Справа № 2-1537/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2010 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючої – судді Лузан Л.В., при секретарі судового засідання – Коценко О.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Вознесенську Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлового кооперативу «Жовтневий», ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житлового кооперативу «Жовтневий», ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті його батька ОСОБА_4
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати: ОСОБА_5, після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді Ѕ частки обумовленої квартири. Відповідно до вимог ст. 549 ЦК України (1963 року), спадщину після неї прийняли: її чоловік – ОСОБА_4 та син: позивач ОСОБА_1 Свідоцтво про право на спадщину останні не отримували.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4, спадщину після якого, в силу ст. 1268 ЦК України, прийняв позивач ОСОБА_1 Але, при звернені до нотаріальної контори з метою оформлення свідоцтва про право на спадщину за законом позивачу було відмовлено, так як відсутній правовстановлюючий документ на вказане нерухоме майно, що стало підставою для звернення ОСОБА_1 з даним позовом до суду.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися. Згідно заяв, що надійшли на адресу суду, позовні вимоги підтримали, просили позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, просили розглянути справу за їх відсутності.
Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, представник відповідача Житлового кооперативу «Жовтневий» в судове засідання не з'явилися. В заявах на адресу суду просили розглянути справу за їх відсутності, не заперечували проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Ухвалою суду справу розглянуто у відсутності вказаних осіб, оскільки, матеріали справи містять достатньо відомостей про права та взаємовідносини сторін.
Дослідивши та оцінивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів, відповідно до ст. 11 ЦПК України, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 перебували в зареєстрованому шлюбі з 18.02.1962 року.
Згідно довідки Житлового кооперативу «Жовтневий» за вих. № 1646 від 26.02.2010 року ОСОБА_5 була членом житлового кооперативу «Жовтневий» та 25.02.1986 року, згідно наявних квитанцій в архівах кооперативу, повністю сплатила вартість квартири АДРЕСА_1. Але, правовстановлюючий документ на обумовлену квартиру за життя не отримала.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 18.09.1987 року за № 9 «Про практику застосування судами законодавства про житлово – будівельні кооперативи», член житлового, житлово – будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, якій повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває право власності на це майно.
У разі смерті члена житлово - будівельного кооперативу, яким до дня смерті були повністю внесені пайові внески, до складу спадщини включається квартира, що відповідає п.8 Постанови Пленуму Верховного суду України за № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування .
Враховуючи положення ст. 22 КпШС України (який підлягає застосуванню до даних правовідносин), майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження майном.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла. Після її смерті, враховуючи викладене, відкрилася спадщина у вигляді Ѕ частині вищевказаного нерухомого майна. Заповіт на випадок смерті остання не складала. Спадкоємцями за законом після її смерті були : чоловік – ОСОБА_4 та діти: позивач ОСОБА_1, відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3.
Згідно відповіді нотаріуса Першої Вознесенської державної нотаріальної контори за № 985/02-14 від 07.09.2010 року після смерті вказаної особи з заявами про прийняття спадщини, відмови від неї ніхто не звертався, спадкова справа не заводилась.
Проте, в силу ст. ст. 548, 549, 553 ЦК України (1963 року), який був чинний на час відкриття спадщини, тому, відповідно до п. п. 4,5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України (2004 року), підлягає застосуванню до вищевказаних спадкових відносин, спадщину після смерті ОСОБА_5 прийняв лише її чоловік ОСОБА_4, оскільки протягом шести місяців з дня її відкриття фактично вступили в управління та володіння спадковим майном та протягом передбаченого законом строку не відмовився від неї.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що в спірній квартирі на час смерті ОСОБА_5 була зареєстрована ОСОБА_2, але фактично на час відкриття спадщини не проживала разом зі спадкодавцем.
Оскільки, для прийняття спадщини необхідно вчинити дії, що свідчать про її прийняття, сама по собі реєстрація місця проживання спадкоємця за адресою місця проживання спадкодавця не свідчить про прийняття спадщини в силу ст.549 ЦК України, тому відсутні підстави вважати, що відповідачка ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті матері.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помирає ОСОБА_4, відповідно до свідоцтва про смерть, виданого 02.07.2009 року відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Вознесенську Вознесенського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області, не оформивши за життя спадщину після смерті дружини. У спадок залишив квартиру АДРЕСА_1 ( Ѕ + Ѕ ). Заповіт на випадок смерті останній теж не складав.
Спадщину після смерті вказаної особи прийняв позивач ОСОБА_1, в силу ч.3 ст. 1268 ЦК України.
Інших осіб, які прийняли спадщину або мають право на її обов’язкову частку, судом не виявлено. Згідно положень Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкування здійснюється за заповітом, а в разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини - за законом.
Відповідно до ст.ст. 1268-1270 ЦК України для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Таким чином, на підставі викладеного та, враховуючи неможливість оформлення позивача у спадкових правах у державній нотаріальній конторі, що знайшло своє підтвердження в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що позивач має право на звернення з відповідними вимогами до суду, а обраний ним спосіб захисту порушених прав, згідно ст. 16 ЦК України, є вірним, отже, може бути застосований судом, тому за позивачем слід визнати право власності в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_4 на квартиру АДРЕСА_1
Керуючись ст.ст. 10,11, 60, 209, 212 - 215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Житлового кооперативу «Жовтневий», ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Вознесенську Миколаївської області.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.В. Лузан
- Номер: 4-с/645/24/18
- Опис:
- Тип справи: на скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС
- Номер справи: 2-1537/2010
- Суд: Фрунзенський районний суд м. Харкова
- Суддя: Лузан Людмила Вікторівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.04.2018
- Дата етапу: 16.08.2018