Справа № 2-4503/10/02
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2010року Київський районний суд м. Харкова
в складі: головуючого судді Божко В.В.
при секретарі Грецьких М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за цивільним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа Відкрите акціонерне товариство «Страхове товариство «Гарантія» про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди,-
ВСТАНОВИВ:
30.04.2010 р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з цивільним позовом до відповідача ОСОБА_2, в якому просить стягнути на його користь матеріальну шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди. В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на наступне. 19.11.2009 року сталося ДТП, в зв»язку з чим сталося зіткнення автомобіля DACIA LOGAN держ. № НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2 – відповідача з автомобілем VOLKSWAGEN CADDY держ. № НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_3. Постановою № 3-4079/2009 Фрунзенського районного суду м. Харкова від 11.12.2009 року ОСОБА_2 за порушення Правил дорожнього руху України був визнаний винним у вчиненні дорожньо-транспортної пригоди та притягнений до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП .
Автомобіль VOLKSWAGEN CADDY держ. № НОМЕР_2 належить позивачеві на праві власності. Для відновлення автомобіля позивач зазнав матеріальних витрат в сумі 13 183,91грн.
Цивільно-правова відповідальність відповідача, пов’язана з експлуатацією автомобіля DACIA LOGAN держ. № НОМЕР_1, застрахована у ВАТ «Страхове товариство «Гарантія» відповідно до Полісу обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів ВС № 5294509 від 15.10.2009 року (тип договору 3). Поліс було укладено на підставі та у відповідності до Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».
Позивач звернувся до ВАТ «Страхове товариство «Гарантія» за отриманням належного йому страхового відшкодування за шкоду заподіяну винуватцем ДТП. Станом на 30 квітня 2010року - дату подання позовної заяви до суду, страхове відшкодування не було виплачено позивачеві ВАТ «Страхове товариство «Гарантія».
В зв’язку з тим, що 7 травня та 30 червня 2010року ВАТ «Страхове товариство «Гарантія» сплатило страхове відшкодування 5 384,35грн. та 1 506,09грн, а 15 липня 2010року відповідач перерахував на користь позивача 510грн. франшизи, позивачем були змінені позовні вимоги до відповідача.
26 липня 2010року до суду надійшла заява про зміни позовних вимог, в якій позивач, просить стягнути з відповідача на його користь різницю між фактичним розміром шкоди та страховою виплатою, яка дорівнює 5 783,47грн.
Відповідач в судовому засіданні заявлених позовних вимог не визнав повністю, мотивуючи тим, що він застрахував свою цивільно-правову відповідальність перед третіми особами на випадок дорожньо-транспортної пригоди у ВАТ «Страхове товариство «Гарантія», тому відшкодовувати матеріальну шкоду позивачеві повинне ВАТ «Страхове товариство «Гарантія». Відповідач наполягає на тому, що за відшкодуванням матеріальної шкоди позивач має звертатися до ВАТ «Страхове товариство «Гарантія»
Третя особа ВАТ «Страхове товариство «Гарантія», будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, надав суду письмові заперечення проти позову.
Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
19.11.2009 року близько 14 год. 30 хв. на перехресті проспекту 50 річчя СРСР з Московським проспектом в м. Харкові сталося зіткнення автомобіля DACIA LOGAN держ. № НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2 з автомобілем VOLKSWAGEN CADDY держ. № НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_3. Постановою № 3-4079/2009 Фрунзенського районного суду м. Харкова від 11.12.2009 року ОСОБА_2 за порушення Правил дорожнього руху України був визнаний винним у вчиненні дорожньо-транспортної пригоди та притягнений до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП у вигляді сплати штрафу в дохід держави в розмірі 340грн.
На замовлення ВАТ «Страхове товариство «Гарантія» ТОВ «Сател Груп», як суб’єктом оціночної діяльності надано Звіт № 389/11 дослідження спеціаліста- автотоварознавця від 30 грудня 2009року про вартість матеріальної шкоди спричиненої пошкодженням автомобілю VOLKSWAGEN CADDY, згідно якого матеріальну шкоду з врахуванням фізичного зносу автомобіля визначено у розмірі 6890,44грн.
ВАТ «Страхове товариство «Гарантія», як страховик, відшкодувало позивачеві, як потерпілому, матеріальну шкоду, спричинену відповідачем, відповідальність якого застрахована, в межах лімітів відповідальності, визначених Законом та Полісом обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів ВС № 5294509 від 15.10.2009року, яка склала 6890,44грн.
Позивачем надано суду документи, які підтверджують, що реальна майнова шкода, яка заподіяна позивачу внаслідок дорожньо-транспортної пригоди склала 13 183,91грн.
Відповідно до роз»яснень, що містяться в п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 27.03.1992року за №6 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», шкода заподіяна особі і майну громадянина, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла за наявності вини останньої, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки- незалежно від наявності вини.
З огляду на вказане, суд прийшов до висновку, що позивач, якому заподіяна шкода джерелом підвищеної небезпеки, що перебуває у володінні відповідача, має право вимагати її відшкодування останнім, а відповідач, який володіє таким джерелом та з вини якого сталася дорожньо-транспортна пригода, зобов’язаний відшкодувати спричинену шкоду.
Статтею 22 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» за № 1961-4 від 01.07.2004року визначено, що при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна в результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров’ю, майну третьої особи.
Згідно положень ст.29 вказаного Закону у зв’язку із пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов’язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого в порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до положень ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на її відшкодування. Пункт 1 цієї статті встановлює значення реальних збитків, а саме, що збитками у т.ч. є витрати, які особа зробила для відновлення свого порушеного права.
Положення п.1ч.1ст.1188 ЦК України закріплюють, що шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана майну однієї особи з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Так, згідно з вимогами ст. 1194 ЦК України, особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов’язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Вимогами ч.2 ст.1192 ЦК України визначено, що розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
При таких обставинах, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем позовних вимог про стягнення з відповідача різниці між фактичним розміром шкоди, який підтверджений доказами, і страховою виплатою, зробленою ВАТ «Страхове товариство «Гарантія» на користь позивача.
Судові витрати розподіляються судом відповідно до ст.88 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11,60,88,212-215 ЦПК України ст.ст. 22,1187,1192,1194 ЦК України, ст.ст. 22,29 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» за № 1961-4 від 01.07.2004року, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь позивача ОСОБА_1 5 783,47 (п’ять тисяч сімсот вісімдесят три) гривні 47коп. в рахунок заподіяної йому матеріальної шкоди та судові витрати по справі в сумі 252 (двісті п’ятдесят дві)гривні, а всього 6035,47 (шість тисяч тридцять п’ять) гривень 47коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня проголошеня рішення.
Головуючий суддя -