Судове рішення #12835365

Справа №2-А-1663/10  

ПОСТАНОВА  

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И  

17 грудня  2010 року Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу в складі:  

головуючого судді – Черкасенко Т.Г,  

при секретарі – Марущак І.В,  

розглянувши у попередньому відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривий Ріг адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районні м. Кривого Рогу на неправомірність дій суб,єкта владних повноважень щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії, -  

ВСТАНОВИВ:  

Позивач, звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу, та просила зобов'язати суб'єкта владних повноважень Управління пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Кривого Роту Дніпропетровської області застосувати при перерахуванні пенсії по стажу та заробітній платі позивачу відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» середній заробіток по України встановлений Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік» - 1650,43 грн.,  та виплатити суму пенсії з урахуванням сум, що нею отримана.  

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що   вона отримує пенсію за віком в Управлінні пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Кривого Рогу, продовжує працювати, що дає позивачу право на перерахування пенсії по стажу та заробітній платі. Отримуючи призначену пенсію за віком та маючи право на перерахування   8 червня   2010 року, позивач, подала заяву до відповідача про перерахування пенсії по стажу та заробітній платі, при цьому вважав що перерахунок виконувався із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

За заявою позивача відповідачем було проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі  починаючи з   1.06.2010   року. Отримавши новий розмір пенсії в результаті перерахунку по стажу та заробітній платі, вважаючи нарахування неправильним та таким що вступає в протиріччя з діючим законодавством, позивач   8 листопада 2010   року звернулася з заявою  до Управляння пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, в якій просила надати письмове роз'яснення правильності та законності розміру перерахованої пенсії за віком.  

12 листопада 2010 року за № 4308/05-15   позивач, отримала письмове пояснення від відповідача на свою заяву щодо перерахунку пенсії. Ознайомившись з ним, дійшла висновку, що перерахування пенсії виконано невірно, чим порушено право на соціальний захист, а саме в супереч діючому законодавству, для обчислення перерахування взято середній заробіток по Україні за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., а не середній заробіток по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто середній заробіток по Україні за 2009 рік в сумі 1650,43 гривні, який дійсно передує року перерахунку пенсії в 2010 році, в результаті чого пенсія позивачу повинна бути перерахована.  

Таким чином, вважає, що відповідачем при нарахуванні та виплаті йому пенсії порушені вимоги ст. 1,3,6, 8 ч.2 ,19,21, 22,48, 64,95.96 Конституції України, ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підпункт 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».  

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районні м. Кривого Рогу в судове засідання не з,явився, відповідач надав до суду свої заперечення в яких зазначив, що  дійсно позивач  перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області. Позивачка отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " та продовжує працювати, що дає йому право на перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі. Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу здійснювало перерахунок пенсії позивачу у відповідності з документами пенсійної справи та на підставі діючого законодавства України. Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " (із змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Проте, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.07 № 107- VI. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).  

Таким чином, зазначені положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік " втратили чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення, при цьому, додаткових вимог стосовно порядку його виконання визначено не було.  

У зв'язку з цим, перерахунки пенсії проводились відповідно до п.п. З пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян ".  

Згідно п.п. 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян " для обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Державним комітетом статистики. Міністерством економіки. Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів.  

В п.п. З пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 зазначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Окрім того, відповідач у своїх запереченнях зазначив, що згідно спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 М 4096/02-01 до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році_відповідно до п.п. З пункту 1 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн. Представник відповідача зазначив - Пенсійний фонд є виконавчим, а не законодавчим органом і здійснює свою діяльність відповідно до вимог чинного законодавства України, проводить перерахунки та виплачує працюючим громадянам пенсію в повному обсязі, а тому дії управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу с правомірними.  

Представник відповідача в судове засідання не з,явився. Відповідач був належно повідомлений про розгляд справи, в своїх письмових запереченнях просив суд розглядати справу за відсутності його представника в письмовому провадженні. Суд вирішив розглянути справу за відсутності сторін.  

Дослідивши письмові докази у справі суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково за наступних обставин.  

В судовому засіданні встановлено та підтверджено письмовими доказами, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області. Позивач отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " та продовжує працювати, що дає їй право на перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі, що підтверджується    відповіддю відповідача ( а.с.10), посвідченням ( а.с.6), копією трудової книжки ( а.с.18-21), особовим рахунком ( а.с.22), запереченням відповідача ( а.с.25-26). За заявою позивача  від   8 червня  2010   року відповідачем був проведений перерахунок пенсії зі зміною стажу та заробітку з   1 червня 2010   року, при перерахунку пенсії був використаний показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одіту застраховану особу в цілому по Україні - 1197,91 коп., тобто за 2007 рік.  

Відповідно до чинного законодавства України, частина четверта статті 42 викладена в такій редакції: "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.  

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 набули чинності доповнення:  

- в абзаці 1 пункту 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що в разі якщо пенсіонер після призначення пенсії продовжував працювати, відбувається перерахунок пенсії за наявності не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії із заробітної плати, з якої була нарахована пенсія. За бажанням пенсіонера, перерахунок пенсії відбувається з урахуванням заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) пенсії з урахуванням середньомісячної заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої виплачено страхові внески за календарний рік, що передував року перерахунку. До того ж із періоду, за який ураховують заробітну плату для перерахунку пенсії, не виключають період після призначення пенсії відповідно до вищезгаданих норм статті 40 цього Закону.  

Застосування показника середньої заробітної плати при перерахунку пенсій у 2010 році обмежують існуючи права окремих категорій громадян щодо пенсійного забезпечення, що суперечить статті 22 Конституції України та відповідним рішенням Конституційного суду України.  

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № І0-рп/2008, підпункт «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року № 107 - ІУ « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано таким, що не відповідає Конституції України.  

Положення законів, визнаних неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України  

Згідно ч.4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України або законам України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Виходячи з цього, а також із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягають засуванню норми статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік у розмірі визначеним Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік» - 1650 43грн.  

  Також, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу державну пенсію на підставі відповідних норм, зазначених у судовому рішенні за відповідний період з урахуванням вже виплачених сум, тому не проводить розрахунок цих виплат.  

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 69-72, 86, 94, 99, 128, 160-162, 163. 167. 186, 254 КАС України, суд-  

ПОСТАНОВИВ:  

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районні м. Кривого Рогу на неправомірність дій суб,єкта владних повноважень щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії,   задовольнити частково.  

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районні м. Кривого Рогу щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1.  

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу провести ОСОБА_1  перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосувавши при перерахунку пенсії по стажу та заробітній платі середній заробіток по України встановлений Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік» - 1650,43 грн. з  1 червня 2010 року до настання права на наступний перерахунок пенсії згідно Закону України „ Про загальнообов.язкове державне пенсійне страхування” та виплатити пенсію з урахуванням сум, що ним отримані згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».  

  В решті позову відмовити.  

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.  

  Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу шляхом подачі апеляційної скарги.  

  Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.    

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.  

  Головуючий - Суддя     Т.Г. Черкасенко  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація