Судове рішення #12859091

                                 

                                         Справа № 2-а-3238/2010

 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

 14 грудня 2010 року                                              м. Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Ганзя О.Д.,

при секретарі - Шаповаленко Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому  Роменської міської Ради Сумської області про визнання дій протиправними та перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, а також інвалідом  війни ІІ групи. Він  отримує щорічну допомогу на оздоровлення в значно нижчому розмірі ніж передбачено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Управління праці та соціального захисту населення виконкому  Роменської міської Ради Сумської області відмовляє йому у проведенні перерахунку та повідомляє, що нарахування проводиться правильно, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року. Таку відмову у проведенні перерахунку він вважає протиправною оскільки за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії застосуванню підлягає ст. 48 Закону № 796-ХІІ (в редакції Закону 230/96-ВР від 06.06.1996 року), а не постанова Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав. Тому звернувся до суду з адміністративним позовом за захистом своїх порушених прав.

У судовому засіданні позивач підтримав пункти 5-7 прохальної частини позовної заяви і відповідно в останній редакції своїх позовних вимог  прохав суд зобов'язати відповідача усунути порушення і провести перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 4 мінімальних заробітних плат з 2007 року по 2010 рік включно згідно ст. 48 Закону України №796-Х11 від 28.02.1991р., зобов'язати відповідача призначити (встановити) йому, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (ІІІ групи інвалідності), щорічну допомогу на оздоровлення згідно вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

У судовому засіданні представник відповідача позов не визнала і суду пояснила, що позивачу щорічна разова допомога на оздоровлення виплачувалась   згідно Закону України № 796-ХІІ Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Застосування цих Законів проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Разова грошова допомога на оздоровлення, виплачувалась своєчасно, на підставі заяви позивача, та при  надходженні коштів з Державного бюджету. У 2007 та 2008 році позивачу була виплачена така допомога в розмірах, встановлених ст. 48 Закону України “Про  статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням змін, які вносились Законами України “Про державний бюджет України на 2007 рік” та “Про державний бюджет України на 2008 рік”.  Стосовно соціальних виплат  за 2009 рік, суду пояснила, що Управління праці та соціального захисту населення виконкому  Роменської міської Ради Сумської області в цей період діяло відповідно до законодавства, як регулює такі виплати. Тому у задоволенні позову прохала відмовити у зв’язку з безпідставністю та необґрунтованістю позовних вимог.

Суд заслухавши сторони, дослідивши докази, дійшов висновку, що позов підлягає  частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відноситься до 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим Сумської державною адміністрацією 16.02.2007 року (а.с.7), а також має ІІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК (а.с.13).

Позивачу ОСОБА_1 було виплачено щорічну разову допомогу на оздоровлення   за 2007 рік   у розмірі 90 грн. 12.04.2007 року,   за 2008 рік   – в розмірі 90 грн. 05.03.2008 року , за 2009 рік   – в розмірі 90 грн. 17.11.2009 року,   за 2010 рік   – в розмірі 90 грн. 22.06.2010 року.

Між сторонами виник спір з приводу соціальних виплат.

Спір підлягає вирішенню на підставі ч. 2 ст. 19, ч.3 ст. 22 , 46, 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, згідно з якими,  органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

 Стосовно позовних вимог за 2007 та  2008 роки.

Згідно зі ст. 63 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету.

Необхідно зазначити, що виплати щорічної допомоги на оздоровлення здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином право позивача на їх отримання та обов'язок Управління праці та соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається на час їх здійснення.    

Рішенням Конституційного Суду України №б-рп/2007 від 09 липня 2007 року у справі 1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), деякі положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” в частині виплати таких соціальних виплат.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" також в частині виплати  цих  соціальних виплат було визнано неконституційним.    

Виплата щорічної допомоги на оздоровлення  позивачеві була здійснена Управлінням праці та соціального захисту населення Роменської міської  ради до ухвалення Конституційним Судом України  вищевказаних  рішень.    

Перевіряючи правомірність дій Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської  ради щодо здійснення виплат щорічної допомоги на оздоровлення суд  застосовує законодавство, яке діяло на час їх вчинення, виходячи з наступного.    

З 01.01.2007 року  по 09.07.2007 року та з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року конкретні розміри  щорічної допомоги на оздоровлення та виплати щорічної разової допомоги до 5 травня були встановлені певними нормами Законів України "Про Державний бюджет України на 2007 рік” та "Про Державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".    

Отже, в період з 01.01.2007 року до 09.07.2007 року Закон України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” , та у період з 01.01.2008 року до 22.05.2008 року Закон України “Про державний бюджет України на 2008 рік” були чинними та підлягали виконанню, а органи, уповноважені на здійснення цих виплат, у цей час діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Таким чином, відповідач, здійснивши у зазначений період виплату щорічної допомоги на оздоровлення  та щорічної разової допомоги до 5 травня  у розмірах, встановлених законом про державний бюджет на відповідний рік, діяв правомірно, на підставі у межах повноважень та у спосіб, що визначено діючим законодавством України.    

Тому в задоволенні позову ОСОБА_1 в частині його вимог за 2007 та 2008 роки необхідно відмовити.

Стосовно позовних вимог за 2009-2010 роки.

Вихідним критерієм розрахунку щорічної одноразової грошової допомоги є мінімальна пенсія за віком, яка згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного Законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.    

Згідно ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щорічна допомога на оздоровленням особам, які віднесені до інвалідів ІІІ групи учасників ліквідації аварії на ЧАЄС, виплачується в розмірі 4 мінімальних заробітних плат .  

Оскільки позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЄС 1 категорії інвалідом війни ІІІ групи, то він  згідно закону має право на отримання  щорічної грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 4 мінімальних заробітних плат.  

У 2009-2010 роках ОСОБА_1 отримав щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі значно меншому, ніж передбачено чинним законодавством України. Допомога на оздоровлення йому нараховувалась на підставі Постанови КМ України №562 від 12.07.2005 року “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що суперечить вимогам Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Цим законом  встановлено розмір таких виплат як кратну величину стосовно розміру мінімальної заробітної плати на час її виплати.

Призупинення таких виплат у 2009-2010 році не проводилось, а тому позовні вимоги в цій частині необхідно задовольнити.  

Отже, позивач має право на отримання допомоги на оздоровлення в розмірах встановлених ст. 48 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.    

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що  необхідно  зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення виконкому  Роменської міської Ради Сумської області здійснити перерахунок та виплату  ОСОБА_1 разової грошової допомоги на оздоровлення, відповідно до ст. 48  Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.  

Суд не вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду, оскільки шестимісячний строк звернення до адміністративного суду встановлений у зв’язку з прийняттям рішення Конституційного суду України від 9 вересня 2010 року № 19-рп/2010. Позивач 22.06.2010 року в порядку ЦПК України звертався до суду з аналогічним позовом, але провадження по справі було закрито  у зв’язку зі змінами в законодавстві. Вказаний факт підтверджується копією позовної заяви з вхідним штампом суду та копією ухвали суду від 04.10.2010 року по справі № 2-180/10 (а.с. 17).

Керуючись ч. 2 ст. 19, ч.3 ст. 22, ст. ст. 46, 64 Конституції України, ст.  48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 6-7, 11, 71, 86, 159, 160, 163, 185-186 КАС України, суд, -  

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому  Роменської міської Ради Сумської області про визнання дій протиправними та перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому  Роменської міської Ради Сумської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 в повному обсязі щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення згідно вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому  Роменської міської Ради Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення за 2009-2010 роки відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, з урахуванням отриманих виплат.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.

 СУДДЯ: підпис …

КОПІЯ ВІРНА:

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ                               О.Д. ГАНЗЯ

 Повний текст рішення виготовлено 17 грудня 2010 року.

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація