Судове рішення #12896512

  Справа № 2а-3007/10  

П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М        У К Р А Ї Н И  

  02.11.2010 року             Суворовський районний суд м. Херсона в складі:  

головуючого:  судді         Палькової  В.М.  

при секретарі:                         Волинець Л.Л.  

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні в залі суду справу за адміністративним позовом  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсоні про   зобов’язання здійснення перерахунку пенсії з підвищенням на 30 %, -  

в с т а н о в и в:  

Позивач ОСОБА_1 звернулася із зазначеним позовом до суду, в якому вказала, що має статус дитини війни, а тому відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» який набрав законної сили 01.01.2006 року, має право на підвищення розміру пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком. Проте Управлінням Пенсійного Фонду України така надбавка до пенсії у повному розмірі не нараховувалась та не виплачувалась. Позивач зазначив, що бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України щодо нездійснення перерахунку та невиплати йому у повному обсязі надбавки є неправомірною та такою, що суперечить Конституції України та Законам України, у зв’язку з чим позивач просить постановити рішення, яким  зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Суворовському районі м.Херсона здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2008 року по 31.09.2010 рік включно з урахуванням підвищення на 30% мінімальної пенсії за віком. Ухвалою Суворовського районного суду м. Херсона від 19.10.2010 року та від 02.11.10 р. позовна заява ОСОБА_1 про спонукання відповідача начислити та виплатити щомісячну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та забезпечити її виплату за наступні роки: з 01.01.08 р. по 31.12.2009 рік, та з 01.01.10 р. по 25.04.2010 рік  залишено  без розгляду.  

В судовому засіданні позивач підтримав вимоги позову з підстав в ньому зазначених та просив позов задовольнити.  

Представник відповідача за довіреністю Руденко І.С. позовні вимоги не визнала та просила відмовити в їх задоволенні.  

Розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази судом встановлено, що позивач, відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни, що підтверджується відміткою в пенсійному посвідченні та паспорті позивача, копії яких є в матеріалах справи, та не заперечується відповідачем.  

Відповідно ст.1 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», статус дитини війни має особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни було менше 18 років.  

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона, отримує пенсію за віком та має правовий статус «дитини війни», що надає ОСОБА_1 право на отримання пільг та державної соціальної підтримки, встановлені ЗУ  «Про соціальний захист дітей війни».  

Відповідно до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.  

Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

З набранням чинності 01 січня 2006 року Закону № 2195 дія ст.6 цього закону була призупинена на 2006 рік ЗУ «Про Державний бюджет України на 2006 рік», а після внесення до останнього змін - було передбачено поетапне запровадження такого підвищення.  

Підпунктом 2 пункту 41 розділу II ЗУ № 107-VІ «Про державний бюджет України на 2008 року та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» викладено в новій редакції, відповідно до якої розмір підвищення пенсії склав 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Проте, рішенням Конституційного суду України №10-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційним положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» щодо викладення положень ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» в новій редакції.  

У 2009 році та у 2010 році дія ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» не призупинялася, а застосування відповідачем положень постанови КМУ № 530 від 28 травня 2008 року щодо визначення розміру підвищення пенсії є безпідставним, оскільки розмір підвищення пенсії визначений ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», який має вищу юридичну силу, ніж постанова КМУ.  

За положеннями чинного законодавства України, розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.  

Відповідно до ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

Доводи відповідача, викладені в судовому засіданні, не можуть бути прийняті до уваги та бути підставою для відмови в задоволенні вимог позивачу, оскільки особливий статус «дітей війни» та обумовлені цим Законом державні соціальні гарантії дітям війни, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами (ч.2 ст.3 Закону № 2195-IV).  

Статтею 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

Відповідно до ст. 100 КАС України – адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.  

Як вбачається з матеріалів справи позивач не звертався до суду з заявою та клопотанням про поновлення строків звернення до суду, а суд самостійно позбавлений можливості поновити цей строк, який вважає позивачем пропущеним безпідставно, та не вбачає підстав для поновлення строків звернення за зазначений період.  

Оскільки позивач звернувся до суду з зазначеним позовом лише 25.10.2010 року, суд вважає, що відповідно до зазначених норм Закону його позовні вимоги підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку тобто з 25.04.10р.  

Враховуючи викладене, аналізуючи положення чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.  

На підставі викладеного, керуючись ст.22 Конституції України, ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», ст.28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.10, 11, 69-71, 99, 100, 160, 162, 183-2  КАС України, суд –  

П О С Т А Н О В И В   :                                                                                                             

Адміністративний позов ОСОБА_1     до Управління пенсійного Фонду України в Суворовському районі м. Херсона про зобов’язання до вчинення певних дій   - задовольнити.  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1     недоотриманої з 25.04.2010 року по 02.11.2010 року, суми пенсії підвищеної на 30% мінімальної пенсії за віком, розрахованої відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-IV від 18 листопада 2004 року та вимог ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на час виплати, з урахуванням фактично сплачених сум у цей період.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через Суворовський районний суд м. Херсона шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання її копії.  

  Суддя                                                                                                            В.М. Палькова  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація