Справа №2- 1426 /2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2010 року Глобинський районний суд Полтавської області
в складі : головуючого - судді Прикіпєлової Л.В.
при секретарі Таранець Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Погребівської сільської ради, Агрофірми «Вересень» із залученням третіх осіб : Градизької державної нотаріальної контори, - про визнання права власності на майновий пай в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Погребівської сільської ради, Агрофірми «Вересень» із залученням третьої особи Градизької держнотконтора про визнання права власності на майновий пай в порядку спадкування, посилаючись на те, що ОСОБА_4 відповідно до свідоцтва про право на майновий пай за №323 від 20.02.1996 року, має права на майновий пай вартістю 869 млн. крб . в Агрофірмі «Відродження», правонаступником якої являється Агрофірма «Вересень». ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 помер . Позивач є спадкоємцем першої черги за законом на майно померлого. Інші спадкоємці відсутні. Однак в Градизькій держнотконторі позивачу, було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на майновий пай в порядку спадкування на майно померлої у зв»язку з тим, що свідоцтво про право на майновий пай підлягає заміні на свідоцтво про право на майновий пай нового зразка. Погребівська сільська рада відмовила позивачу у видачі нового зразка свідоцтва про право власності на майновий пай у зв»язку з припиненням цивільної правоздатності фізичної особи, яка має право на майновий пай. Позивач прохає визнати за ним ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на майновий пай, належний померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на майновий пай №323, виданого агрофірмою «Відродження» 20.02.1996 року .
Заявою до суду ОСОБА_1 прохає справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги підтримує, прохає позов задовольнити.
Відповідач Погребівська сільська рада заявою до суду прохала справу розглядати у відсутності її представника, позов визнає.
Відповідач Агрофірма «Вересень» заявою до суду прохала справу розглядати у відсутності її представника, заперечень щодо задоволення позову не надсилав, у заяві до суду зазначив, що даний спір про право не стосується Агрофірми «Вересень».
Третя особа: Градизька держнотконтора в судове засідання не з"явилась, надіслала до суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника, щодо задоволення позову заперечень не має.
Суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об»єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв»язок доказів у їх сукупності, надійшов до слідуючого.
У відповідності до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України “ у разі визнання відповідачем позову суд за наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову.”
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до свідоцтва про право на майновий пай за №323 від 20.02.1996 року ОСОБА_4 має право на майновий пай в Агрофірмі «Відродження»,
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року .
Відповідно розпорядження голови Глобинської райдержадміністрації №249-а від 17.04.2000 року «Про реєстрацію доповнень до Статуту Агрофірми «Вересень» зазначене підприємство є правонаступником колективного підприємства «Агрофірма «Відродження».
Типовим положенням про комісію з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 року №177, передбачалося створення в сільськогосподарських підприємствах комісій з організації вирішення майнових паїв, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, основним завданням яких було уточнення складу, вартості пайових фондів майна, членів підприємства, визначення структури пайового фонду майна, перевірка правильності розрахунку вартості майнових паїв, уточнення і внесення пропозицій щодо зміни вартості майнових паїв, уточнення і внесення пропозицій щодо зміни вартісного розміру раніше розрахованих майнових паїв.
Документи комісії повинні були бути передані органам місцевого самоврядування.
Градизька держнотконтора відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право власності на майновий пай в порядку спадкування на майно померлої у зв»язку з тим, що свідоцтво про право на майновий пай підлягає заміні на свідоцтво про право на майновий пай нового зразка.
Погребівська сільська рада відмовила позивачу у видачі свідоцтва нового зразка про право власності на майновий пай у зв»язку з припиненням цивільної правоздатності фізичної особи, яка має право на майновий пай.
У відповідності до положень ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст.ст. 1216, 1220, 1222, 1223,1261 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов"язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Спадкоємцями можуть бути за заповітом і за законом. У разі відсутності заповіту, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини, право на спадщину законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК України. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Судом встановлено, на підставі наявних у справі доказів, що позивач по справі є спадкоємцем першої черги на майно померлого ОСОБА_4 за законом.
Визнання права власності за позивачем на майновий пай в порядку спадкування не оспорюється відповідачами та не порушує прав та інтересів інших осіб, а тому суд вважає позовні вимоги позивача правомірними і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.10, 11, 60, 174, 212-215, 218 ЦПК України, суд –
в и р і ш и в :
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на майновий пай, належний померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на майновий пай №323, виданого агрофірмою «Відродження» 20.02.1996 року .
Зобов»язати Погребівську сільську раду Глобинського району Полтавської області видати на ім»я ОСОБА_1 свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільського господарства підприємства.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області через Глобинський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ Л.В.ПРИКІПЄЛОВА