Судове рішення #12878078

Справа № 22-ц-26515/2010 рік.                                    Головуючий 1-ї інстанції: - Зінченко Ю.Є.  

Категорія: соціальні виплати.                                                      Суддя-доповідач:  -  Кокоша В.В.  

 

                                                           

У Х В А Л А  

І М Е Н Е М        У К Р А Ї Н И  

  25 серпня 2010 року.   Судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:  

  головуючого - судді:  - Кукліної Н.О.,  

суддів: - Шевченко Н.Ф., Кокоші В.В.,  

при секретарі: - Назаренко О.О.,  

  розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова на постанову Московського районного суду м. Харкова від 18 червня 2010 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова - про покладання обов’язку здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії,  

                                                           в с т а н о в и л а :  

    У грудні 2009 року ОСОБА_6 звернулася в суд із вказаним позовом.  

В обґрунтування своїх вимог зазначала, що вона має статус «дитина війни» та згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на  щомісячне підвищення до пенсії  у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.          

Проте управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова, де вона перебуває на обліку, проводило перерахунок та виплату їй пенсії у 2008 році в розмірі  меншому ніж 30% від мінімальної пенсії за віком.  

Посилаючись на вказані обставини, ОСОБА_6  просила суд поновити строк для звернення в суд за захистом порушеного права та зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова  здійснити їй перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року.  

Відповідач, в особі свого представника, позов не визнав, посилаючись на його безпідставність.  

Постановою Московського районного суду м. Харкова від 18 червня 2010 року позов задоволено частково.  

Поновлено  позивачці строк на звернення до суду.  

Зобов’язано управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_6 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року з урахуванням  раніше сплачених сум.  

В іншій частині позову відмовлено.  

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.  

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.  

Задовольняючи частково позов, суд виходив з того, що  управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова, якому делеговано повноваження щодо призначення та виплати пенсій і доплат до них, повинно було нарахувати та виплатити позивачці відповідні підвищення до пенсії, однак в порушення вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» нарахування та виплату підвищення до пенсії проводило не в повному обсязі.  

Такий висновок суду відповідає нормам матеріального і процесуального права.  

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку у відповідача як пенсіонерка та відноситься до категорії громадян, які мають  статус «дитина війни», що стверджується  залученою до справи копією пенсійного посвідчення.  

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року №2195-IV, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.  

Відповідно до п.41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів  України» текст ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в такій редакції : «Дітям війни ( крім тих, на яких поширюються дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується у підвищеному розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів».  

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України, зокрема положення п.41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік  та про внесення змін до деяких законодавчих актів  України».  

Згідно ч. 2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

Таким чином, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року спірні відносини регулювалися  ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

Оскільки відповідач в зазначений період здійснював перерахунок та виплату підвищення до пенсії  ОСОБА_6 у меншому розмірі ніж 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», суд правомірно зобов’язав управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії позивачці з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.  

Суд першої інстанції  обґрунтовано визнав, що обчислення розрахунку  підвищення до пенсії необхідно проводити з визначеного ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розміру мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.  

При вирішенні справи суд правомірно  не взяв до уваги заперечення  відповідача щодо неурегульованості механізму реалізації положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

Не впливають на висновки суду доводи апеляційної скарги відповідача про відсутність бюджетного фінансування, передбаченого Законом України  «Про соціальний захист дітей війни» доплат до пенсії і не можуть бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов’язань, оскільки реалізація позивачем права на підвищення пенсії, яке базується на Законі України, не може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань.  

Інші доводи апеляційної скарги не є суттєвими та висновків суду першої інстанції не спростовують.  

Вирішуючи спір, суд з’ясував дійсні обставини справи, перевірив доводи та заперечення сторін,  дослідив надані сторонами докази, дав їм належну оцінку та постановив законне й обґрунтоване рішення.  

Зважаючи на те, що рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстав для його скасування судова колегія не вбачає.  

Керуючись  ст. ст.  303, 304, 304-1, п. 1 ч. 1 ст. 307, ст. ст. 308, 313, п.1 ч.1 ст. 314, ст. ст. 315, 317, 319 ЦПК України, судова колегія,  

    у х в а л и л а:  

  Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова - відхилити.  

Постанову Московського районного суду м. Харкова від 18 червня 2010 року залишити без змін.  

Ухвала суду апеляційної інстанції   є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.  

 

Головуючий:  

  Судді:  

               

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація