Судове рішення #12880020

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ  

УХВАЛА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

23 вересня 2010 року   колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:  

     Головуючого – Гурзеля І.В.

     Судді – Демковича Ю.Й., Шевчук Г.М.

     

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі Тернопільської області на рішення Підгаєцького районного суду Тернопільської області від 06 серпня 2010 року по справі за позовом  ОСОБА_1 до управління ПФУ в Підгаєцькому районі Тернопільської області про здійснення перерахунку та виплати щомісячної державної соціальної допомоги  дітям війни, -  

ВСТАНОВИЛА:  

В липні 2010 року ОСОБА_1 звернулась в суд із вказаним позовом, в якому просила стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі Тернопільської області на її користь невиплачену щомісячну соціальну допомогу за 2007-2009 роки в сумі 3774,50 гривень.

Рішенням Підгаєцького районного суду від 06 серпня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі Тернопільської області провести  нарахування і виплату ОСОБА_1  підвищення до пенсії  в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” за періоди з 9 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2009 року включно з урахуванням проведених виплат за вказані періоди, в решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачені нею судові витрати, а саме 8,50 грн. - судового збору та  37 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді.

В апеляційній скарзі управління ПФУ в Підгаєцькому районі Тернопільської області  просить рішення суду скасувати повністю та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити,  посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права.  Апелянт зазначив, протягом 2007р., 2008р. та 2009 року надбавка до пенсії ОСОБА_1 виплачувалась в розмірі встановленому для дітей війни на підставі ЗУ “Про Державний бюджет України” на відповідні роки, оскільки кошти на це були передбачені в Державному бюджеті.

     Апеляційна скарга до задоволення не підлягає.

     Як встановлено судом, ОСОБА_1, 1941 року народження, є громадянкою України і отримує пенсію за віком, а також має статус дитини війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 з відміткою управління праці та соціального захисту населення Підгаєцької районної державної адміністрації.

     Протягом 2007 року ОСОБА_1 виплата підвищення до пенсії не проводилась, а протягом 2008-2009 років нараховувалась та виплачувалась надбавка до пенсії як дитині війни у розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

     Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік”, дію статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, з урахуванням ст, 111 цього Закону, було зупинено.  

     Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року цю норму визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною).

     Згідно підпункту 2 пункту 41 розділу 11 Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” текст ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” викладено в іншій редакції. Однак, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року ці зміни також визнанні неконституційними.

     Відповідно до ч. 2 ст. З Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, державні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

     Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про неконституційність.

     Судом першої інстанції вірно визначено протиправними дії відповідача про відмову в перерахунку підвищення  пенсії за періоди, в які обмежувальні закони визнані неконституційними.  

     Доводи апеляції щодо відсутності бюджетного фінансування  виплату підвищеної пенсії безпідставні.  

     Так, положення статті 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, якою передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України, та на яку посилається апелянт   обґрунтовуючи свою бездіяльність щодо не підвищення пенсії тим, що кошти до Пенсійного фонду України з державного бюджету не надходили, вірно не взяті судом першої інстанції до уваги з таких підстав, що ст. 88 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” установлено, що в разі недостатності виділених із державного бюджету України коштів за бюджетними програмами, пов’язаними з розмежуванням джерел виплати пенсій між державним бюджетом України та Пенсійним фондом України, пенсії, визначені законодавством для відповідних категорій громадян, виплачуються у повному обсязі за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України. Тобто цією нормою по-іншому врегульовано питання щодо фінансування забезпечення такої гарантії, як підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. І оскільки ця норма прийнята пізніше, то вона має пріоритет над нормою, закладеною у статті 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

      Доводи апеляції про те, що законодавством України не визначено поняття “мінімальна пенсія за віком” як розрахункової величини для підвищення пенсії згідно ст.6       Закону не є переконливими, оскільки ч.3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” установлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, установлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

     Відповідно до частини першої статті 2 Закону України “Про прожитковий мінімум” прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

     Отже, вихідним критерієм обчислення розміру підвищення до пенсії,  відповідно до закону України “Про соціальний захист дітей війни”   є розмір мінімальної пенсії за віком, визначений статтею 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на підвищення пенсії виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

     За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір немає.

     При вказаних обставинах суд прийшов до правильного висновку про те, що мало місце порушення прав ОСОБА_1 щодо невиплати підвищення пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” з 9 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2009 року, з урахуванням виплачених у відповідні періоди сум, а тому підставно визнав дії управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі Тернопільської областіпротиправними та зобов’язав відповідача нарахувати і виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії за вказані періоди у розмірі 30 (тридцяти) відсотків мінімальної пенсії за віком.

     Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для її задоволення та скасування рішення.

      Керуючись ст.ст. 307, 308, 313, 314 ЦПК України, колегія суддів, -

     

У х в а л и л а  :  

      Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі Тернопільської області відхилити.

     Рішення Підгаєцького районного суду Тернопільської області від 06 серпня 2010 року залишити без змін.

     Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

  Головуючий-підпис

Судді-підписи

 з оригіналом згідно

  суддя апеляційного суду  

Тернопільської області                                                                                     І.В.Гурзель                                                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація