Судове рішення #12906716

                 Справа № 2-1896/2010р.

 Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          20 грудня 2010  року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі :

головуючого-судді  - Орінко В. В.

при секретарі   -  Сакалош Ю.А.,

з участю позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача – Холодовський С.В.,

розглянувши  у відкритому судовому засіданні в м. Бобринець справу за позовом   ОСОБА_1     до    Бобринецької міської ради про визнання права користування земельною ділянкою та переведення прав забудовника, -

В С Т А Н О В И В:

      Позивач звернулась до суду з позовом про визнання права користування земельною ділянкою та переведення прав забудовника, вказуючи, що після смерті чоловіка, що послідувала ІНФОРМАЦІЯ_1 року має право успадкувати право користування земельною ділянкою площею 623,9 кв.м. та всі права забудовника на будинок АДРЕСА_1, який вони побудували в період шлюбу, але не може реалізувати своє право, так як реєстрація права власності на вказаний будинок здійснена не була, а тому звернулась до суду.

 В судовому засіданні  позивач позов підтримала, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

 Представник Бобринецької міської ради позовні вимоги визнав і в їх задоволенні не заперечує.

 Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, приходить до слідуючого:

 В судовому засіданні встановлено, що позивач 24.12.1977 року уклала шлюб з ОСОБА_3.

 В період шлюбу 29.09.1978 року згідно договору купівлі-продажу, зареєстрованого державним нотаріусом Бобринецької державної нотаріальної контори в реєстрі за №814, подружжя купило будинок незакінчений будівництвом з процентом готовності 21%, що знаходиться у АДРЕСА_1 розташований на земельній ділянці 600 кв.м. Всі обов’язки, передбачені договором про надання у безстрокове використання земельної ділянки для будівництва жилого будинку складеним між відділом комунального господарства і відчужувачем прийняв на себе ОСОБА_3

 Рішенням виконавчого комітету Бобринецької міської ради від 27 лютого 1997 року №51 земельна ділянка по АДРЕСА_1 загальною площею 0,6 га передана безкоштовно у приватну власність ОСОБА_3 для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, але Державний акт на права приватної власності на землю не виготовлявся.  

 Будівництво житлового будинку і надвірних будівель було закінчено, проте до цього часу будинок не зданий в експлуатацію і відповідно державна реєстрація право власності на нього не здійснена.

 ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 помер.

 Як єдиний спадкоємець першої черги, що бажає прийняти спадщину, позивач звернулась з відповідною заявою у Бобринецьку державну нотаріальну контору, проте постановою державного нотаріуса від 14.11.2010 року позивачу відмовлено у вчинені нотаріальної дії – видача свідоцтва про право на спадщину за законом на будинок з господарсько-побутовими спорудами, розташований в АДРЕСА_1 у зв’язку з тим, що право власності на вищевказаний будинок на ім’я спадкодавця ОСОБА_3 не зареєстровано.

 Відповідно ст..63 СК України дружина та чоловік мають півні права на володіння, користування і розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, а згідно ч.3 ст. 368 ЦК України майно, набуте подружжям за час шлюбу є їх спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.

 За змістом ст..1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

 Відповідно ст..1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялись внаслідок його смерті.

 Відповідно до ст..95 ЗК України землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором мають право: споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.  

 Згідно п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.06.2008 року № 7 якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов’язки як забудовника входять до складу спадщини.  

 Частиною 2 ст. 331 ЦК України передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

 З урахуванням викладеного, суд вважає, що наявне у ОСОБА_3 право забудовника, яке за своїм змістом є і майновим правом, після його смерті підлягає спадкуванню. Оскільки позивач постійно проживала з чоловіком ОСОБА_3 на час відкриття спадщини у 2009 році, тому згідно з ч.3 і ч.5 ст.1268 ЦК України, вважаються такою, що прийняла спадщину і спадщина належить її з моменту відкриття.  

 Враховуючи те, що на момент відкриття спадщини спадкодавцю ОСОБА_3 належало право користування присадибною земельною ділянкою площею 623,6 квадратних метра для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства та права і обов’язки, визначені договором купівлі-продажу від 29.09.1978 року, які не припинялися внаслідок його смерті і входять до складу спадщини, що відкрилася після його смерті, тому позивач має право успадкувати право користування вищевказаною земельною ділянкою площею 623,9 кв.м., що розташована у АДРЕСА_1 та всі права забудовника: право на здачу об’єкта нерухомого майна в експлуатацію, права на реєстрацію права власності та отримання свідоцтва про право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами.

 Керуючись ст.ст. 202, 213, 215 ЦПК України, ст. 63. СК України, ст..95 ЗК України, ч.2 ст. 331, ст.ст. 1218, 1268,  ЦК України  суд, -              

В И Р І Ш И В :

 Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право користування земельною ділянкою площею 623,9 кв.м., що розташована в АДРЕСА_1

 Передати ОСОБА_1 всі права забудовника: право на здачу об’єкта нерухомого майна в експлуатацію, права на реєстрацію права власності та отримання свідоцтва про право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами.

 Апеляційна скарга на рішення суду подається до судової палати з цивільних справ апеляційного суду Кіровоградської області протягом 10 днів з дня його проголошення через Бобринецький районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.       

      Суддя                                         (підпис)

 Копія вірна:

 Суддя                                         В.В.Орінко        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація