Судове рішення #12878400

    АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД   ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ  

     

Справа № 22ц-7207/2010                                               Головуючий по першій інстанції

 Категорія: 19, 27                                          Дерунець О.А.

Доповідач в апеляційній інстанції  

                     Корнієнко Н.В.

УХВАЛА  

  іменем України  

 

23 листопада 2010 року   Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:

            головуючого                           Бурлаки В.О.

суддів                                   Корнієнко Н.В., Гончар Н.І.

            при секретарі                      Макарчук Н.С.

            розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу кредитної спілки «Фенікс-Черкаси» на рішення Соснівського районного суду м.Черкаси від 6 жовтня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до кредитної спілки «Фенікс-Черкаси» про стягнення вкладу та процентів по ньому, -  

                                                                       встановила:  

 25 травня 2010 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до кредитної спілки «Фенікс-Черкаси» про стягнення вкладу та процентів по ньому.

Вимоги мотивував тим, що 8 лютого 2008 року між ним та КС «Фенікс-Черкаси» був укладений договір № 57Д-2/08 (далі Договір) про внесення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок «Вільні кошти». Відповідно до п.1.1. договору позивачем було внесено відповідачу в день підписання договору грошові кошти в сумі 13 000 грн. строком на 26 місяців, тобто до 8 квітня 2010 року.  

Відповідно до п.1.3 договору відповідач взяв на себе зобов’язання нараховувати позивачу відсотки на внесений вклад в розмірі 31 % річних.

В день закінчення дії договору - 8 квітня 2010 року, відповідач не повернув належний позивачу вклад та відсотки по ньому, чим порушив умови укладеного договору.  

Тому просить стягнути з КС «Фенікс-Черкаси» на його користь вклад на депозитний рахунок в сумі 13 000 грн., нараховані та не виплачені відсотки в сумі 2 121 грн. 66 коп., судовий збір в сумі 151 грн. 21 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн.

В судовому засіданні позивач заявив клопотання про зменшення позовних вимог та просить стягнути з КС «Фенікс-Черкаси» на його користь вклад на депозитний рахунок в сумі 13 000 грн., нараховані та не виплачені відсотки в сумі 2 021 грн. 66 коп., судовий збір в сумі 151 грн. 21 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн.

  Рішенням   Соснівського районного суду м.Черкаси від 6 жовтня 2010 року позовні вимоги задоволено.

Стягнуто з КС «Фенікс-Черкаси» на користь ОСОБА_3 вклад на депозитний рахунок в сумі 13 000 грн., нараховані та не виплачені відсотки в сумі 2 021 грн. 66 коп., судовий збір в сумі 151 грн. 21 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн., а всього 15 292 грн. 87 коп.

               В апеляційній скарзі   КС «Фенікс-Черкаси» просить скасувати дане рішення, як незаконне та таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

               Заслухавши   учасників судового розгляду, вивчивши матеріали справи та доводи апеляції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.

Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідач, всупереч нормам цивільного законодавства та положенням ЗУ «Про кредитні спілки», порушив умови договору про внесення внеску (вкладу) від 8.02.2008 року, що стосуються повернення належного позивачу вкладу та відсотки по ньому.  

           Колегія вважає даний висновок суду законним та обгрунтованим.  

           Судом   встановлено  , що ОСОБА_3 є членом кредитної спілки «Фенікс-Черкаси». Між ним та КС «Фенікс-Черкаси»   8 лютого 2008 року   укладений договір про внесення внеску (вкладу)  № 57Д-2/08  на депозитний рахунок  «Вільні кошти» в сумі 13 000 грн. строком на 26 місяців -   до 8 квітня 2010 року   н а умовах  31 % річних (а.с.7).

Згідно протоколу загальних зборів членів КС «Фенікс-Черкаси» від 4 квітня 2009 року вирішено ввести тимчасову заборону на дострокове розірвання договорів про залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки строком з 6 квітня 2009 року по 6 жовтня 2009 року та затверджено рішення про обов’язкову пролонгацію договорів строк дії яких збігає в період з 6 квітня по 6 жовтня 2009 року на умовах чинних на момент закінчення строку дії договору (а.с.55-58).

5 жовтня 2009 року на позачергових загальних зборах членів кредитної спілки «Фенікс-Черкаси» ухвалено рішення про прийняття плану антикризових заходів та продовжено заборону на дострокове розірвання договорів про залучення внесків (вкладів) членів КС на депозитні рахунки (а.с.34, 59).

            26 жовтня 2009 року була запропонована позивачу для підписання додаткова угода №1 до договору № 57Д-2/08  про надання позивачем згоди на списання за рахунок здійсненого ним за договором вкладу коштів на виконання ним рішення загальних зборів від 5 жовтня 2009 року про збільшення пайового капіталу кредитної спілки шляхом внесення додаткових пайових внесків. В зв’язку з виконанням спілкою вказаного доручення сума вкладу зменшується на 30 відсотків і становить 9 100 грн.  

Тут же на додатковій угоді ОСОБА_3 зазначив, що з умовами додаткової угоди №1 він не згідний і просить умови залишити в першій редакції договору (а.с.10).  

             Відповідно до ч.1 ст. 3 ЗУ "Про кредитні спілки" (далі Закону) кредитна спілка може укладати від свого імені договори та інші угоди, які не суперечать цьому Закону, іншим нормативно-правовим актам та статуту кредитної спілки, набувати майнові та немайнові права, мати обов'язки, що випливають із законодавства України та укладених кредитною спілкою угод, бути позивачем і відповідачем у судах.  

Члени кредитної спілки мають право одержувати дохід на свій пайовий внесок, якщо інше не передбачено статутом спілки (п.5 ч.1 ст.11 Закону).

             Залучені внески (вклади) кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки  на праві приватної власності ( ч.1 ст.23 Закону).

              Відповідно до абз.3 ч.2 ст.23 Закону кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в ч.1 цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до ч.7 ст.10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.

Положення ч.7 ст.10 Закону передбачають повернення обов'язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін, або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.    

Укладений між сторонами  8 лютого 2008 року  договір №  57Д-2/08  виходять з положень норм ст.ст. 626-629, 631 ЦК  і є цивільно-правовою угодою, в якій сторони на власний розсуд визначили зміст їх прав і обов'язків, що є обов'язковими до виконання сторонами протягом строку, визначеного договором.

Зокрема, п.3.4.1 Договору від 8.02.2008 року передбачено, що вкладник має право вимагати від Спілки виконання прийнятих нею зобов’язань за даним Договором.  

Пунктом 3.4.3 Договору передбачено право вкладника на отримання всіх належних йому сум коштів відповідно до умов Договору по закінченню строку його дії.

Кредитна спілка, в свою чергу, зобов’язана повернути всю суму вкладу, прийнятого від вкладника, згідно з умовами цього Договору (п.3.1.4).  

              Днем закінчення строку вкладу по Договору  від 8 лютого 2008 року було 8 квітня 2010 року (п.1.2).  

Проте на даний час відповідач вклад не повернув.  

               Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України "Про кредитні спілки" та статутом кредитної спілки. Проте цим Законом визначено лише організаційні, правові та економічні засади створення й діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань. Тобто, цей закон визначає лише порядок організації створення та діяльності кредитної спілки й інших пов'язаних питань щодо відносин членства та управління кредитною спілкою, а також певні засади її діяльності.

 Проте цей Закон не визначає положень щодо врегулювання цивільно-правових відносин, які виникають між кредитною спілкою як юридичною особою та членом спілки як фізичною особою - позичальника або вкладника, оскільки в цьому випадку мова йде про виконання кредитною спілкою своїх договірних зобов'язань як юридичною особою.

                Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін (ст.ст.651, 653 ЦК) і вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом ( ст.654 ЦК).

 Як зазначено вище, позивач, як вкладник, своєї згоди на зміну договору не дав.

Таким чином, рішення загальних зборів за своєю юридичною природою не є правочином щодо зміни умов договору про залучення внесків та зобов'язань сторін і не може бути підставою для виконання або невиконання сторонами своїх договірних зобов'язань.

                  Відповідно до п.5.2 Договору зобов'язання за цим Договором припиняються з моменту виплати спілкою всієї суми вкладу та процентів за ним, а також в інших випадках, передбачених законодавством України та цим Договором.

                  Відповідно до ч.ч.1,4 ст.631 ЦК строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.

Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.                    

Суми стягнень, на які вказує позивач, відповідачем не оспорюються, а обставини, на які вказує апелянт у скарзі, як на підстави скасування рішення, не заслуговують на увагу, оскільки вони враховані судом при його ухваленні.

Крім того, є безпідставним та необгрунтованим посилання апелянта на ст. 310 ЦПК та його прохання про закриття провадження у справі.      

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, оскільки ним до даних правовідносин застосовано закон, який підлягав застосуванню в результаті чого спір вирішено правильно, що відповідно до положень ст. 308 ЦПК є підставою для залишення оскаржуваного рішення без змін.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -

                                                              у х в а л и л а :  

                      Апеляційну скаргу кредитної спілки «Фенікс-Черкаси» відхилити.

Рішення   Соснівського районного суду м.Черкаси від 6 жовтня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до кредитної спілки «Фенікс-Черкаси» про стягнення вкладу та процентів по ньому   залишити без змін.  

Ухвала   набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.                        

       Головуючий: підпис

 Судді:       підписи

  Згідно з оригіналом

Суддя                                              Н.В.Корнієнко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація