Справа № 2а-2857/10/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2010 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Сенаторов В.М..,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання відмови незаконною та зобов’язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В :
12 листопада 2010 року до Київського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якій він просить: 1) визнати неправомірними дії Управління ПФУ в Київському районі м. Харкова щодо проведення перерахунку його пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону нараховується для обчислення пенсії, за 2007 р. в сумі 1197,91 грн.; 2) зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення» враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, в розмірі – 1650,43 грн. з 01.02.2010 р.
Позовні вимоги позивач обґрунтовував наступним.
Відповідач виплачує йому пенсію за віком. Після призначення пенсії та до теперішнього часу позивач продовжує працювати, тому згідно зі ст.ст. 40, 45 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” набула права на перерахунок пенсії. Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова здійснено перерахунок пенсії, проте її розмір встановлено неправильно, оскільки при перерахунку пенсії було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік, а не за 2009 рік. Оскільки показник заробітної плати в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік є меншим ніж показник за 2009 рік, позивач вважає, що діями відповідача порушуються його права, оскільки розмір пенсії в такому випадку зменшується.
Відповідач в судове засідання не з’явився, направив заперечення, відповідно до яких просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова.
Позивач звернувсь до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 №1058-ІУ як такий, що продовжував- працювати після призначення пенсії.
Управлінням Пенсійного фонду України Київському районі м. Харкова при здійсненні перерахунку пенсії позивачу був застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховуєтьс і для обчислення пенсії за 2007 рік -1197,91грн.
Таке застосування обґрунтовується наступним:
Частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загатьнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось
У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводилисі відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.).
Враховуючи те, що механізм реалізації положень 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відсутній, Пенсійний фонд України звертався за роз'ясненням до Міністерства праці та соціальної політики України.
Листом від 11.03.09 №20/0/18-09/039 Міністерство праці та соціальної політики України роз'яснює, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в се^ едньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка иідпсвідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Також Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особі встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач звернувся до суду 12.11.2010 року, тобто позовні вимоги до 01.03.2010 року подані з пропущенням шестимісячного строку звернення до суду. Тому управління наполягає на відмові у задоволенні позовних вимог що стосуються до 12.03.2010 з причини пропуску шестимісячного строку на звернення до суду.
Виходячи з вищевикладеного управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова були вчинені всі дії щодо призначення пенсії згідно діючого законодавства тобто, визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова немає законних підстав.
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 з наступних підстав .
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне .
Як встановлено в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком.
Після призначення пенсії позивач продовжував працювати.
20.01.2010 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжував працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статі 40 цього Закону.
Відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якого біла обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно підпункту 2 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” для обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до зазначеного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Тому перерахунок пенсії позивачу на підставі поданих ним документів та заяви з 01.02.2010 р. слід проводити із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, який становить 1650,43 грн.
Дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, яке проводило перерахунок пенсії позивачу за його заявою в січні 2010 року із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.) - є неправомірними.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод і інтересів позивача, суд зобов’язує відповідача здійснити виплату різниці пенсії ОСОБА_1 що утворилася внаслідок її перерахунку з 01.02.2010 р
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 183-2 КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсій фонду України в Київському районі м. Харкова щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону нараховується для обчислення пенсії, за 2007 р. в сумі 1197,91 грн.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова з 01.02.2010 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року на підставі наданих ОСОБА_1 документів із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік. в сумі 1650,43 грн.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова здійснити виплату різниці пенсії ОСОБА_1 що утворилася внаслідок її перерахунку з 01.02.2010 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
СУДДЯ –
«17» грудня 2010 р. Управління пенсійного фонду України у
№ С-13 Київському районі м. Харкова
61002, м. Харків, вул. Демченко, 6/8
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Направляється для відома копія постанови Київського районного суду м.Харкова від „17” грудня 2010 р. по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ у Київському районі м.Харкова .
Додаток: копія постанови на «1» арк. кожному адресату.
Суддя Київського районного
суду м.Харкова В.М. Сенаторов
«17» грудня 2010 р. Управління пенсійного фонду України у
№ С-13 Київському районі м. Харкова
61002, м. Харків, вул. Демченко, 6/8
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Направляється для відома копія постанови Київського районного суду м.Харкова від „17” грудня 2010 р. по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ у Київському районі м.Харкова .
Додаток: копія постанови на «1» арк. кожному адресату.
Суддя Київського районного
суду м.Харкова В.М. Сенаторов
«17» грудня 2010 р. Управління пенсійного фонду України у
№ С-13 Київському районі м. Харкова
61002, м. Харків, вул. Демченко, 6/8
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Направляється для відома копія постанови Київського районного суду м.Харкова від „17” грудня 2010 р. по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ у Київському районі м.Харкова .
Додаток: копія постанови на «1» арк. кожному адресату.
Суддя Київського районного
суду м.Харкова В.М. Сенаторов
«17» грудня 2010 р. Управління пенсійного фонду України у
№ С-13 Київському районі м. Харкова
61002, м. Харків, вул. Демченко, 6/8
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Направляється для відома копія постанови Київського районного суду м.Харкова від „17” грудня 2010 р. по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ у Київському районі м.Харкова .
Додаток: копія постанови на «1» арк. кожному адресату.
Суддя Київського районного
суду м.Харкова В.М. Сенаторов