Справа № 2-3649-1/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2010 року Солом”янський районний суд м.Києва в складі
головуючого - судді Кізюн Л.І.,
при секретарі - Рівному Є.О.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, 3-тя особа Служба у справах дітей Ірпінської міської ради, про позбавлення батьківських прав, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з позовом про позбавлення батьківських прав і просить позбавити відповідача батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_3, 2007 року народження, посилаючись на те, відповідач вихованням дитини не займається, матеріально її не утримує.
Обгрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що вона є бабою дитини. Батько хлопчика помер. ОСОБА_3 проживає разом з нею, перебуває на її повному утриманні. Позивач займається вихованням дитини та турбується про її всебічний розвиток. Мати відмовилася від малолітнього ОСОБА_3 та не заперечує проти того, щоб позивач була його опікуном.
Крім того, позивач просила призначити її опікуном над дитиною.
Від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, з якої вбачається, що вона підтримує позов.
Відповідач до суду не з’явилася, хоча належним чином повідомлялася за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання про день, час і місце розгляду справи, а тому суд вважає за можливе розглядати справу за її відсутності, заочно.
Від третьої особи до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності її представника.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Згідно зі ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:
- не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров‘я без поважної причини і протягом шести місяців не виявили щодо неї батьківського піклування;
- ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини,
- жорстоко поводяться з дітьми,
- є хронічними алкоголіками або наркоманами,
- вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва,
- засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Так, з даних позовної заяви, акту перевірки житлових умов заявника від 23 березня 2010 року, довідки лікарні Коцюбинської селищної ради від 21 квітня 2010 року, довідки дошкільного навчального закладу №24 „Світлячок” вбачається, що малолітній ОСОБА_3 проживає у АДРЕСА_1 разом з бабусею ОСОБА_1, яка займається вихованням дитини та цікавиться її розвитком.
З даних свідоцтва про народження вбачається, що відповідач є матір‘ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3. Батьком дитини зазначено ОСОБА_4.
З даних висновку органу опіки та піклування Ірпінської міської ради від 22 грудня 2010 року вбачається, що рішенням Ірпінського міського суду від 24 листопада 2010 року встановлено факт батьківства, визнано ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, рідним батьком ОСОБА_3.
Відповідно до даних нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_2 від 18 березня 2010 року вона відмовилася від малолітньої дитини ОСОБА_3 та не заперечувала проти того, щоб ОСОБА_1 була його опікуном.
З даних висновку служби у справах дітей Ірпінської міської ради (діючої як орган опіки та піклування) від 26 липня 2010 року вбачається, що малолітній ОСОБА_3 з дня народження проживає з ОСОБА_1 Мати відмовилася від дитини, участі у вихованні не приймає, матеріальної допомоги не надає.
Служба у справах дітей Ірпінської міської ради вважає доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітнього ОСОБА_3
Як видно з даних характеристики Коцюбинської селищної ради ОСОБА_1. характеризується позитивно.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач протягом тривалого часу, без поважних причин ухиляються від виконання своїх обов”язків по вихованню сина, відмовилася від нього, тому суд вважає необхідним позбавити її батьківських прав.
Відповідно до ст. 167 ч.4 СК України якщо дитина не може бути передана другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дитини мають, за їхньою заявою, баба та дід, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, мачуха, вітчим.
Згідно зі ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років. Опіка встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.
Відповідно до ст. 60 ч.3 ЦК України суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно зі ст. 244 СК України опікуном дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа. При призначенні дитині опікуна органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.
Відповідно до висновку органу опіки та піклування Ірпінської міської ради від 22 грудня 2010 року ОСОБА_1 може бути опікуном над малолітнім ОСОБА_3
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 27, 31, 60, 77, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 60, 61 ЦК України, ст. ст. 164, 165, 243, 244 СК України, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, 3-тя особа Служба у справах дітей Ірпінської міської ради, про позбавлення батьківських прав – задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Призначити опікуном малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5.
Заяву про перегляд судового рішення може бути подано до районного суду протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Л.І. Кізюн