Постанова може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було прийнято без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.П. Суркова