справа 2а-2072/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2010 року Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області у складі:
головуючого судді Кульбакова І.В.,
при секретарі Фабаровської І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки про визнання дій відповідача неправомірними, перерахунок пенсії працюючого пенсіонера із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки про визнання дій неправомірними та зобов’язання перерахувати пенсію. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки, отримує пенсію за віком і продовжує працювати. Набувши додаткового страхового стажу та отримавши право на перерахунок пенсії, він у вересні 2010 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог статті 40 та частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, та яка відповідно до Закону береться для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Проте відповідач в здійсненні йому такого перерахунку пенсії відмовляє, обґрунтувавши підстави відмови тим, що з 2009 року перерахунок пенсії у зв’язку із збільшенням заробітної плати проводиться відповідно до п. п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», згідно якого застосовується показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.), а не показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, яка становить 1650,43грн.
Вважаючи вказані дії відповідача незаконними, оскільки, на його думку, відповідач повинен був здійснити йому перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік – рік, що передує року перерахунку пенсії, розмір якого становить 1650,43грн., а не посилатися на застосування такого показника за 2007 рік, розмір якого є значно меншим, позивач просить суд визнати дії УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки неправомірними і зобов’язати УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2009 рік в розмірі 1650,43 грн.
В судовому засіданні позивач повністю підтримав свої вимоги, обґрунтовуючи свою позицію обставинами, викладеними у позовній заяві, наполягав на задоволенні позову.
Відповідач про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте у судове засідання не з’явився, причини неприбуття суду не повідомив, що відповідно до ст. 128 КАС України не є перешкодою у розгляді справи.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши надані суду докази у їх сукупності, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Правовідносини між органами Пенсійного Фонду та пенсіонерами регулюються нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки, отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 і після її призначення продовжує працювати, що підтверджується копією його трудової книжки.
Згідно листа УПФУ для обчислення пенсії позивачу при її призначенні відповідачем згідно вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» була врахована середньомісячна заробітна плата за період роботи з 01.01.1981 по 31.12.1985 року, з 01 липня 2000 по 20 січня 2004 року, з 12 липня 2004 по 31 травня 2006 року та складає: 928.81 х 3.08684 (коефіцієнт зар.плати) = 2867.09 грн.
Згідно рішення УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки в здійсненні позивачу перерахунку пенсії по заробітній платі було відмовлено.
Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Згідно підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» була викладена в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».
Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Тобто, починаючи з 22 травня 2008 року і станом на 01 серпня 2010 року (час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії) діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV. Редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV не містить в собі вимоги при перерахунку пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно п. п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.
Виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії, а не постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530.
Зазначений висновок суду ґрунтується на конституційних нормах п. 6 частини 1 ст. 92 Конституції України, згідно якої основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат визначаються виключно цим Законом.
Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року до призначення пенсії.
Згідно частини 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. В даній справі – за 2009 рік.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в частині 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV та середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, про яку йдеться в частині 2 ст. 40 та частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 28.12.2007 р. N 107-VI та в п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не є тотожними поняттями. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України визначається Державним комітетом статистики України, а середня заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається Пенсійним фондом України.
Як вбачається з позовних вимог позивача, він просив зобов’язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до ст. 40, ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» саме з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що не відповідає вимогам ст. 40 та частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про визнання дій відповідача неправомірними, перерахунок пенсії працюючого пенсіонера із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік відмовити.
Постанова суду вступає в законну силу після закінчення терміну подачі апеляційної скарги, яка подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення
Суддя