Судове рішення #12889358

Справа №2а-2784/10/16  

П О С Т А Н О В А  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

 

14 грудня 2010 р.  Суддя Київського районного суду м. Харкова Колесник С.А.,   розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Київському районі м.Харкова про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера, -    

  В С Т А Н О В И В:  

  10 листопада 2010 року до Київського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якій він просить зобов’язати   Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова  провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені  в ст.40 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, тобто за 2009 рік в розмірі 1650,43 грн.; провести перерахунок з 01.10.2010 року.    

Свої позовні вимоги позивач мотивувала тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова та є працюючим пенсіонером. 27.09.2010р. вона звернулась до відповідача з пиьмовоюзаявою про перерахунок пенсії, який було зроблено з 01.10.2010 року відповідно до розпорядження, при цьому для перерахунку пенсії були застосовані показники заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік, що становить  1197,91 грн.  

Згідно ст. 40,42 Закону України ?ро загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу і цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що визначався згідно зі ст.40 Закону. Позивачем направлялося звернення до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова з проханням застосувати для перерахунку його пенсії показник заробітної плати в середньому на одну особу за 2009 рік, а не за 2007 рік, як це зробив відповідач, який у своїй відповіді відмовив у перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік, посилаючись на статті бюджету та постанову Кабінету Міністрів України.  Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. У разі, якщо коефіцієнт заробітної плати із урахуванням заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) не зменшується, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників і середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, (а не за 2007 рік).  

Представник відповідача надав суду заперечення на позов, в яких він просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову, вважає позовні вимоги безпідставними та не обґрунтованими посилаючись на наступне:    

ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Київському районі м.Харкова.21.09.2010 року позивач звернулася до  відповідача з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч.4 ст.42 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як такий, що продовжує працювати після призначення пенсії. УПФУ в Київському районі м.Харкова при здійсненні перерахунку пенсії позивачу був застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік – 1197,91. Таке застосування обґрунтовується тим, що ч. 4 ст.42 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її при на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.  

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.    

Оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. ця норма визнана неконституційною, а питання на законодавчому рівні досі не врегульовано, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова при перерахунку пенсії позивачу керувалось спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. Відповідно вказаного Листа, до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій  у 2009 році проводяться із застосуванням показника за 2007 рік, тобто у розмірі  1577,39 грн. Таким чином, відповідач вважає свої дії щодо перерахунку пенсії позивачу законними та обґрунтованими.    

Крім того, посилався на с.2 ст.99 КАС України та вважав, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду.  

Відповідно до ч. 4 ст. 183 – 2 КАС  України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.    

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.    

Судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач є працюючим пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію через нього.    

Управлінням пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова при перерахунку пенсії позивачу, як працюючому пенсіонеру, з 01.10.2010 року, було застосовано показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а саме показник 2007 року в розмірі 1 197,91 грн. замість показника 2009 року.    

З метою приведення у відповідність до діючого законодавча розміру пенсії, позивач 13.10.2010 року звернулася до УПФУ в Київському районі м. Харкова з відповідною заявою. Відповідач, згідно листа від 27.10.2010 року, доданого до матеріалів справи, в перерахунку пенсії з урахуванням показника 2009 року відмовив.    

Відповідно до ч 4 ст. 42 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції після визнання рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 неконституційними змін від 28.12.2007) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в ч 1 ст. 40 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".    

Згідно п. З п.11Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 ?ро деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення попереднього перерахунку незалежно від перерв в роботі. Перерахунок проводиться із заробітної плати ( доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому до періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч.1 ст. 40 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Роком, що передує року перерахунку пенсії позивачу є 2009 рік.    

За таких обставин, врахування Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 календарний рік для перерахунку пенсії є незаконним.    

Доводи відповідача про те, що рішення про відновлення дії статей Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Верховною Радою не приймалося, внаслідок чого питання про застосування показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії залишилось законодавчо не врегульованим, суд до уваги не приймає, оскільки системний аналіз норм законодавства приводить до висновку, що з 22.05.2008 року статті Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діє в редакції, що була чинною до 28.12.2007, тобто при перерахунку пенсії повинен застосовуватись відповідний показник 2009 року, а саме  1650,43 грн.    

Статтею 22 Конституцією України визначено, що конституційні права і свободи громадян гарантуються. Таким чином держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.    

За змістом ст. 46 ч 1 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист.    

Пенсійний Фонд України відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 є центральним органом виконавчої влади, на який покладено обов'язок по призначенню пенсій, забезпеченню своєчасного і в повному обсязі її фінансування та виплату.    

Відповідно до ст. 6 ч 2 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.    

Таким чином, при перерахунку пенсії позивачу відповідач повинен був керуватися виключно законами України, а ні спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р., який не відповідає вимогам діючого законодавства.    

З огляду на вказане, суд вважає, що позовні вимоги позивача законні та обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.    

Враховуючи що відповідно до п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне  мито» Пенсійний фонд України та його установи звільнені від сплати судового збору, витрати по оплаті судового збору покладаються на державу.    

На підставі викладеного, керуючись   ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,   4 ст. 42 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції після визнання рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 неконституційними змін від 28.12.2007), п.3 п.11Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 ?ро деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян",  ст.ст. 46 ч.1, 6 ч.2 Конституції України ,  суд,-    

  ВИРІШИВ:  

  Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Київському районі м.Харкова про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера - задовольнити.    

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова з 01 жовтня 2010 року року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року на підставі наданих ОСОБА_1 документів із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за  2009 рік, що становить 1650,43  грн. та виплатити суми недоотриманої пенсії з 01.10.2010 року.      

Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1, витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40 грн. (три грн. 40 коп.).  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.    

    СУДДЯ –  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація