Справа № 2-1180/2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2010 року Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої – судді: Меженнікової С.П.
при секретарі: Шаргородській М.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до територіальної громади села Довжик в особі Довжицької сільської ради Чернігівського району та області, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати за нею права та обов”язки забудовника на Ѕ частину жилого будинку по АДРЕСА_1 Чернігівського району Чернігівської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 та визнати за нею право власності на Ѕ частину будівельних матеріалів та обладнання, які використовувались для будівництва житлового будинку за адресою по АДРЕСА_1 Чернігівського району Чернігівської області на загальну суму 31 800 грн.. Зазначає, що є спадкоємцем після смерті сина ОСОБА_4, який після смерті ОСОБА_5 фактично прийняв спадщину за заповітом, за умовами ст. 549 ЦК УРСР, що діяв на той час. У зв’язку з тим, що правовстановлюючий документ на будинок на ім’я померлого ОСОБА_4 не видавався, позивачка не може отримати свідоцтво про право на спадщину на свою частку житлового будинку.
Позивачка в судове засідання не з»явилася, надала повноваження на представлення її інтересів своєму представнику ОСОБА_1.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Уточнив суму будівельних матеріалів та обладнання, на які позивачка просить визнати право власності за нею – 15 900 грн.
Відповідач – територіальна громада села Довжик в особі Довжицької сільської Ради Чернігівського району, Чернігівської області, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, не забезпечив явку свого представника в судове засідання. Надав суду заяву з проханням розглянути справу без участі представника, проти задоволення позову не заперечував.
В судове засідання відповідач ОСОБА_3 не з»явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить поштова кореспонденція.
Третя особа – Чернігівська районна державна нотаріальна контора в судове засідання не з»явилася, просить розглядати справу у відсутності їх представника.
Вислухавши представника позивача, дослідивши письмові докази у справі, оглянувши цивільну справу № 2-362/10, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно погосподарських книг сільської ради, житловий будинок в АДРЕСА_1 з 1963 року був зареєстрований за ОСОБА_6 і по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 р., а після його смерті – за ОСОБА_5 і по день її смерті – ІНФОРМАЦІЯ_2 рік. Земельна ділянка, згідно земельно-кадастрової книги та погосподарских книг сільської ради, за вказаною адресою в 1961 р. надавалась колгоспом під забудову ОСОБА_6, а після його смерті була зареєстрована за його дружиною ОСОБА_5. Станом на 01 липня 1990 року і на 15 серпня 1991 року господарство ОСОБА_5 відносилось до категорії „колгоспний двір”, і вона була головою колгоспного двору.
ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, про що виконкомом Довжицької сільської ради Чернігівського району, Чернігівської області в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис за № 13. Після її смерті відкрилась спадщина.
За життя ОСОБА_5 розпорядилася своїм майном, про що склала заповіт, в якому, все майно, що їй буде належати на день смерті і на яке за Законом матиме право, заповідала своєму онуку ОСОБА_4.
Після смерті ОСОБА_5 спадщину прийняв за правилами ст.549 ЦК УРСР ОСОБА_4, оскільки фактично вступив в управління та володіння спадковим майном, а тому мав право на спадкове майно, яке складається, зокрема і з житлового будинку по АДРЕСА_1 Чернігівського району та області.
Спадкова справа після смерті ОСОБА_5 в Чернігівській районній державній нотаріальній конторі, не заводилась.
15 липня 2009 року ОСОБА_4 помер, про що Довжицькою сільською радою Чернігівського району, в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис за № 10. Після його смерті відкрилась спадщина. Спадкоємцями першої черги за законом, після його смерті, є син спадкодавця – ОСОБА_3 та мати – ОСОБА_2, які прийняли спадщину у встановленому законом порядку, а тому відповідно до ч.1 ст.1267 ЦК України, кожний з них має рівні частки у спадщині.
Зазначені обставини встановлені судовим рішенням від 29.04.2010 року по цивільній справі № 2-362/10 за позовом ОСОБА_3 до територіальної громади села Довжик в особі Довжицької сільської ради Чернігівського району та області, ОСОБА_2 про визнання права власності на частку житлового будинку в порядку спадкування, яке вступило в законну силу, а тому, відповідно до ч.3 ст.61 ЦПК України, доказуванню не підлягають.
Згідно довідки Чернігівського районного бюро технічної інвентаризації, право власності на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, Чернігівського району, Чернігівської області, в цій установі не зареєстровано, його вартість становить – 31800,00 грн..
Згідно з положеннями ст. 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять права та обов’язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті. Правовстановлюючий документ на спірний будинок спадкодавець ОСОБА_4 не отримав. Також правовстановлюючий документ на спірний будинок не було отримано і спадкодавцем ОСОБА_5, як того вимагало діюче на час її смерті цивільне законодавство, зокрема, ст.ст. 12, 13 Закону України „Про власність” від 7 лютого 1991 року, №697-ХІІ, що був чинний на час відкриття спадщини. Тобто, права власності на домоволодіння спадкодавець ОСОБА_4 на час відкриття спадщини не набув.
Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, визначено щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, застосовуються положення цього Кодексу до тих прав і обов»язків, що виникли і продовжують існувати після набрання ним чинності.
Тому за положеннями ст. 331 Цивільного кодексу, який регулює спірні правовідносини під час розгляду даної справи, суд вважає можливим визнати за ОСОБА_2 право власності на Ѕ частину будівельних матеріалів та обладнання, що були використані в процесі будівництва домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 Чернігівського району, оскільки до завершення будівництва, а також здачі його в експлуатацію та державної реєстрації особа вважається власником лише будівельних матеріалів. При цьому суд вважає можливим перевести на позивача також права забудовника на незданий в експлуатацію житловий будинок.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання права власності на Ѕ частину будівельних матеріалів та обладнання, які використовувалися для будівництва спірного будинку, обґрунтовані і підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 13, 14, 60, 61, 88, 208, 209, 212, 215, 218 ЦПК України, ст. 534, 548, 549 ЦК УРСР, ст.ст. 331, 1216, 1217, 1218,1220,1261, 1268,1267 ЦК України, п.4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, суд, -
В и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_2 до територіальної громади села Довжик в особі Довжицької сільської ради Чернігівського району та області, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 права та обов”язки забудовника на Ѕ частину жилого будинку по АДРЕСА_1 Чернігівського району Чернігівської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на Ѕ частину будівельних матеріалів та обладнання, які використовувались для будівництва житлового будинку за адресою по АДРЕСА_1 Чернігівського району Чернігівської області на загальну суму 15 900 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернігівської області через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: С.П. Меженнікова