Справа № 2- 5251
2010 року.
РІШЕННЯ
Іменем України
21 грудня 2010 року.
Орджонікідзевський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого - судді Клименка А.М.,
при секретарі – Левшиній І.О.,
з участю:
позивача – ОСОБА_1,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Четвертої Харківської державної нотаріальної контори про надання додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка 18 серпня 2010 року звернулася до суду з позовом до Четвертої Харківської державної нотаріальної контори про надання додаткового строку для прийняття спадщини і просила надати їй додатковий строк для прийняття спадщини у 10 днів з дня набрання рішенням суду законної сили для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті її матері – ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, посилаючись на те, що після її смерті в лютому 2010 року вона звернулася до Четвертої Харківської державної нотаріальної контори з питання оформлення спадщини після смерті матері, де їй повідомили, що для цього необхідно надати правовстановлюючі документи на квартиру, яка належить її матері. Розшукати документи виявилося дуже важко, і тому тільки 06 серпня 2010 року позивачка зібралася до нотаріальної контори, але дійти до неї не змогла, оскільки біля свого дому впала, зламала ліву руку та розірвала ікроножні зв’язки лівої голені. З 06 серпня 2010 року до 17 серпня 2010 року вона була вдома, оскільки не могла ходити, а, коли змогла хоча б частково ставати на ногу, то викликала таксі і доїхала до травматологічного пункту МКБЛ № 25 м. Харкова, де їй надали первісну медичну допомогу та наклали гіпс на руку. Позивачка вважала, що в зв’язку з отриманою нею 06 серпня 2010 року травмою вона не мала можливості вчасно звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті матері і пропустила встановлений ст. 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини з поважної причини.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала.
Відповідач про час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений, його представник в судове засідання не прибув, звернувся до суду з заявою, в якій просив розглядати справу та приймати рішення за його відсутності (а.с. 21, 24).
Вислухавши позивачку, вивчивши матеріали справи, оцінив надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про її смерть (а.с. 5). Та обставина, що ОСОБА_2 була матір’ю позивачки ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами:
- з копії свідоцтва про народження позивачки вбачається, що вона народилася 17 лютого 1955 року, її дівоче прізвище було «ОСОБА_4», а її матір’ю була ОСОБА_3 (а.с. 8);
- з копії свідоцтва про укладання шлюбу вбачається, що ОСОБА_4 06 червня 1976 року уклала шлюб з ОСОБА_5 і прийняла його прізвище «ОСОБА_1» (а.с. 7);
- з копії свідоцтва про укладання шлюбу вбачається, що мати позивачки - ОСОБА_3 06 квітня 1973 року уклала шлюб з ОСОБА_6 і також прийняла його прізвище «Коломієць» (а.с. 9).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належну їй на праві власності квартиру АДРЕСА_1, ? частина якої належала їй на підставі свідоцтва про право власності на житло № 3990, виданого 23 червня 1998 року органом приватизації ВАТ «Харківський тракторний завод» (а.с. 15), а інша – ? частина належить їй в порядку спадкування за законом після смерті її чоловіка – ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 6), і після смерті якого вона спадщину прийняла фактично, оскільки на день смерті чоловіка була зареєстрована і проживала разом з ним в спірній квартирі (а.с. 11), а також 13 грудня 2002 року отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на належні чоловіку за життя грошові заощадження у Філії Ощадбанку України № 5442/0246 м. Харкова (а.с. 12) Інших спадкоємців будь - якої черги спадкування після смерті ОСОБА_2, крім позивачки, не залишилося.
В лютому 2010 року позивачка звернулася до Четвертої Харківської державної нотаріальної контори з питання оформлення спадщини після смерті своєї матері ОСОБА_2 В нотаріальній конторі позивачці повідомили, що для оформлення спадщини необхідно надати правовстановлюючі документи на квартиру, яка належала її матері. Розшукати ці документи позивачка зразу не змогла, і тільки 06 серпня 2010 року вона їх знайшла і зразу зібралася йти до нотаріальної контори, але дійти до неї не змогла, оскільки біля будинку, в якому вона проживає, впала, внаслідок чого зламала ліву руку та розірвала ікроножні зв’язки лівої голені. З 06 серпня 2010 року до 17 серпня 2010 року позивачка знаходилася вдома, не могла ходити, а, коли змогла хоча б частково ставати на ногу, то викликала таксі і поїхала до травматологічного пункту МКБЛ № 25 м. Харкова, де їй надали первісну медичну допомогу та наклали гіпс на руку.
Наведені обставини підтверджуються довідкою Травматологічного пункту МКБЛ № 25 від 17 серпня 2010 року, відповідно до якої 06 серпня 2010 року ОСОБА_1 отримала побутову травму у вигляді закритого перелому лівої променевої кістки з незначним зміщенням, часткового розриву ікроножної м’язи лівої голені, міжм’язової гематоми, в зв’язку з чим їй було вправлено перелом та накладено гіпсову пов’язку, в подальшому рекомендовано лікування у травматолога в поліклініці (а.с. 26).
Наступного дня позивачка звернулася до Четвертої Харківської державної нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини після смерті матері, але їй в цьому відмовили і рекомендували звернутися з цього питання до суду, що позивачка і зробила в той же день (а.с. 1).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Приймаючи до уваги, що позивачка пропустила встановлений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті своєї матері з поважної причини, оскільки в зв’язку із своєю хворобою не мала фізичної можливості у встановлений строк подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, суд вважає за можливе визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини і визначає його в 10 – ть днів з дня вступу цього рішення суду в законну силу.
Відповідно до ст. ст. 10, 15, 88, 209, 212, 215 ЦПК України, ст. ст. 1270, 1272 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Четвертої Харківської державної нотаріальної контори про надання додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном у 10-ть днів з дня вступу цього рішення суду в законну силу для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті її матері - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Харківської області через районний суд.
Суддя: