Справа № 2-а-360/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2010 року смт Роздольне
Суддя Роздольненського районного суду Автономної Республіки Крим – Крючков І.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Роздольненського району АР Крим в інтересах ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим про зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Ухвалою Роздольненського районного суду АР Крим від 05.11.2010 року позовну заяву Прокурора Роздольненського району АР Крим в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим в частині зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену соціальну допомогу як дитині війни, за період з 2008 по квітень 2010 року залишено без розгляду.
Відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом Прокурора Роздольненського району АР Крим в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим в частині зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену соціальну допомогу як дитині війни за період з 04.05.2010 по 31.07.2010 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має статус дитини війни та має право на пільги, передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни", зокрема, на отримання державної соціальної допомоги, яка повинна виплачуватися з 1 січня 2006 року у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, яка встановлена в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, однак зазначена допомога позивачу не сплачувалась. Позивач вважає, що його законні права були обмежені шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили. В даний час відповідач порушує вимоги ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", позивач вважає його дії неправомірними тому вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
Відповідач в письмових запереченнях просив у задоволенні позову відмовити, оскільки позивачу виплачувалося підвищення до пенсії відповідно до п. 8 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року в таких розмірах: 22.05.08 – 48,10 грн., з 01.07.08 – 48,20 грн., з 01.10.08 – 49,80 грн. Крім того, зазначив що в розрізі ст. 19 Конституції України та ст. ст. 4, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» УПФУ в Роздольненському районі не є відповідачем у вказаній справі та не зобов’язано виплачувати вказану допомогу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних правових підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України, має статус дитини війни відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", згідно з якою дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якої на час закінчення (02.09.1945) другої світової війни було менше 18 років, у зв’язку з чим має право на всі пільги та соціальні гарантії, передбачені цим Законом, в тому числі право на отримання державної соціальної допомоги. Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-IV від 18.11.2004 року, в редакції, яка діяла в спірний період, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до пункту 1.1. Розділу 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 року № 11-2, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади, тому Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Правовідносини сторін регулюються ст. ст. 1, 3, 6, 8, 19, 21, 22, 46, 56, 58, 64, 68, 75, 92, 95, 96, 152 Конституції України, Законом України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-IV від 18.11.2004 року (зі змінами та доповненнями), в редакції, що діяла в спірний період, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007 року текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладений в редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007 року визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у редакції цього Закону від 18 листопада 2004 року № 2195-IV, поновили свою дію з 22 травня 2008 року.
Згідно правової позиції Конституційного Суду України, який неодноразово розглядав питання щодо конституційності положень законів України про Державний бюджет України на відповідні роки, якими обмежуються пільги, компенсації і гарантії, передбачені чинним законодавством для окремих категорій громадян – таке обмеження є недопустимим. Право на соціальний захист громадян України встановлено статтею 46 Конституції України, згідно з якою пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Оскільки правові положення, які передбачають соціальні виплати, встановлені ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-IV від 18.11.2004, є чинними, тобто не скасовані, не змінені, і позивач є дитиною війни, тому має право на їх одержання, яке не залежить від розміру доходів отримувача чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду. Головним розпорядником коштів для виплати, передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", є Пенсійний фонд України.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Заперечення відносно положення ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року, щодо її застосування виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до розрахунку інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, та не може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Виходячи з положень статей 21, 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов’язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю, тому встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд може визнати такі дії незаконними та зобов’язати відповідачів провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення (виплату)конкретних сум.
Таким чином, згідно заявлених позовних вимог відкритих у порядку скороченого провадження, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що вимоги про виплату позивачу щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни підлягають частковому задоволенню, а саме за період з 04.05.2010 року по 31.07.2010 року з урахуванням фактично проведених виплат за цей період.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 3, 6, 8, 19, 21, 22, 46, 56, 58, 64, 68, 75, 92, 95, 96, 152 Конституції України, ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 52 Закону України "Про Державний бюджет на 2010 рік", ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", ст. 2, 11, 21, 69-71, 99, 100, 105, 122, 160-162, 183-2 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
Позов Прокурора Роздольненського району АР Крим в інтересах ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, нарахувати їй підвищення до пенсії, передбачене ст. 6 Законом України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за період з 04.05.2010 року по 31.07. 2010 року, за виключенням суми фактично виплаченого підвищення до пенсії за вказаний період.
Звільнити сторони від сплати судових витрат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Роздольненського районного суду АР Крим апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
1. Прокурору Роздольненського району АР Крим
96200, АР Крим, Роздольненський р-н,
с. Роздольне, вул. Леніна, 58
2. ОСОБА_1
АДРЕСА_1
3. УПФУ в Роздольненському районі АР Крим
96200, АР Крим, Роздольненський р-н,
с. Роздольне, пр-т 30-річча Перемоги, 6
Роздольненський районний суд АР Крим направляє на Вашу адресу для відома копію постанови від 20.12.2010 року у справі № 2-а-360/10.
Додаток: копія постанови від 20.12.2010 року
Суддя
Роздольненського районного суду АР Крим І.І. Крючков
1. Прокурору Роздольненського району АР Крим
96200, АР Крим, Роздольненський р-н,
с. Роздольне, вул. Леніна, 58
2. ОСОБА_1
АДРЕСА_1
3. УПФУ в Роздольненському районі АР Крим
96200, АР Крим, Роздольненський р-н,
с. Роздольне, пр-т 30-річча Перемоги, 6
Роздольненський районний суд АР Крим направляє на Вашу адресу для відома копію постанови від 20.12.2010 року у справі № 2-а-360/10.
Додаток: копія постанови від 20.12.2010 року
Суддя
Роздольненського районного суду АР Крим І.І. Крючков