справа № 2-а-1651/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вільнянськ 26 листопада 2010 року
Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Кіяшко В.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Вільнянському районі Запорізької області про визнання незаконними дії управління Пенсійного Фонду України у Вільнянському районі Запорізької області та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
10 листопада 2010 року ОСОБА_2 звернувся до Вільнянського районного суду Запорізької області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Вільнянському районі Запорізької області про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує, що після призначення йому пенсії він продовжував працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії, 05.05.2010 року він написав заяву на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та надав всі необхідні документи.
При перерахунку пенсії за його заявою управління Пенсійного Фонду України в Вільнянському районі Запорізької області застосувало показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні не за 2009 рік – 1650,43 грн., а за 2007 рік - 1197,91 грн.
Тому позивач просить зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Вільнянському районі Запорізької області здійснити перерахунок пенсії по нормі Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Від представника відповідача управління Пенсійного фонду України в Вільнянському районі Запорізької області надійшло заперечення в якому зазначалося, що УПФУ в Вільнянському районі Запорізької області позов ОСОБА_2 не визнає з тих підстав, що відповідно до частини четвертої статті 42 зазначеного Закону України «Про загальнообов‘язкове пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV зі змінами, внесеними Законами України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку, що визначався згідно статті 40 Закону №1058-IV.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати та порядку перерахунку пенсій, були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв’язку з цим, перерахунки пенсій проводяться відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
До законодавчого врегулювання питання показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якого сплачено страхові внески, перерахунку пенсій у 2010 році провадяться з застосуванням показника заробітної плати за 2007рік (1197,91гривень).
Тому вважають дії управління Пенсійного фонду України в Вільнянському районі Запорізької області законними і прохає відмовити позивачу в задоволенні його позову.
Суд розглядає справу у скороченому провадженні - відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України.
Суд, з'ясувавши обставини справи, дослідивши та оцінивши докази, вважає адміністративний позов ОСОБА_2 таким, що підлягає задоволенню.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 05 .05.2010 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Вільнянському районі Запорізької області з заявою про перерахунок пенсії, який було зроблено згідно розпорядження.
Наявність у ОСОБА_2 необхідного страхового стажу та підстав для перерахунку пенсії визнається сторонами і відповідно ч.1 ст.61 ЦПК не підлягає доказуванню.
Предметом спору є методика перерахунку пенсії, відповідно до якої управління пенсійного фонду України в Вільнянському районі при перерахунку пенсії ОСОБА_2 використовує показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197,91 гривень. Позивач наполягає на застосуванні показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік в розмірі 1650,43 гривень, як рік, що передує року звернення, відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Згідно підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України “ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” частина четверта викладена в такій редакції: У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційними положення пункту 10 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Крім того, Конституційний Суд України визначив, що зазначене рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. За вказаним принципом закони інші правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними окремим рішенням органу конституційного контролю.
Оскільки внесення зміни до частини 4 ст.42 Закону “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” в редакції Закону № 107-VІ від 28.12.2007 року визнано неконституційною, тому на даний час діє ч.4 ст.42 Закону “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” в редакції від 09.07.2007, відповідно до якої у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Також є чинною на даний час Постанова КМ України, від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», підпункт третій пункту 11 якої передбачає, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Зважаючи на вищевикладене, застосування управлінням Пенсійного фонду України в Вільнянському районі Запорізької області при перерахунку пенсії ОСОБА_2 показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197,91 гривень, не відповідає нормам діючого законодавства, відповідно до яких при перерахунку пенсії позивачу необхідно застосувати показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, як рік, що передує року звернення, що відповідає нормам ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 17, 99, 159-163, 183-2 КАС України, ст.ст. 19, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 року, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28.05.2008,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Вільнянському районі Запорізької області про визнання незаконними дії управління Пенсійного Фонду України у Вільнянському районі Запорізької області та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Вільнянському районі Запорізької області по проведенню перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Вільнянському районі Запорізької області провести перерахунок недоплаченої пенсії та виплатити ОСОБА_2 пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, який становить 1650,43 гривень, починаючи з 01.05.2010 року з урахуванням різниці виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя В.О. Кіяшко