Справа № 2- 2708 /2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2010 року Глобинський районний суд Полтавської області в складі: головуючої - судді Марущак Р.М.,
при секретарі - Кобеляцькій О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глобине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Погребівської сільської ради, агрофірми «Вересень» про визнання права власності на майновий пай в порядку спадкування за заповітом, ІІІ особи без самостійних вимог щодо предмету спору – Градизька державна нотаріальна контора,
в с т а н о в и в :
18 серпня 2010 року позивач зверну лася до суду з зазначеним позовом.
Обгрунтува ла його наступним. Її бабуся ОСОБА_2 ма ла майновий пай в загальному пайовому фонді колективного сільськогосподарського підприємства Агрофірма «Відродження», що підтверджено свідоцтвом про право на майновий пай № 352 , виданим згідно рішення зборів трудового колективу Агрофірми «Відродження» від 2 лютого 1995 року, протокол № 1. Вартість майнового паю складала 418 мільйонів карбованців.
Майновий пай перебуває в користуванні агрофірми «Вересень» - правонаступника агрофірми «Відродження».
ІНФОРМАЦІЯ_2 року її бабуся померла . Вона в установлений законом строк прийняла спадщину. Проте, Градизька державна нотаріальна контора відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину, мотивуючи тим, що свідоцтво про право на майновий пай підлягає заміні на свідоцтво про право власності на майновий пай члена підприємства нового зразка.
Погребівська сільська рада також відмовила їй в заміні свідоцтва про право на майновий пай на свідоцтво нового зразка, мотивувавши тим, що відповідно до ч.4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, а тому неможлива видача свідоцтва на ім»я померлого.
Мотивувавши тим, що інакше як через судове рішення, вказане питання вирішити неможливо, позивач проха ла визнати за нею, в порядку спадкування за заповітом , право власності на майновий пай померлої бабусі та зобов»язати Погребівську сільську раду видати на її ім»я свідоцтво нового зразка про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат).
В судове засідання позивач, представники відповідачів, ІІІ особи, не з»явилися, направили до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності. Позивач вказа ла , що позов підтримує, відповідачі його визнали, ІІІ особа не заперечувала проти задоволення позову. З цих підстав справа розглянута в порядку встановленому ч.2 ст. 197 ЦПК України.
Суд, дослідивши та оцінивши надані письмові докази, встановив наступне.
ОСОБА_2 мала майновий пай в загальному пайовому фонді колективного сільськогосподарського підприємства Агрофірма «Відродження», що підтверджено свідоцтвом про право на майновий пай № 352, виданим згідно рішення зборів трудового колективу агрофірми «Відродження» від 2 лютого 1995 року, протокол № 1. Вартість майнового паю складала 418 мільйонів карбованців.
Архівною довідкою підтверджено, що розпорядженням голови Глобинської райдержадміністрації від 13.02.1996 року № 70 зареєстровано агрофірму «Вересень та її статут. Розпорядженням голови Глобинської РДА від 17.04.2000 року № 249-а внесено зміни до статуту названого підприємства – в п.3.1 зазначено, що підприємство є правонаступником колективного підприємства агрофірма «Відродження».
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Все своє майно по заповіту, складеному у Погребівській сільській раді 4 липня 2007 року, вона заповіла онуці ОСОБА_1. Згідно повідомлення Градизької державної нотаріальної контори, позивач прийняла спадщину в установлений законом строк.
Градизька державна нотаріальна контора відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину майнового паю померло ї , мотивуючи відсутністю правовстановлюючого документу нового зразка.
Указом Президента України «Про заходи забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки» від 29.01.2001 року передбачалося визначення розмірів паїв колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств, що не були ними одержані в натурі при припиненні членства, а також встановлення осіб, які є їх власниками; запроваджувалося документальне посвідчення права власності на майнові паї шляхом видачі свідоцтв про право власності на пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнові сертифікати). Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року № 177, було затверджено Порядок визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення. П.13 Порядку передбачалося, що майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства визначеного зразка. У разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування видається нове свідоцтво. П.14 Порядку визначав, що свідоцтво видається сільською, селищною або міською радою згідно із списком осіб, які мають право на майновий пай підприємства.
Типовим положенням про комісію з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року № 177, передбачалося створення в сільськогосподарських підприємствах комісій з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, основним завданням яких було уточнення складу , вартості пайових фондів майна членів підприємства, визначення структури пайового фонду майна, перевірка правильності розрахунку вартості майнових паїв, уточнення і внесення пропозицій щодо зміни вартісного розміру раніше розрахованих майнових паїв. Документи комісії повинні були бути передані органам місцевого самоврядування.
Згідно письмового повідомлення Погребівської сільської ради документи комісії з організації вирішення майнових питань агрофірми «Вересень» були направлені до сільської ради лише 22 червня 2010 року. Саме по цій причині сільською радою до вказаної дати членам підприємства не видавалися майнові сертифікати нового зразка.
Видача правовстановлюючого документу нового зразка на померлу особу неможлива, тому спір може бути вирішено лише в судовому порядку.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
У відповідності до ст. ст. 1217, 1218, 1223,1261 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
На підставі вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що позивач, як єдиний спадкоємець за заповітом, що вчасно прийняла спадщину, має право на успадкування майна померлої бабусі. Особи, які б мали право на обов»язкову частку у спадщині відсутні.
Визнання права власності за позивачем на майновий пай спадкодавця не оспорюється відповідачами та не порушує прав чи інтересів інших осіб.
Відповідачі не заявляли про застосування позовної давності.
Позов ґрунтується на законі, доведений належними доказами, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 15, 16, 392, 1217, 1218, 1223, 1261 ЦК України, Указом Президента України від 29 січня 2001 року № 62/2001, Постановою КМУ від 28 лютого 2001 року № 177, ст. ст. 10, 11,30, 60, 61, 212-215 ЦПК України,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою с. Погреби Глобинського району Полтавської області , в порядку спадкування за заповітом , право власності на майновий пай ОСОБА_2 , який належав їй на підставі свідоцтва про право на майновий пай № 352 , виданого агрофірмою «Відродження» 20 лютого 1996 року .
Зобов»язати Погребівську сільську раду видати на ім»я ОСОБА_1 свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільського господарського підприємства (майновий сертифікат) за зразком і в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року № 177 (зі змінами та доповненнями), з зазначенням вартості майнового паю, визначеною комісією з організації вирішення майнових питань агрофірми «Вересень», в гривнях.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги . Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ Р.М.МАРУЩАК