Судове рішення #12907080

Справа № 2-А-4025\10р.

 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

06 грудня 2010 року                                                          м. Краснодон                                                                    

Краснодонський міськрайонний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Маньковської О.О.

при секретарі Ляшенко Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краснодоні справу за адміністративним позовом  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного  Фонду України в м. Краснодоні Луганської області  про визнання дій неправомірними та  покладення обов"язку  підвищити розмір призначеної пенсії з 22.05.2008 року у 2,5 рази-

В С Т А Н О В И В:

09.11.2010  року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного  фонду України в м. Краснодоні, в якому послався на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1 категорії, інвалідом 2 групи по захворюванню, пов’язаному  з впливом ЧАЕС, у зв’язку із чим  йому була призначена пенсія, яка складається з:  державної пенсії, розмір якої встановлений  ст.. 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка не може бути меншою, ніж розмір 8-ми мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії, в розмірі 75% мінімальних пенсій за віком. Позивач вказує, що Постановою  Луганського окружного адміністративного суду від 25.02.2009 року, на відповідача покладений обов»язок перерахувати розмір призначеної позивачу пенсії відповідно до вимог чинного законодавства з  22.05.2008 року, що відповідачем було зроблено. Але позивач вказує, що при проведені перерахунку пенсії відповідачем проігноровані вимоги Постанови КМУ від 27.12.2005 року № 1293, відповідно до якої розмір пенсії позивача повинен був бути збільшений у 2,5 рази. Позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача з не нарахування та невиплати  пенсії у розмірі, встановленому чинним законодавством та покласти на відповідача обов»язок з 22.05.2008 року донарахувати та виплатити  державну пенсію по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду 2-ї групи відповідно до Постанови  КМУ від 27.12.2005 року, збільшивши її у 2,5 рази.

У судове засідання позивач не з’явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутності.  Підтримує заявлені вимоги у повному обсязі.        

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи без його участі. Надав письмові заперечення, у яких вказав, що вважає заявлені вимоги необґрунтованими, оскільки пенсія позивачу перерахована відповідно до постанови суду з 22.05.2008 року, виходячи із  розмірів, визначених ст.. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає, що всі необхідні до сплати суми позивачу виплачені у повному обсязі і просить у задоволенні позову відмовити.

             Враховуючи, що сторони своєчасно та належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи та надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі, суд вирішив можливим розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів.

             Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивач належить до першої категорії  осіб, яки потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 01.11.1993 року (а.с.5).

Відповідно до довідки Луганської обласної НОМЕР_3 копія якої додана до матеріалів справи, позивачу при повторному огляді встановлена 2 група інвалідності по захворюванню, пов’язаному з впливом ЧАЕС; це підтверджено відповідним посвідченням серії НОМЕР_2 від 25.01.2007 року (а.с.5,6).

Позивачу призначена пенсія внаслідок встановлення 2-ї групи інвалідності по захворюванню, пов’язаному з впливом ЧАЕС.

Відповідач є територіальним органом Пенсійного фонду України, який на виконання наданих повноважень,   призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі виплату пенсій, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України  ( п.1,п.15  Положення про Пенсійний фонд України ).

15.09.2010 року позивач звертався із заявою  до управління Пенсійного фонду  України в  м. Краснодоні Луганської області  з вимогою збільшити розмір призначеної йому з 22.05.2008 року пенсії відповідно до Постанови КМУ від 27.12.2005 року № 1293, на що отримав відмову.        

Зазначене свідчить, що між сторонами виник спір про розмір і виплату основної та щомісячної додаткової пенсії  потерпілому  внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС  з 22.05.2008 року.

Зазначені вище факти сторонами не оспорюються та не потребують додаткового з"ясування у судовому засіданні.

При розгляді справи суд враховує, що сторонами не заявлялось про застосування процесуальних строків, встановлених ст.. 99 КАСУ, тому позов  розглядається по суті.

Розглянувши  позов по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання та трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8-ми мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 2-ї групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25.02.2009 року по справі № 2а-19553\09, підтверджено право позивача на отримання основної та додаткової державної пенсії у розмірах, визначених ст.. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На відповідача покладений обов»язок  з 22.05.2008 року перерахувати позивачу  розмір основної державної пенсії, виходячи із розміру 8-ми  мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Відповідачем виконане рішення суду, що підтверджено відповіддю відповідача № 17813\02 від 15.09.2010 року та позивачем не оспорюється.

Тобто судом встановлено, що з 22.05.2008 року позивач отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інвалід 2-ї групи, у загальному розмірі, який дорівнює розміру  8,75 мінімальних пенсії за віком, встановлених на відповідний період.

Судом встановлено що пенсію у розмірах, визначених ст.. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач отримує з  26.07.2007 року, що видно із відповіді ПФУ в м. Краснодоні № 17813\02 від 15.09.2010 року. До 26.07.2007 року позивач отримував пенсію в розмірах, визначених  Постановою КМУ № 1 від 03.01.2002 року, згідно з якою  розрахунок розміру пенсій, призначених відповідно до ст.. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  нараховується виходячі із розміру 19 грн. 91 коп. Тобто,  у 2005 році позивач отримував пенсію, розмір якої був визначений не Законом України, а відповідною Постановою Кабінету Міністрів України.  Пенсія позивача, яка була призначена відповідно до Постанови КМУ № 1 від 03.01.2002 року систематично корегувалась відповідними Постановами КМУ у бік збільшення (Постанова КМУ № 894 від 13.07.2004 року передбачала  збільшення розміру пенсій на 12%).

Постанова КМУ від 27.12.2005 року № 1293, на яку посилаються позивач,   встановлювала обов»язок Пенсійного Фонду України  збільшити розмір пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі — Закон): у 3,5 рази — пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсію у зв’язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей; у 2,5 рази — пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 — 1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв’язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей. Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.

Ч. 2 вказаної Постанови встановлено, що : 1) мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою статті 54 Закону, не може бути нижчим: для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи — 540 гривень, II групи — 500 гривень, III групи — 467 гривень;  для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи — 440 гривень, II групи — 400 гривень, III групи — 370 гривень.

Постанова КМУ № 1293 від 27.12.2005 року  набула чинності з 01.01.2006 року.

Аналіз вказаного нормативно-правового акту  свідчить про одноразовість його застосування, ніяких вимог щодо системності або періодичності підвищення пенсій, призначених відповідно до ст.. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Постанова не містить.

У відповіді Управління Пенсійного Фонду України в м. Краснодоні № 17813\02 від 15.09.2010 року  вказано, що позивачу  01.01.2006 року було проведено збільшення пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ № 1293 від 27.12.2005 року, внаслідок чого його пенсія з 613,10115 грн. була збільшена в 2,5 рази до 1532,75288 грн. Тобто суд встановив , що відповідач 01.01.2006 року добровільно виконав вимогу Постанови КМУ № 1293 від 27.12.2005 року, збільшивши пенсію позивача в 2,5 рази. Вказаний факт позивачем не оспорюється.

Тобто у судовому засіданні достовірно встановлено та сторонами не оспорювться, що відповідач добровільно виконав Постанову КМУ № 1293 від 27.12.2005 року, збільшивши пенсію, яку отримував позивач, в 2,5 рази з 01.01.2006 року.

На підставі наведеного, враховуючи, що Постанова КМУ № 1293 від 27.12.2005 року не передбачає обов»язку Пенсійного Фонду України, збільшувати пенсії, призначені відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» систематично, носить разовий характер, у Постанові КМУ № 1293 від 27.12.2005 року йдеться про збільшення розмірів пенсії, які були обчислені  відповідно до Постанови КМУ №1 від 03.01.2002 року,  також враховуючи те. що з 22.05.2008 року позивач отримує пенсію у розмірах, визначених ст.. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постановою КМУ,  діючи на підставі ст.. 8 Конституції України, суд вважає заявлені позивачем вимоги необґрунтованими у повному обсязі, оскільки у судовому засіданні знайшла підтвердження правомірність дій відповідача щодо перерахунку пенсії, яку позивач отримує.

У зв’язку з тим, що відповідно до ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» позивач звільнений від сплати судового збору як інвалід 3 групи,  питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист  громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою КМУ № 1293 від 27.12.2005 року, ст.ст. 11,17,87,94,159, 160, 161, 163, 167 КАС України, суд –    

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного  Фонду України в м. Краснодоні Луганської області  про визнання дій неправомірними та  покладення обов"язку  підвищити розмір призначеної пенсії з 22.05.2008 року у 2,5 рази відмовити у повному обсязі – за необґрунтованістю вимог.

Постанова складена в повному обсязі, підписана  судом у нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні   06.грудня 2010 року.

Копію постанови направити сторонам.

Постанова  суду може бути оскаржена до Донецького  апеляційного адміністративного суду через Красно донський міськрайонний суд Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

         Головуючий:                                                               О.О. Маньковська

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація