Судове рішення #12833004

                                                        Справа № 2-а-298/2010 р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е  М     У К Р А Ї Н И

          24 грудня   2010 року                                                   смт. Нова Ушиця

       

           Суддя Новоушицького районного суду Хмельницької області Стефанишин С.Л., розглянувши в порядку скороченого провадження  справу за адміністративним позовом ОСОБА_1  до управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області про перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру, -

    В С Т А Н О В И В :    

    Позивач ОСОБА_1 звертаючись в суд з зазначеним позовом вказав,  що    відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” він як працюючий пенсіонер набув достатнього для перерахунку пенсії страхового стажу. 15.04.2010 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії, однак відповідачем йому проведено перерахунок пенсії  застосовуючи  показник заробітної плати на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік -1197,91.  

08 листопада 2010 року позивач звернувся до управління ПФУ у Новоушицькому районі Хмельницької області із заявою про врахуванння при перерахунку пенсії показника середньомісячної зарплати одного штатного працівника по Україні за 2009 рік, проте відповідач відмовив у задоволенні заяви.  

    Позивач просить зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії  згідно Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік (1650,43 грн.), як це визначено підп. 2 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530.

    У своїх письмових запереченнях відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на їх безпідставність – перерахунок  пенсії позивачу здійснювався у відповідності до пп..3 п.11.Постанови КМУ № 530 від 28.05.08 року „ Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.  

    Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов  до наступного.

Встановлено, що з 12 лютого 2003 року позивачу була призначена пенсія по ІІ групі інвалідності від загального захворювання, після призначення пенсії він продовжував працювати.  

          15 квітня  2010 року позивач звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. На підставі додаткових документів про стаж роботи і даних персоніфікованого обліку був проведений перерахунок її пенсії,       при цьому був застосований показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.).  

          Дані обставини визнаються сторонами, а також підтверджуються пенсійним посвідченням  позивача, відповіддю УПФ у Новоушицькому районі щодо перерахунку пенсії.

          Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV (у редакції, яка діяла з часу набрання ним чинності – 1 січня 2004 року і до 1 січня 2008 року) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.  

          В силу ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.  

          Абзац 4 частини 2 вказаної статті передбачав, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовувався показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії .    

          Підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.ст. 40, 42 Закону № 1058-ІV.    

          У статті 40: абзац 4 частини 2 викладено у такій редакції: «Зс – середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».  

          У статті 42: частину 4 викладено у такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.  

          У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.  

          Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.  

          Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».  

          Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України.  

            У відповідності до ст. 152 ч. 2 Конституції України положення підпунктів 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

          З того часу відновили дію положення статей 40 і 42 Закону № 1058-ІV у попередній редакції.  

          Отже, особам, які у 2010 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV, такий перерахунок має бути  здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.    

          Положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону № 1058-ІV, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.  

          Доводи УПФ щодо правильності перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік не ґрунтуються на законі.  

          Так, як перерахунок призначеної пенсії позивачу, який продовжував працювати, проводиться  з урахуванням не менш ніж за 24 місяці страхового стажу тому суд рахує, що право на звернення до суду за захистом свого права щодо перерахунку пенсії за показником 2009 року виникло з моменту виникнення права на перерахунок. тобто в межах шести місячного строку.

           Керуючись ст.ст.11, 17, 71, 86, 99, 158, 162, 163, 167, 186   КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,  суд  

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1  про перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру – задовольнити.

          Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Новоушицькому районі на підставі заяви ОСОБА_1  від  08 листопада 2010 року, додаткових документів про стаж роботи та даних персоніфікованого обліку здійснити перерахунок пенсії останньої відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.  

            Апеляційна скарга на постанову  подається до адміністративного суду апеляційної  інстанції  через Новоушицький  районний суд протягом десяти  днів з дня  проголошення   постанови, з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.  

Якщо постанову  було постановлено без участі  особи, яка її   оскаржує, апеляційна скарга подається протягом  десяти  днів з дня отримання копії постанови.  

   

               

    Суддя     Новоушицького

    районного суду                             С.Л. Стефанишин.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація