Судове рішення #12833266

                                                                                                    Справа № 2-а-4073/2010 р.

П О С Т А Н О В А

І м е н е м    У к р а ї н и

м. Донецьк                                                                                                            24 грудня 2010 р.

Петровський районний суд м. Донецька в складі: головуючий – суддя Бабаков В.П., при секретарі Дівів'євій Я.О., за участю сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1   до Управління праці та соціального захисту населення Петровської районної у м. Донецьку ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -    

В с т а н о в и в :

   

Позивачка звернулась до суду з позовною заявою про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачка отримує у відповідача допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. на місяць, вважає що розмір цієї допомоги повинен дорівнювати прожитковому мінімуму на місяць, а тому дії відповідача на її думку є неправомірними та відповідач повинен зробити перерахунок сум цієї допомоги. Тому просила суд   стягнути на її користь недоплачену суму у розмірі 11 837 грн. 00 коп.

В судовому засіданні позивачка підтвердила свої вимоги і їх обґрунтування, наполягала на задоволенні позову.

Представник відповідача з позовом не погодилась у повному обсязі, суду пояснила, що у 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нараховувалась і виплачувалась відповідно до закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін в деякі законодавчі акти України», Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та постановою КМУ від 22.02.2008 року № 57 «Питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми», а тому дії відповідача по виплаті позивачці цієї допомоги у розмірі 130 грн. на місяць є правомірними.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Наданими позивачкою документами встановлено, що у неї ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась дитина – донька  ОСОБА_2, та з 28 жовтня  2008 року вона знаходиться на обліку в Петровському УПСЗН м Донецька і отримує допомогу по догляду за дитиною до 3-х років у розмірі 130 грн. на місяць, як  непрацююча (незастрахована)  особа.

Між тим суд не може задовольнити позов позивачки та про стягнення недоплаченої допомоги за 2008-2010 р.р. з наступних підстав.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та з 01.01.2008 року діють ці норми в редакції від 28.12.2007 року.

Крім того Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами,  зумовленими народженням та похованням» були виключені всі норми щодо виплат при народженні дитини та змінено назву закону на Закон України «Про загальнообов’язкове  державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. ( Частина перша статті 15 в редакції Закону № 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 )

Між тим дія ст.. 15 цього закону обмежена прикінцевими положеннями цього ж закону, згідно п.3 яких Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. ( Пункт 3 розділу VIII в редакції Законів № 2505-IV ( 2505-15 ) від 25.03.2005, № 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 )

Крім того у 2008 році цей Закон застосовується до всіх осіб незалежно від того застрахована особа в фонді соціального страхування по тимчасовій непрацездатності чи ні, зокрема згідно ст.. 13 цього Закону - право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. ( Стаття 13 із змінами, внесеними згідно із Законом № 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 )

Суд не може прийняти до уваги посилання позивачки на ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції до 28.12.2007 року оскільки на час коли у позивачки виникло право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку діяла вже ст.. 15 цього закону в редакції від 28.12.2007 року.

Ця норма відновила свою дію у 2009 році, тому що втратили чинність зміни внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Однак згідно ч. 3 ст. 46 Закону України  «Про державний бюджет України на 2009 рік», а також згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ( 2811-12 ) та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" ( 2240-14 ) призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Ця норма не визнана неконституційною.

Отже у 2009 та 2010 роках виникла колізія між ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та ч. 3 ст. 46 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» і ч. 3 ст. 45 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік».

Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону. Немає також Закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 03 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована одно предметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизначеним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовує одно предметний акт, який діяв у часі раніше».

Таким чином суд приходить до висновку, що до виплат державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід застосовувати норму ч. 3 ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» та ч. 3 ст. 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» згідно яким виплата цієї допомоги  призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України  від 27.12.2001 року № 1751, зазначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року – 50 відсотками, з 1 січня 2009 року – 75 відсотками, з 1 січня 2010 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 грн.

Позивачка не надала відомостей про сукупний доход своєї сім’ї у 2008-2010 р.р. до Управління праці та соціального захисту населення Петровської районної у м. Донецьку ради, крім того вона не надала ціх відомостей суду, таким чином суд робить висновок на підставі наявних у нього доказів про те, що у 2008-2010 роках відповідачем правильно (у відповідності з діючим на той час законодавством) нараховувалась та сплачувалась позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. щомісяця.  Тому у задоволенні позову про визнання дій відповідача неправомірними та стягнення недорахованих сум виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції від 28.12.2007 року, ст.ст. 159-163 КАС України, суд,-

П о с т а н о в и в :

  В задоволенні позову ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення Петровської районної у м. Донецьку ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови..

Суддя                                                                                              В.П.Бабаков

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація