Судове рішення #1289279899


Справа № 712/9915/24

Провадження №1-кс/712/4112/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2024 року                                                                м. Черкаси


Слідчий суддя Соснівського районного суду міста Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого слідчого відділу Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12024250310001543 від 03.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України,-


ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді звернувся старший слідчий слідчого відділу Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

У клопотанні слідчий вказує, що слідчим відділом Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 12024250310001543 від 03.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 16.04.2024 близько 13 год. невстановлена особа, використовуючи фішингове посилання у месенджері "Вайбер" про надання допомоги, ввела в оману ОСОБА_5 , 1956 р.н., шахрайським шляхом отримала данні та доступ до банківського рахунку № НОМЕР_1 , здійснивши операції по перерахунку коштів, заволоділа грошима в сумі 6550 грн.

Допитаний в якості потерпілого ОСОБА_6 , показав що 16.04.2024 отримав смс-повідомлення у месенджері «вайбер» у спільноті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від знайомої ОСОБА_7 , із текстом що зараз можна отримати виплату від АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в розмірі 13200 грн. де також було зазначене посилання, на яке заявник перейшов та у діалоговому вікні увів повні дані банківської картки АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № НОМЕР_2 , власний номер мобільного телефону та пароль від онлайн банкінгу, після цього потерпілому надійшло смс-повідомлення яке код від якого він увів на сайті. В подальшому ОСОБА_6 виявив, що 16.04.2024 з його банківської картки АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № НОМЕР_1 рахунок НОМЕР_3 списані грошові кошти у розмірі 6550 грн. та переведені на невстановлений рахунок.

Таким чином, в діях невстановленої особи вбачаються ознаки злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

Під час досудового розслідування встановлено, що потерпілий користується АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 , МФО НОМЕР_5 ), рахунок НОМЕР_3 .

Підставами вважати, що вказані документи перебувають у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 , МФО НОМЕР_5 ) є наявність інформації, що потерпілий використовує рахунок вказаної фінансової установи, а особи, які причетні до вчинення кримінального правопорушення, використовують рахунок вказаної банківської установи для отримання грошових коштів шляхом шахрайських дій.

Отримання тимчасового доступу до інформації про рух коштів за період 00 год. 00 хв. 15 квітня 2024 року по 00 год. 00 хв. 25 квітня 2024 року, до рахунку АТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (ЄДРПОУ НОМЕР_4 , МФО НОМЕР_5 ) рахунок НОМЕР_3 необхідно для встановлення обставин кримінального провадження та перевірки отриманої інформації, що можливо виконати лише шляхом проведення аналізу руху коштів, а іншим способом отримати вказані дані неможливо.

У судове засідання слідчий не з`явився, у клопотанні зазначає про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримує та просить задовольнити в повному обсязі.

Особа, у володінні якої перебуває інформація та документи, доступ до яких просить надати слідчий для розгляду клопотання не з`явилася.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, відповідно до положень ч.4 ст.107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, вважає наступне.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Таким чином, слідчий суддя зобов`язаний перевіряти наявність об`єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи, врахувати докази на підтвердження обставин, викладених у клопотанні, які мають бути надані ініціатором клопотання.

Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність» інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним або стала відомою третім особам при наданні послуг банку або виконанні функцій, визначених законом, а також визначена у цій статті інформація про банк є банківською таємницею.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №12024250310001543 від 03.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

Інформація та документи, доступ до яких просить надати слідчий, має суттєве значення для встановлення обставин по даному кримінальному провадженню та знаходиться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а їх дослідження буде сприяти повному та всебічному встановленню істини по даному кримінальному провадженню.

Відповідно до ч. 5, 6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі пособі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно із ст.163 КПК України доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, якщо сторона кримінального провадження доведе, що одержати зазначені документи іншим способом, як за ухвалою суду неможливо (ч.6 ст.163 КПК України).

Слідчий суддя погоджується, що з метою встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення та необхідності проведення інших слідчих дій, стороні кримінального провадження необхідно отримати відповідну інформацію, яка має доказове значення для встановлення фактичних обставин справи.

Отже, стороною кримінального провадження доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених у клопотанні інформації та документах, однак остання є інформацією, яка відноситься до охоронюваної законом таємниці, а тому у органів досудового розслідування відсутні можливості іншими способами отримати зазначену інформацію, яка має суттєве значення для цілей даного кримінального провадження.

За таких обставин, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність надання доступу до зазначених документів органам слідства, що сприятиме повному та усесторонньому з`ясуванню усіх обставин по кримінальному провадженню.

Слідчий суддя звертає увагу на те, що чинний КПК України не передбачає повноваження слідчого судді при вирішенні питання про надання тимчасового доступу до речей і документів зобов`язання особи, у володіння якої знаходяться такі речі і документи, надати інформацію в певному вигляді чи на певних носіях.

Також слідчий суддя вважає, що стороною кримінального провадження в порушення вимог п. 7 ч. 2 ст. 160, ч. 7 ст. 163 КПК України у клопотанні не обґрунтована необхідність вилучення інформації, а в судовому засіданні не доведена наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення інформації або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів, у зв`язку з чим вважає за необхідне надати тимчасовий доступ до зазначеної у клопотанні інформації лише з можливістю копіювання.

Таким чином, на підставі викладеного вище, слідчий суддя приходить до висновку, що дане клопотання належить задовольнити частково.

Керуючись ст. 2, 7, 84-86,159-166, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-


УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити частково.

У рамках проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12024250310001543 від 03.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України надати слідчому слідчого відділу Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому слідчого відділу Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області капітану поліції ОСОБА_8 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю їх копіювання (в паперовому та електронному вигляді), що знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код банку (МФО) НОМЕР_5 , код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме:

- щодо власників рахунків, відкритих в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код банку (МФО) НОМЕР_5 , код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), рахунок НОМЕР_3 , із зазначенням персональних даних осіб та контактної інформації, а також документів, що стали підставою для відкриття зазначених рахунків, окрім того номери інших банківських рахунків відкритих на вказаних осіб;

-інформацію про рух коштів за період 00 год. 00 хв 15 квітня 2024 року по 00 год. 00 хв. 25 квітня 2024 року по рахунках АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код банку (МФО) НОМЕР_5 , код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), рахунок НОМЕР_3 , із зазначенням: дати внесення та зняття коштів; призначення платежів; суми платежів; даних про контрагентів; фактичні адреси банківських установ, де здійснювалось внесення та зняття коштів; копії заяв на внесення, видачу та переказ готівки, що перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код банку (МФО) НОМЕР_5 , код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 );

- фото та відео файли щодо зняття грошових коштів з рахунку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код банку (МФО) НОМЕР_5 , код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), рахунок НОМЕР_3 , за період з 00 год. 00 хв. 15 квітня 2024 року по 00 год. 00 хв. 25 квітня 2024 року;

- інформацію щодо пристрою за допомогою якого здійснювалась активація програми дистанційного доступу до інтернет-банкінгу по рахунку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код банку (МФО) НОМЕР_5 , код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) рахунок НОМЕР_3 , із зазначенням IP-адресів та номерів операторів мобільного зв`язку, які використовувались для входу в систему інтернет-банкінгу в період з 00 год. 00 хв 15 квітня 2024 року по 00 год. 00 хв. 25 квітня 2024 року;

- інформацію щодо фінансових операцій, які здійснювались за допомогою інтернет-банкінгу по рахунку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код банку (МФО) НОМЕР_5 , код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), рахунок НОМЕР_3 із зазначенням: дати внесення та зняття коштів; призначення платежів; суми платежів; даних про контрагентів; фактичні адреси банківських установ, за період 00 год. 00 хв 15 квітня 2024 року по 00 год. 00 хв. 25 квітня 2024 року;

-завірених належним чином матеріалів юридичної справи щодо відкриття рахунку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код банку (МФО) НОМЕР_5 , код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), рахунок НОМЕР_3 .

- повну інформацію про банківські рахунки із зазначенням номерів рахунків, номерів банківських карток, повних анкетних даних осіб на яких зареєстровано рахунки та копій документів, на які було здійснено переведення грошових коштів з банківського рахунку НОМЕР_3 за період часу 00 год. 00 хв 15 квітня 2024 року по 00 год. 00 хв. 25 квітня 2024 року

В іншій частині у задоволенні клопотання відмовити.

Строк дії даної ухвали 2 місяці з моменту її постановлення.

Роз`яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.


Слідчий суддя                                                         ОСОБА_1



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація