Справа № 2-а-1121/10
П О С Т А Н О В А
іменем України
21 грудня 2010 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
судді Хандога В.М.,
при секретарі-Бережняк І.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині Чернігівської області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
встановив:
позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача про зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, який складає 1650 грн.43 коп., посилаючись на те, що відповідно до поданої нею заяви 11 травня 2010 року їй було здійснено перерахунок призначеної пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, що є порушенням ст. 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
В запереченнях на адміністративний позов відповідач повідомляє, що позивач перебуває на обліку в Пенсійному фонді з 15 травня 2004 року, отримує пенсію за віком. В травні 2010 року відповідно до її заяви від 11 травня 2010 року проведено перерахунок пенсії. Вважає, що пенсія позивачу призначена, перерахована та виплачується правильно відповідно до діючого законодавства і просить відмовити в задоволенні позову, оскільки застосування показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні здійснюється відповідно до ст. 42 ч.4 Закону №1058-IV, згідно якої показник заробітної плати для обчислення пенсії враховується за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
При цьому перерахунок пенсії за чергові відпрацьовані 2 роки проводився в 2010 році з врахуванням змін, внесених Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ якими передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника зарплати/доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався ст. 40.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зазначені зміни до ст. 42 та 40 ЗУ “ Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" визнані неконституційними в частині визначення показника зарплати. Але рішення щодо відновлення дії зазначених статей в попередній редакції не приймалися, а тому перерахунок пенсії був здійснений із врахуванням показника за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп..
В судове засідання сторони не з’явилися, звернувшись до суду з заявами про розгляд справи за їх відсутності. Позивач в заяві просив позов задовольнити, а відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
За таких обставин суд визнав можливим розглянути справу в порядку письмового провадження у відсутності сторін, у зв’язку з чим відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог зі настіпних підстав..
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Ніжині Чернігівської області, отримує пенсію по за віком, при цьому має право на перерахунок пенсії, що підтверджується матеріалами справи.
Спірні правовідносини виникли між сторонами з приводу перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону №1058-IV, при цьому відносини, що склалися між сторонами є публічно-правовими, що узгоджується із змістом ст.ст.3, 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАСУ).
Положеннями ст. 42 ч.4 Закону №1058-IV ( в редакції Закону від 22 травня 2008 року) встановлено, що перерахунок пенсії застрахованої особи після призначення пенсії провадиться, зокрема, із заробітної плати за періоди страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, при цьому зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року №107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України згідно рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, тобто з 22 травня 2008 року відновлена норма закону, згідно якої при перерахунку пенсії повинен застосовуватись показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
При вирішенні даного спору суд виходить із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при цьому відповідно до ст. 9 ч.2 КАСУ суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України.
Відповідно до ст.19 ч.2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, яка отримує пенсію за віком, 11 травня 2010 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Перерахунок пенсії проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2007 рік що не відповідає вимогам ст.ст. 40, 42 Закону №1058-IV.
Посилання у запереченні проти позову відповідача на необхідність застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу за 2007 рік при перерахунку пенсії у 2010 році у зв”язку з відсутністю законодавчого врегулювання питання визначення даного показника на вказаний період не може бути прийнято до уваги, оскільки дане твердження порушує принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України), право громадяни на соціальний захист (ст.46 Конституції України), при цьому п ри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22 Конституції України).
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору застосуванню підлягають положення Закону №1058-IV. Окрім цього суд враховує, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення Конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.
За таких обставин дії відповідача щодо застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу за 2007 рік при перерахунку пенсії позивача у 2010 році є протиправними, що є підставою для задоволення позову.
Враховуючи вищезазначене, на підставі ст.ст.19, 46, 152 Конституції України, ст.40 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 17, 21, 71, 94,159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Ніжині Чернігівської області задовольнити .
Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в м.Ніжині Чернігівської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2010 року з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та виплати її.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судові витрати- 3 грн. 40 коп у відшкодування суми судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів після отримання копії рішення.
Суддя В.М. Хандога.