Справа № 2-1409/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2010 року Менський районний суд Чернігівської області
в складі:
головуючого судді Парфененко О.Я.
при секретарі Зубкович Н.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мена Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бігацької сільської ради Менського району Чернігівської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме спадкове майно за заповітом,
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Бігацької сільської ради Менського району Чернігівської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме спадкове майно за заповітом, мотивуючи свій позов тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько ОСОБА_3, який за життя склав заповіт, яким заповів позивачці земельну ділянку та розташований на ній житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 Після смерті спадкодавця відкрилася спадщина на даний житловий будинок та земельну ділянку на якій він розташований, та інше майно. Позивачка являється спадкоємицею за заповітом. Інших спадкоємців як за заповітом так і за законом не має. Фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном, вона звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. При звернення до Першої Чернігівської нотаріальної контори за свідоцтвом про право на спадщину, їй було відмовлено із-за відсутності правовстановлюючих документів на житловий будинок, якими згідно чинного законодавства є нотаріально посвідчений договір забудови та витяг з реєстру прав власності.
Позивачка в судове засідання не з’явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача – Бігацької сільської ради Менського району в судове засідання не з’явився, надав до суду листа про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з’явився.
Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Враховуючи, що цивільні правовідносини виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України (в ред.2003 р.), тобто спадщина відкрилася до 01.01.2004 року, тому спадкові відносини необхідно регулювати Цивільним кодексом України (в ред.1963 р.).
Відповідно до ст. 534 ЦК України, при спадкуванні за заповітом спадкодавець може залишити заповіт на все своє майно чи його частину одному чи декільком спадкоємцям, як таким що входять, так і таким, що не входять до кола спадкоємців за законом. Для прийняття спадщини відповідно до вимог ст.ст. 548, 549 ЦК України необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Як встановлено в судовому засіданні спадкодавець ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року у м. Чернігові, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 6).
Згідно погосподарської книги АДРЕСА_1, головою господарства записаний ОСОБА_3. Земельна ділянка, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, на якій розташований даний житловий будинок, приватизована ОСОБА_3, землю передано для ведення особистого підсобного господарства 0.6 га і будівництва та обслуговування житлового будинку 0.25 га.(а.с. 14-15, 12).
Згідно Закону УРСР "Про сільську Раду народних депутатів трудящих УРСР" (від 02.06.1968р.) кожна сільська рада вела погосподарські книги. В заглавній частині особистого рахунку записувались прізвище, ім’я по батькові глави сім’ї на ім’я якого відкрито особовий рахунок, він і був власником будинку, іншим чином реєстрація власності в сільській місцевості передбачена не була за виключенням договорів дарування, міни, купівлі-продажу, пожиттєвого утримування, спадкування. З введенням в дію Закону України "Про власність" 1991 року та ЦК України 2003р. будь-якого іншого порядку реєстрації збудованих до 15.04.1991 в сільській місцевості домоволодінь або їх перереєстрації не передбачається, самовільно збудованими вони також не являються так як будувалися і реєструвались згідно діючого на той час законодавства.
Таким чином, на підставі записів в погосподарських книгах Бігацької сільської ради Менського району Чернігівської області підтверджується право власності спадкодавця ОСОБА_3 на житловий будинок з надвірними будівлями по АДРЕСА_1. Після його смерті відкрилась спадщина даний будинок.
Із заповіту, посвідченого ОСОБА_4 приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу від 19 квітня 1997 року слідує, що ОСОБА_3 на випадок свої смерті зробив розпорядження: належну йому земельну ділянку та розташований на ньому житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1, заповів ОСОБА_1 (а.с. 7).
03 серпня 2010 року спеціалістами Державного комунального підприємства “Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації” була складена технічна документація та проведена оцінка вказаного житлового будинку, дійсну вартість якого визначено 55974 грн., процент готовності – 100 % (а.с. 8).
Дослідженням технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_1 встановлено, що власник даного житлового будинку з надвірними будівлями відсутній (а.с. 46, 9-11).
За таких обставин, суд, вважає можливим визнати право власності за позивачкою на житловий будинок з надвірними будівлями А-1- будинок , а-1 сіни, аІ-1 сіни, Б-1 – сарай, б-1 сарай, В-1 гараж, Г-1 погріб, загальною вартістю 55974 (п’ятдесят п’ять тисяч дев’ятсот сімдесят чотири ) грн., який розташований в АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року батька – ОСОБА_3.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 534, 548, 549 ЦК України (в ред. 1963р.), ст.ст. 57, 213, 215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Бігацької сільської ради Менського району Чернігівської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме спадкове майно за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями А-1- будинок , а-1 сіни, аІ-1 сіни, Б-1 – сарай, б-1 сарай, В-1 гараж, Г-1 погріб, загальною вартістю 55974 (п’ятдесят п’ять тисяч дев’ятсот сімдесят чотири ) грн., який розташований в АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року батька – ОСОБА_3.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області через Менський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з моменту отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.Я. Парфененко