Судове рішення #12899697

                          Справа  №  2-а-2367/2010 р  

  П О С Т А Н О В А  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  

   

  ?24„ грудня  2010  року                                

Менський районний суд Чернігівської  

області  

у складі :  

    головуючого  судді                     Сова Т.Г.    

при секретарі                               Корюковець П.Д.  

  з участю позивача                  

розглянувши  у відкритому судовому засіданні  в Менському районному суді  Чернігівської області  справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області  про визнання дій незаконними та зобов’язання здійснити перерахунок державної пенсії як учаснику ліквідації  аварії на ЧАЄС категорії І інваліда 2 групи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам віднесеним до категорії І за період з 20 серпня  2010 року по день розгляду справи в суді,  

  В С Т А Н О В И В :  

  В листопаді місяці  2010 року ОСОБА_1 заявив в суді позовні вимоги до Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області про визнання дій незаконними та зобов’язання здійснити перерахунок державної пенсії як учаснику ліквідації  аварії на ЧАЄС категорії І інваліда 2 групи та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров’ю особам віднесеним до категорії І за період з  20 серпня 2010 року по  день розгляду справи .  

Мотивував позивач своє звернення тим, що, внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом 2-ї групи , та згідно ст.14 Закону України ”Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, позивача було віднесено до 1 категорії осіб , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи  Перебуває позивач на обліку в Управління Пенсійного фонду в Менському районі Чернігівської області , де і одержує пенсію .  

Позивач вважає , що  дії відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства , так як він не бажає виконувати ст.50, ст.54 Закону України ” Про статус і соціальний захист громадян ,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, відповідно до яких позивач має отримувати основну пенсію не менше ніж 8 мінімальних пенсій за віком , а щомісячна  додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю не може бути нижчою ніж 75 % мінімальної пенсії  за віком .  

Відповідач у своїх діях керується  Постановою КМ "№ 654 від 16.07.2008 року, № 530 від 25.05.2008 року , що є на думку позивача неправомірним .  

Пенсійний фонд всупереч зазначеним нормам закону не враховує їх , крім того , не проводить  перерахунок пенсій після встановлення  нового розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність , як це передбачено ст.67 ч.3 ЗУ ” Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”.  

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.  

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, але надіслав до суду заяву, в якій просить справу розглянути без його участі та заперечення проти позову.  

За таких обставин , суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи без участі представника відповідача , за наявних у справі доказів.  

Відповідно до  статті 50 Закону України ” Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”  , особам , віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2 групи , призначається додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров’ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком .  

Згідно зі статтею 54 Закону України ” Про статус і соціальний  захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, ( зміни до якої було внесено 17.06.1993 року № 3285- ХІІ )  в усіх випадках розмір пенсії для  інвалідів 2 групи , щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою , не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком .  

Як встановлено в судовому засіданні позивач отримує пенсію відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів від 16.07.2008 року в розмірі  1580,40  грн. ( з яких 1090 грн. основний розмір пенсії згідно постанови КМУ № 654 від 16.07.2008 року , 146,80 грн. – додаткова пенсія інваліду 2 групи ( 734 х 20% ), 293,60 грн. – підвищення інваліду війни 2 групи (734 х 40%), 50 грн. – цільова грошова допомога на прожиття.  

П.п.15 п.28 ІІІ Закону України ” Про державний бюджет України на 2008 рік   та внесення змін до деяких законодавчих актів ”  було внесено зміни до ст.54 Закону України  ”Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , але рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 року  зміни до зазначеної статті було визнано неконституційними .  

22 травня 2008 року рішенням Конституційного суду України "№ 10-рп/ 2008  були визначені неконституційними положення пункту 28 розділу ІІ Закону України ” Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” , якими з 01 січня 2008 року були внесені зміни , зокрема до ст.50 та ст. 54 Закону України ” Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” , тобто для вирішення даного позову слід застосовувати  норми Закону України ” Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” в редакції , яка була чинною до внесення змін Законом України ” Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” .  

  Рішення Конституційного Суду України мають преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень статей зазначених Законів, що визнані неконституційними та є обов’язковими до виконання на території України   .  

Основне положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , зокрема , соціальний захист потерпілого населення , визначені Законом України ”Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням  цього права шкоди .  

Стаття 49 Закону України ” Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” визначає пенсії особам , віднесеним  до певних категорій ( 1,2,3,4 ) у вигляді : державної пенсії , додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров’ю , яка призначається після виникнення права на державну пенсію .  

Відповідно частини 3 ст.67 Закону України ” Про  статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” , у разі  збільшення  розміру прожиткового мінімуму для осіб , які  втратили  працездатність , визначеного законом,підвищується розмір пенсії , визначений відповідно до ст.54 зазначеного вище закону , а також розмір додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров’ю , особам , віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір  щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи .  

  Згідно ст.19 Конституції України , органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов’язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України  та законами України.  

Відповідно  ст. 13 Закону України  ”Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, держава бере на себе відповідальність за завдану  шкоду громадянам та зобов’язується відшкодувати її .  

Правовою підставою позовних вимог є розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, передбачену ст.50 Закону України ” Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” , зокрема : інвалідам ІІ групи – 75 % мінімальної пенсії за віком (відповідно до ЗУ ” Про внесення змін і доповнень до ЗУ ” Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали  внаслідок Чорнобильської  катастрофи  №2532 – ХІІ від 01.07.92 р. в редакції № 230/96-ВР від 06.06.06 року ) . Внесені зміни до ст.50 ЗУ ”  Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”  Законом "№ 107-УІ  від 28.12.2007 року  було визнано рішенням Конституційного Суду України від  22.05.2008 року як неконституційними .  

  Згідно матеріалів справи, додаткову пенсію  за шкоду, заподіяну здоров’ю, позивач отримує в розмірі  146, 80 грн. ( 20% прожиткового мінімуму , встановленого законом для осіб, які втратили працездатність),   що не відповідає розміру 75%  мінімальної пенсії за віком.  

Вимога позивача  про зобов'язання в подальшому нараховувати та виплачувати основну та додаткову пенсії відповідно до вимог ст.50 ,54 Закону України  " Про статус і  соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " у розмірах 8 мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно - задоволенню не підлягає ,  оскільки суд не може обмежувати волі органу , в майбутньому  змінювати правове регулювання суспільних відносин .              

Керуючись ст.ст. 13,49 , 50 , 54 ,67  Закону України ” Про статус і  соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” , Рішенням Конституційного суду України № 10-рп / 2008 від 22.05.2008 року , ст.19 Конституції України, ст. ст. 17 ,  ст.ст. 6, 9, 11, 69-71, 94, 97, 160-162 КАС України ,  суд  

  П О С Т А Н О В И В:  

  Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області  про визнання дій незаконними та зобов’язання здійснити перерахунок державної пенсії як учаснику ліквідації  аварії на ЧАЄС категорії І  інваліда 2 групи та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров’ю особам віднесеним до категорії І за період з 20 серпня 2010 року  по день розгляду справи – задовольнити .  

Зобов’язати  Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії по 2-й групі інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС  в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з 20 серпня 2010 року по день розгляду справи –  24 грудня 2010 року,  з урахуванням зміни розміру мінімальної пенсії та виплачених раніш сум даної категорії за вказаний період.            

Зобов’язати  Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області  провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячну  додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 20 серпня 2010 року  по день розгляду справи –  24 грудня 2010 року з урахуванням зміни розміру мінімальної пенсії та  виплачених раніш  сум даної категорії за вказаний період.  

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області на користь держави 3,40 грн. за розгляд справи в суді.  

  Апеляційна скарга на постанову подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Менський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.    

 

   

 Суддя                                                                        Сова Т.Г.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація