Справа № 2-а-319/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2010 року Роздольненський районний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді – Крючкова І.І.,
при секретарі Нечипорук С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Роздольне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим про визнання дій неправомірними і зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просять визнати неправомірним розпорядження Управління Пенсійного Фонду України в Роздольненському районі АР Крим про перерахунок пенсії в частині незастосування середньої заробітної плати по Україні за 2009 роки, визнати неправомірною відмову відповідача в перерахунку пенсії позивачам з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік, і зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік та стягнути судові витрати.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що вона є пенсіонером і продовжую працювати. Відпрацювавши чергові два роки і маючи право на перерахунок пенсії, вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням відпрацьованих двох років і середньої заробітної плати по Україні відповідно до ст. 40, ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсії відповідач провів, але для цього застосував показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, в той час, як відповідно до вимог чинного законодавства необхідно було застосувати показник за минулий рік.
Крім того, позивач має статус дитини війни та має право на пільги, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема, на отримання державної соціальної допомоги, яка повинна виплачуватися з 1 січня 2006 року у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, яка встановлена в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, але в 2009-2010 роках така допомога позивачу не сплачувалась. Позивач вважає, що його законні права було обмежено шляхом застосування окремих неконституційних положень нормативно-правових актів та Законів України.
В судове засідання позивач не з,явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
В судове засідання представник позивача не з,явився, надав письмову заяву про розгляд справи у його відсутність , позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, надав заперечення проти позову, в яких просить розглянути справу без участі свого представника.
Відповідач позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у запереченнях на позов в яких зазначив, що на підставі ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється з заробітної плати (доходу), з якого була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону. Позивачу виплачувалося підвищення до пенсії відповідно до п. 8 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року в таких розмірах: 22.05.08 – 48,10 грн., з 01.07.08 – 48,20 грн., з 01.10.08 – 49,80 грн. Крім того, зазначив що в розрізі ст. 19 Конституції України та ст. ст. 4, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» УПФУ в Роздольненському районі не є відповідачем у вказаній справі та не зобов’язано виплачувати вказану допомогу.
Відповідач зазначив, що відповідно до пп. "б" пп. 10 п. 35 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесенні змін до деяких законодавчих актів України" ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" було викладено в наступній редакції: "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону".
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 вимоги пп. "б" пп. 10 п. 35 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесенні змін до деяких законодавчих актів України", в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії в попередній редакції ст. 40, ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" не приймалось.
Також відповідач зазначив, що відповідно до пп. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.2008р. №530 у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
У зв’язку з цим, відповідач на підставі заяви ОСОБА_1 , поданої ним 31.05.2010 року, здійснив йому перерахунок пенсії з більшого стажу . Попередній перерахунок пенсії з більшого стажу і заробітку на підставі заяви позивача від 13.06.2008 року було здійснено з 01.06.2008 року.
На думку відповідача підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачені страхові внески і яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік (1650,43 грн.) відсутні, оскільки цей показник застосовується тільки при призначенні пенсій в 2010 році, відповідно до вимог пп. 2 п. 11 Постанови Кабінету міністрів України від 28.05.2008 року №530, який передбачає, що для нарахування пенсії відповідно до ч.2 ст. 40 закону України використовується середня заробітна плата (доход) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачені страхові внески і яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Відповідач вважає, що оскільки Постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 є єдиним нормативним актом, яким визначений порядок перерахунку пенсії, Управління, як орган державної виконавчої влади, діючи на підставі, в межах повноважень і у спосіб, передбаченими Конституцією і Законами України здійснило на підставі зазначеної Постанови перерахунок пенсії ОСОБА_2
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є громадянином України, має статус дитини війни відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно з якою дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якої на час закінчення (02.09.1945) другої світової війни було менше 18 років, у зв’язку з чим має право на всі пільги та соціальні гарантії, передбачені цим Законом, в тому числі право на отримання державної соціальної допомоги. Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-IV від 18.11.2004 року, в редакції, яка діяла в спірний період, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
При викладених обставинах , на користь позивача підлягає нарахуванню підвищення до пенсії дітям війни за період з 2.05.2010 року по 31.10.2010 року.
Таким чином, згідно заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що розміри виплат позивачу щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни підлягає задоволенню з 02.05.2010 року по 31.10.2010 року з урахуванням фактично проведених виплат.
Судом також встановлено, що 31.05.2010 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим про перерахунок пенсії у зв’язку тим, що він після призначення пенсії продовжує працювати. Відповідно до Розпорядження 112449 від 01.06.2010 року позивачу було проведено перерахунок пенсії тільки з урахуванням страхового стажу. Загальний стаж після перерахунку пенсії склав 48 років 7 місяців 2 дні.
На звернення позивача щодо проведення перерахунку пенсії з використанням показника заробітної плати за 2009 рік, відповідач у своєму листі від 07.09.2010р. №306/Ц/01 повідомив ОСОБА_1 про те, що Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим не має підстав для проведення перерахунку пенсії, зазначений лист позивач розцінює як відмову в проведенні перерахунку пенсії.
Відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до даного закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Оскільки правові положення, які передбачають перерахунок пенсії, встановлені пп.3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", є чинними, тобто не скасовані і не змінені, позивач звернувся за перерахунком пенсії 15.01.2010 року, тому відповідач зобов’язаний був використати для перерахунку показник середньої заробітної плати працівників за 2009 рік, тобто за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.
Посилання відповідача на те, що перерахунок був проведений позивачам відповідно до пп. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року з застосуванням середньої заробітної плати за 2007 рік 1197,91 грн. суд до уваги не приймає, оскільки положення пп. 3 п. 11 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України та ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" не передбачають застосування для перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати працівників за 2007 рік.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключено законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту.
Згідно частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї і практику Європейського Суду як джерело права.
Використання відповідачем для перерахунку пенсії позивачам показника середньої заробітної плати за 2007 рік не ґрунтується на жодному нормативно-правовому акті.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідач порушив право позивача на належний перерахунок пенсії і воно має бути відновлене, а дії відповідача слід визнати протиправними.
З огляду положень статей 21, 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов’язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю, тому встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд може визнати такі дії незаконними та зобов’язати відповідачів провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення (виплату)конкретних сум.
Суд, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, вважає, що для відновлення останнього необхідно і достатньо зобов’язати відповідача провести позивачам перерахунок пенсії з 01.01.2010 року з врахуванням для обчислення пенсії визначеного у встановленому порядку показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, як календарного року, що передує року перерахунку пенсії з урахуванням фактично сплаченої суми.
Відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації звільняються від сплати державного мита, позивачем документально не підтверджені понесені ним судові витрати, тому в частині стягнення судових витрат позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22, 92 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», пп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", ст. 2, 11, 21, 69-71, 99, 100, 105, 122, 160-162, 183-2 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірним розпорядження від 01.06.2010 року управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим про перерахунок пенсії в частині не застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу по Україні за 2009 рік.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2010 року із застосуванням показника заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу по Україні за 2009 рік з урахуванням проведених виплат.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з розрахунку встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з з 02.05.2010 року по 31.10.2010 року , за виключенням виплаченого підвищення за вказаний період.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови до Севастопольського адміністративного апеляційного суду через Роздольненський районний суд АР Крим.
Суддя: /підпис/
Копія вірна.
Суддя Роздольненського
районного суду АР Крим Крючков І.І.
секретар Нечипорук С.В.
Постанова не набула законної сили .
Суддя Роздольненського
районного суду АР Крим Крючков І.І.
секретар Нечипорук С.В.
РАЗДОЛЬНЕНСКИЙ РАЙОННЫЙ СУД РОЗДОЛЬНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
АВТОНОМНОЙ РЕСПУБЛИКИ КРЫМ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
96200, Украина, АР Крым, 96200, Україна, АР Крим,
пгт Раздольное, ул. Ленина, 44 с Роздольне, вул. Леніна, 44
тел/факс 91-545/92-390 тел/факс 91-545/92-390
Вих. ________________ № __________________
На вх _______________№ __________________
ОСОБА_1
96200, АРК, АДРЕСА_1
УПФ в Роздольненському районі АР Крим
АРК, смт. Роздольне вул. Леніна
Направляємо на Вашу адресу для відома копію постанови Роздольненського районного суду АР Крим від 14.12.2010 року по справі № 2-а-319/10 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим про визнання протиправними дій відповідача та зобов’язання вчинити певні дії.
Додаток: постанова від 14.12. 2010 року по справі № 2-а-319/10 на 2 арк.
копія
Суддя
Роздольненського районного суду АРК І.І.Крючков
РАЗДОЛЬНЕНСКИЙ РАЙОННЫЙ СУД РОЗДОЛЬНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
АВТОНОМНОЙ РЕСПУБЛИКИ КРЫМ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
96200, Украина, АР Крым, 96200, Україна, АР Крим,
пгт Раздольное, ул. Ленина, 44 с Роздольне, вул. Леніна, 44
тел/факс 91-545/92-390 тел/факс 91-545/92-390
Вих. ________________ № __________________
На вх _______________№ __________________
ОСОБА_1
96200, АРК, АДРЕСА_1
УПФ в Роздольненському районі АР Крим
АРК, смт. Роздольне вул. Леніна
Направляємо на Вашу адресу для відома копію постанови Роздольненського районного суду АР Крим від 14.12.2010 року по справі № 2-а-319/10 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим про визнання протиправними дій відповідача та зобов’язання вчинити певні дії.
Додаток: постанова від 14.12. 2010 року по справі № 2-а-319/10 на 2 арк.
копія
Суддя
Роздольненського районного суду АРК І.І.Крючков
РАЗДОЛЬНЕНСКИЙ РАЙОННЫЙ СУД РОЗДОЛЬНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
АВТОНОМНОЙ РЕСПУБЛИКИ КРЫМ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
96200, Украина, АР Крым, 96200, Україна, АР Крим,
пгт Раздольное, ул. Ленина, 44 с Роздольне, вул. Леніна, 44
тел/факс 91-545/92-390 тел/факс 91-545/92-390
Вих. ________________ № __________________
На вх _______________№ __________________
ОСОБА_1
96200, АРК, АДРЕСА_1
УПФ в Роздольненському районі АР Крим
АРК, смт. Роздольне вул. Леніна
Направляємо на Вашу адресу для відома копію постанови Роздольненського районного суду АР Крим від 14.12.2010 року по справі № 2-а-319/10 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим про визнання протиправними дій відповідача та зобов’язання вчинити певні дії.
Додаток: постанова від 14.12. 2010 року по справі № 2-а-319/10 на 2 арк.
копія
Суддя
Роздольненського районного суду АРК І.І.Крючков